Selvom OB's defensiv målt på antal indkasseret scoringer er blandt den nedre halvdel af Superligaen, er der rift om klubbens forsvarsspillere.
Man har allerede sendt Sauli Väisänen til Ascoli i Serie B på en lejeaftale frem til sommer, mens der har været bud på Filip Helander fra Anderlecht. Nu har klubbens velsagtens mest eftertragtede spiller og ham med størst salgspotentiale Tobias Slotsager også fået en bejler.
Den spanske transferjournalist Matteo Moretto, der blandt andet arbejder for Relevo, skriver på sin X-profil, at Girona, der helt sensationelt topper La Liga, har et rigtig godt øje til 18-årige Tobias Slotsager.
Midtstopperen har trods sin unge alder bevist sig som en dygtig Superliga-centerforsvarer i et år nu. Det er selvfølgelig sådan nogle ting kombineret med hans alder, der gør ham interessant for større klubber ude i Europa, der både vil købe ind på hans aktuelle niveau men så sandelig også potentialet.
OB står også i en svær situation, da Tobias Slotsager blot har halvandet år tilbage af sin aftale med fynboerne. Det betyder ikke, at de er tvunget til at sælge ham nu, men mon ikke det havde været rarere for Björn Wesström og co., hvis stopperen var bundet til en længerevarende kontrakt.
Som nævnt har Girona gang i en vanvittig sæson, hvor man blot har tabt en enkelt kamp i La Liga og topper rækken. Selvom klubben beliggende nord for Barcelona er ejet af stinkende rige City Football Group, så vil det alligevel være en kæmpe sensation, hvis de tager guldet.
Gironas opmærksomhed på det danske marked er heller ikke ny, da man for nyligt gik på rov i FC Københavns ungdomsafdeling og hentede blot 16-årige Romeo Meyer til klubbens akademi.
Nu kan Tobias Slotsager blive den næste dansker i Girona, hvis man ellers vælger at gøre alvor af sin interesse. Indtil videre er man blot meget opmærksomme på stopperens situation ifølge Matteo Moretto – det er mange flere klubber formentlig også.
Tobias Slotsager står noteret for 15 Superliga-kampe og et enkelt mål i denne sæson. Han har kortvarigt døjet med nogle småskader, som har holdt ham på sidelinjen i to kampe, men når han er klar, er han stensikker starter.
El Girona sigue muy de cerca a Tobias Slotsager, central de defensa del Odense.
— Matteo Moretto (@MatteMoretto) January 22, 2024
El danés (2006) es uno de los jóvenes más prometedores de Europa.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Kryptisk Youssoufa Moukoko vækker opsigt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Celtic er mester efter vildt drama
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Superliga-bejlere deler
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’