Christian Eriksen er røget ud i kulden i Manchester United, hvor det blot er blevet til en enkelt startplads og to indhop i 2024.
Det er alt andet end tilfredsstillende for den pasningsstærke fynbo, der også luftede sin frustration over situationen i Manchester United i landsholdslejren i Helsingør.
Det ændrer dog ikke på, at Erik ten Hag ikke ser Christian Eriksens vej i øjeblikket, der blandt andet er blevet overhalet af den blot 18-årige englænder Kobbie Mainoo.
Derfor skulle Manchester United nu have sat danskeren på sommerens salgsliste, hvor de er klar til at lytte på samtlige bud, der skulle lande på ham.
Det fortæller kilder til det engelske medie Football Insider.
Mediet skriver også, at der allerede nu er interesse, ligesom der har været før, fra Saudi-Arabien. Klubber fra ørkenstaten følger angiveligt Christian Eriksens situation tæt og er klar til at byde til sommer, når transfervinduet åbner, skriver Football Insider.
Efter denne sæson går Christian Eriksen ind i sit sidste kontraktår med Manchester United, og derfor kan sommerens transfervindue sagtens blive et, hvor både han selv og Manchester United skal tage en beslutning om fremtiden.
Man skal dog heller ikke længere tilbage end sidste sæson, hvor den 32-årige dansker spillede en stor rolle på Manchester United-midtbane. Det var også Erik ten Hag, der hentede danskeren til kort efter sin ansættelse og hollænderen har Christian Eriksen som en favorit.
Lige nu spiller klaveret dog ikke, og det kan betyde farvel til Christian Eriksen, medmindre han formår at overbevise inden da. I denne sæson er det blevet til 21 kampe, et mål og to assister.
Sidste år var han med til at vinde ligacuppen med Manchester United og stod bag 12 scoringer i 44 kampe.
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner død af kræft
MEDIE