Skifte til FC København? Her er hans svar

Midtbanespilleren rygtes blandt andet til FC København. Nu svarer han selv på de mange skriverier.



Rumænske Adrian Șut er et navn, der de seneste dage er begyndt at spøge i det danske transferlandskab.

Trabzonspor er blevet nævnt som den varmeste bejler, mens rumænske Fanatik for nyligt fortalte, at også FC København skulle være interesseret i FCSB-midtbanespilleren.

De mange rygter omkring et farvel til FCSB har 23-årige Adrian Șut også selv kommenteret på.

– Jeg tænker ikke på at skifte klub. Jeg spiller i Steaua, og jeg vil give alt hvad jeg kan for klubben. Jeg tænker kun på Steaua. Jeg vil ikke tale om noget som helst andet, siger han til gsp.ro.

Selvom den rumænske midtbanespiller kun har fokus på at passe sit job i FCSB, så arbejder hans agent, Florian Vulturar, i kulissen på et januarskifte.

– Vi er i dialog med tre klubber i øjeblikket en fra Danmark, Tyrkiet og Tjekkiet. Men det er ikke professionelt at tale om klubbernes navne, og det har jeg heller ikke deres accept til, lyder det overfor Tipsbladet.

Han fortæller også, at planen er, at Adrian Șut skal finde nye græsgange til januar, da tiden er moden til et skifte til en større liga. Trabzonspor er indtil videre blevet nævnt som den mest seriøse bejler til midtbaneankeret.

De har angiveligt budt 15 millioner kroner på Adrian Șut, men FCSB’s ejer, Gigi Becali, har tidligere slået fast, at man ikke sælger ham for mindre end 22 millioner kroner.

Adrian Șut, 23 år, er en af FCSB’s store profiler på den defensive midtbane. Han har bidraget med to mål i 18 kampe for klubben i denne sæson, hvor han er fast mand. Kontrakten udløber til sommer, så det er sidste chance, hvis man vil tjene penge på ham.





Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

FC Barcelona køber VM-angriber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Chokskifte på vej?