Selvom OB's defensiv målt på antal indkasseret scoringer er blandt den nedre halvdel af Superligaen, er der rift om klubbens forsvarsspillere.
Man har allerede sendt Sauli Väisänen til Ascoli i Serie B på en lejeaftale frem til sommer, mens der har været bud på Filip Helander fra Anderlecht. Nu har klubbens velsagtens mest eftertragtede spiller og ham med størst salgspotentiale Tobias Slotsager også fået en bejler.
Den spanske transferjournalist Matteo Moretto, der blandt andet arbejder for Relevo, skriver på sin X-profil, at Girona, der helt sensationelt topper La Liga, har et rigtig godt øje til 18-årige Tobias Slotsager.
Midtstopperen har trods sin unge alder bevist sig som en dygtig Superliga-centerforsvarer i et år nu. Det er selvfølgelig sådan nogle ting kombineret med hans alder, der gør ham interessant for større klubber ude i Europa, der både vil købe ind på hans aktuelle niveau men så sandelig også potentialet.
OB står også i en svær situation, da Tobias Slotsager blot har halvandet år tilbage af sin aftale med fynboerne. Det betyder ikke, at de er tvunget til at sælge ham nu, men mon ikke det havde været rarere for Björn Wesström og co., hvis stopperen var bundet til en længerevarende kontrakt.
Som nævnt har Girona gang i en vanvittig sæson, hvor man blot har tabt en enkelt kamp i La Liga og topper rækken. Selvom klubben beliggende nord for Barcelona er ejet af stinkende rige City Football Group, så vil det alligevel være en kæmpe sensation, hvis de tager guldet.
Gironas opmærksomhed på det danske marked er heller ikke ny, da man for nyligt gik på rov i FC Københavns ungdomsafdeling og hentede blot 16-årige Romeo Meyer til klubbens akademi.
Nu kan Tobias Slotsager blive den næste dansker i Girona, hvis man ellers vælger at gøre alvor af sin interesse. Indtil videre er man blot meget opmærksomme på stopperens situation ifølge Matteo Moretto – det er mange flere klubber formentlig også.
Tobias Slotsager står noteret for 15 Superliga-kampe og et enkelt mål i denne sæson. Han har kortvarigt døjet med nogle småskader, som har holdt ham på sidelinjen i to kampe, men når han er klar, er han stensikker starter.
El Girona sigue muy de cerca a Tobias Slotsager, central de defensa del Odense.
— Matteo Moretto (@MatteMoretto) January 22, 2024
El danés (2006) es uno de los jóvenes más prometedores de Europa.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
LIVE
TransferLIVE: Carlo Holse præsenteret i MLS-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Rodri er blevet opereret i ryggen
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
MEDIE