Selvom OB's defensiv målt på antal indkasseret scoringer er blandt den nedre halvdel af Superligaen, er der rift om klubbens forsvarsspillere.
Man har allerede sendt Sauli Väisänen til Ascoli i Serie B på en lejeaftale frem til sommer, mens der har været bud på Filip Helander fra Anderlecht. Nu har klubbens velsagtens mest eftertragtede spiller og ham med størst salgspotentiale Tobias Slotsager også fået en bejler.
Den spanske transferjournalist Matteo Moretto, der blandt andet arbejder for Relevo, skriver på sin X-profil, at Girona, der helt sensationelt topper La Liga, har et rigtig godt øje til 18-årige Tobias Slotsager.
Midtstopperen har trods sin unge alder bevist sig som en dygtig Superliga-centerforsvarer i et år nu. Det er selvfølgelig sådan nogle ting kombineret med hans alder, der gør ham interessant for større klubber ude i Europa, der både vil købe ind på hans aktuelle niveau men så sandelig også potentialet.
OB står også i en svær situation, da Tobias Slotsager blot har halvandet år tilbage af sin aftale med fynboerne. Det betyder ikke, at de er tvunget til at sælge ham nu, men mon ikke det havde været rarere for Björn Wesström og co., hvis stopperen var bundet til en længerevarende kontrakt.
Som nævnt har Girona gang i en vanvittig sæson, hvor man blot har tabt en enkelt kamp i La Liga og topper rækken. Selvom klubben beliggende nord for Barcelona er ejet af stinkende rige City Football Group, så vil det alligevel være en kæmpe sensation, hvis de tager guldet.
Gironas opmærksomhed på det danske marked er heller ikke ny, da man for nyligt gik på rov i FC Københavns ungdomsafdeling og hentede blot 16-årige Romeo Meyer til klubbens akademi.
Nu kan Tobias Slotsager blive den næste dansker i Girona, hvis man ellers vælger at gøre alvor af sin interesse. Indtil videre er man blot meget opmærksomme på stopperens situation ifølge Matteo Moretto – det er mange flere klubber formentlig også.
Tobias Slotsager står noteret for 15 Superliga-kampe og et enkelt mål i denne sæson. Han har kortvarigt døjet med nogle småskader, som har holdt ham på sidelinjen i to kampe, men når han er klar, er han stensikker starter.
El Girona sigue muy de cerca a Tobias Slotsager, central de defensa del Odense.
— Matteo Moretto (@MatteMoretto) January 22, 2024
El danés (2006) es uno de los jóvenes más prometedores de Europa.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED