Christian Eriksen er røget ud i kulden i Manchester United, hvor det blot er blevet til en enkelt startplads og to indhop i 2024.
Det er alt andet end tilfredsstillende for den pasningsstærke fynbo, der også luftede sin frustration over situationen i Manchester United i landsholdslejren i Helsingør.
Det ændrer dog ikke på, at Erik ten Hag ikke ser Christian Eriksens vej i øjeblikket, der blandt andet er blevet overhalet af den blot 18-årige englænder Kobbie Mainoo.
Derfor skulle Manchester United nu have sat danskeren på sommerens salgsliste, hvor de er klar til at lytte på samtlige bud, der skulle lande på ham.
Det fortæller kilder til det engelske medie Football Insider.
Mediet skriver også, at der allerede nu er interesse, ligesom der har været før, fra Saudi-Arabien. Klubber fra ørkenstaten følger angiveligt Christian Eriksens situation tæt og er klar til at byde til sommer, når transfervinduet åbner, skriver Football Insider.
Efter denne sæson går Christian Eriksen ind i sit sidste kontraktår med Manchester United, og derfor kan sommerens transfervindue sagtens blive et, hvor både han selv og Manchester United skal tage en beslutning om fremtiden.
Man skal dog heller ikke længere tilbage end sidste sæson, hvor den 32-årige dansker spillede en stor rolle på Manchester United-midtbane. Det var også Erik ten Hag, der hentede danskeren til kort efter sin ansættelse og hollænderen har Christian Eriksen som en favorit.
Lige nu spiller klaveret dog ikke, og det kan betyde farvel til Christian Eriksen, medmindre han formår at overbevise inden da. I denne sæson er det blevet til 21 kampe, et mål og to assister.
Sidste år var han med til at vinde ligacuppen med Manchester United og stod bag 12 scoringer i 44 kampe.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
MEDIE