Christian Eriksen er røget ud i kulden i Manchester United, hvor det blot er blevet til en enkelt startplads og to indhop i 2024.
Det er alt andet end tilfredsstillende for den pasningsstærke fynbo, der også luftede sin frustration over situationen i Manchester United i landsholdslejren i Helsingør.
Det ændrer dog ikke på, at Erik ten Hag ikke ser Christian Eriksens vej i øjeblikket, der blandt andet er blevet overhalet af den blot 18-årige englænder Kobbie Mainoo.
Derfor skulle Manchester United nu have sat danskeren på sommerens salgsliste, hvor de er klar til at lytte på samtlige bud, der skulle lande på ham.
Det fortæller kilder til det engelske medie Football Insider.
Mediet skriver også, at der allerede nu er interesse, ligesom der har været før, fra Saudi-Arabien. Klubber fra ørkenstaten følger angiveligt Christian Eriksens situation tæt og er klar til at byde til sommer, når transfervinduet åbner, skriver Football Insider.
Efter denne sæson går Christian Eriksen ind i sit sidste kontraktår med Manchester United, og derfor kan sommerens transfervindue sagtens blive et, hvor både han selv og Manchester United skal tage en beslutning om fremtiden.
Man skal dog heller ikke længere tilbage end sidste sæson, hvor den 32-årige dansker spillede en stor rolle på Manchester United-midtbane. Det var også Erik ten Hag, der hentede danskeren til kort efter sin ansættelse og hollænderen har Christian Eriksen som en favorit.
Lige nu spiller klaveret dog ikke, og det kan betyde farvel til Christian Eriksen, medmindre han formår at overbevise inden da. I denne sæson er det blevet til 21 kampe, et mål og to assister.
Sidste år var han med til at vinde ligacuppen med Manchester United og stod bag 12 scoringer i 44 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir