Sensationsklub bejler til Tobias Slotsager

OB's unge midtstopper Tobias Slotsager har en varm bejler i Spanien.



Selvom OB's defensiv målt på antal indkasseret scoringer er blandt den nedre halvdel af Superligaen, er der rift om klubbens forsvarsspillere.

Man har allerede sendt Sauli Väisänen til Ascoli i Serie B på en lejeaftale frem til sommer, mens der har været bud på Filip Helander fra Anderlecht. Nu har klubbens velsagtens mest eftertragtede spiller og ham med størst salgspotentiale Tobias Slotsager også fået en bejler.

Den spanske transferjournalist Matteo Moretto, der blandt andet arbejder for Relevo, skriver på sin X-profil, at Girona, der helt sensationelt topper La Liga, har et rigtig godt øje til 18-årige Tobias Slotsager.

Midtstopperen har trods sin unge alder bevist sig som en dygtig Superliga-centerforsvarer i et år nu. Det er selvfølgelig sådan nogle ting kombineret med hans alder, der gør ham interessant for større klubber ude i Europa, der både vil købe ind på hans aktuelle niveau men så sandelig også potentialet.

OB står også i en svær situation, da Tobias Slotsager blot har halvandet år tilbage af sin aftale med fynboerne. Det betyder ikke, at de er tvunget til at sælge ham nu, men mon ikke det havde været rarere for Björn Wesström og co., hvis stopperen var bundet til en længerevarende kontrakt.

Som nævnt har Girona gang i en vanvittig sæson, hvor man blot har tabt en enkelt kamp i La Liga og topper rækken. Selvom klubben beliggende nord for Barcelona er ejet af stinkende rige City Football Group, så vil det alligevel være en kæmpe sensation, hvis de tager guldet.

Gironas opmærksomhed på det danske marked er heller ikke ny, da man for nyligt gik på rov i FC Københavns ungdomsafdeling og hentede blot 16-årige Romeo Meyer til klubbens akademi.

Nu kan Tobias Slotsager blive den næste dansker i Girona, hvis man ellers vælger at gøre alvor af sin interesse. Indtil videre er man blot meget opmærksomme på stopperens situation ifølge Matteo Moretto – det er mange flere klubber formentlig også.

Tobias Slotsager står noteret for 15 Superliga-kampe og et enkelt mål i denne sæson. Han har kortvarigt døjet med nogle småskader, som har holdt ham på sidelinjen i to kampe, men når han er klar, er han stensikker starter.





Arsenal-stjerne svarer igen




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Osula slår alle andre

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM ansætter ny topboss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Tottenham er i overhængende fare’

– Der får David at vide, at han er fyret

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

I svime over Filip Jørgensen

Deler nyt om fremtiden



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Chido Obi nomineret til pris

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning