Sensationsklub bejler til Tobias Slotsager

OB's unge midtstopper Tobias Slotsager har en varm bejler i Spanien.



Selvom OB's defensiv målt på antal indkasseret scoringer er blandt den nedre halvdel af Superligaen, er der rift om klubbens forsvarsspillere.

Man har allerede sendt Sauli Väisänen til Ascoli i Serie B på en lejeaftale frem til sommer, mens der har været bud på Filip Helander fra Anderlecht. Nu har klubbens velsagtens mest eftertragtede spiller og ham med størst salgspotentiale Tobias Slotsager også fået en bejler.

Den spanske transferjournalist Matteo Moretto, der blandt andet arbejder for Relevo, skriver på sin X-profil, at Girona, der helt sensationelt topper La Liga, har et rigtig godt øje til 18-årige Tobias Slotsager.

Midtstopperen har trods sin unge alder bevist sig som en dygtig Superliga-centerforsvarer i et år nu. Det er selvfølgelig sådan nogle ting kombineret med hans alder, der gør ham interessant for større klubber ude i Europa, der både vil købe ind på hans aktuelle niveau men så sandelig også potentialet.

OB står også i en svær situation, da Tobias Slotsager blot har halvandet år tilbage af sin aftale med fynboerne. Det betyder ikke, at de er tvunget til at sælge ham nu, men mon ikke det havde været rarere for Björn Wesström og co., hvis stopperen var bundet til en længerevarende kontrakt.

Som nævnt har Girona gang i en vanvittig sæson, hvor man blot har tabt en enkelt kamp i La Liga og topper rækken. Selvom klubben beliggende nord for Barcelona er ejet af stinkende rige City Football Group, så vil det alligevel være en kæmpe sensation, hvis de tager guldet.

Gironas opmærksomhed på det danske marked er heller ikke ny, da man for nyligt gik på rov i FC Københavns ungdomsafdeling og hentede blot 16-årige Romeo Meyer til klubbens akademi.

Nu kan Tobias Slotsager blive den næste dansker i Girona, hvis man ellers vælger at gøre alvor af sin interesse. Indtil videre er man blot meget opmærksomme på stopperens situation ifølge Matteo Moretto – det er mange flere klubber formentlig også.

Tobias Slotsager står noteret for 15 Superliga-kampe og et enkelt mål i denne sæson. Han har kortvarigt døjet med nogle småskader, som har holdt ham på sidelinjen i to kampe, men når han er klar, er han stensikker starter.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

Sprudler i MLS

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer