• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter Karl Dorph Søe

Rygtebørsen: Ny mesterklub har Grønbæk i kikkerten

Foto: Getty Images

Tipsbladet serverer lørdagens varmeste transferryger.

Af Karl Dorph Søe

Albert Grønbæk fra FK Bodø/Glimt til Galatasaray
Note: Sidste måned var det Napoli, der blev meldt interesseret i den fremadstormende dansker. Nu er det så de tyrkiske mestre fra Galatasaray, der banker på døren. Grønbæk har haft en fantomsæson i Norge, hvor han var med til at sikre guld til Bodø/Glimt - og det er tilsyneladende ikke gået ubemærket hen. 
Kilde: Damga
Sandsynlighed: Under Middel

Youssouf Fofana fra Monaco til Chelsea
Note: De engelske storklubber flokkes om det franske stjerneskud for tiden. Nu har Chelsea og Todd Boehly angiveligt også meldt sig ind i kampen - og at dømme ud fra erfaring er den amerikanske rigmand villig til at grave dybt i lommerne for at stække sine konkurrenter.
Kilde: The Sun
Sandsynlighed: Middel

Thomas Partey fra Arsenal til Juventus
Note: Den brølstærke ghaneser har siddet ude med skade i løbet af sæsonen og spiller efter alt at dømme andenviolin til Martin Ødegaard og Declan Rice. Juventus er uden Nicolo Fagioli og Paul Pogba det næste lange stykke tid på grund af en betting- og doping-sag - her kunne Partey være et bud på en afløser.
Kilde: The Sun
Sandsynlighed: Middel

Michel Sanchez fra Girona til Barcelona
Note: Selvom Barcelona blot har tabt en enkelt kamp i sæsonen, ligger de nummer tre i tabellen. Samtidig har rivalerne fra Girona vundet 11 ud af 13 og indtager dermed førstepladsen. Ifølge Football Espana holder klubben øje med Gironas cheftræner, Michel Sanchez, som en potentiel afløser for Xavi Hernandez.
Kilde: Football Espana
Sandsynlighed: Under Middel