Målmandssituation var FC Københavns helt store transferprioritet i januar.
Diant Ramaj blev løsningen på en lejeaftale frem til sommer, mens det lykkedes at sende Theo Sander på leje i Hvidovre IF frem til sommer. Og særligt den tidligere AaB-keeper var der heftig trafik omkring op mod transferdeadline.
Bold kunne således berette, at Rodez fra den franske Ligue 2 var meget tæt på at lande en lejeaftale med Theo Sander.
Handlen kollapsede til syvende og sidst, da Rodez trak sig på grund af, at FC København først på sidstedagen af transfervinduet fik løst deres målmandskabale med Diant Ramaj.
Tipsbladet har været i kontakt med Guillaume Laurens, udviklingsdirektør i Rodez, om deres forsøg på at hente Theo Sander.
– Vi kommer til at følge Theo fremadrettet, men jeg kan ikke sige mere om ham, lyder det i et skriftligt svar.
I stedet for Theo Sander, 20 år, lukkede Rodez hullet på målmandsposten med Mory Diaw, som kom til på en lejeaftale frem til sommer fra ligarivalerne Clermont Foot.
Så må tiden vise, om Rodez til sommer har tænkt sig at genoptage deres interesse i Theo Sander, der nu får mulighed for masser af spilletid i Hvidovre IF. NordicBet Liga-klubben har nemlig solgt deres førstekeeper Filip Djukic til AC Horsens.
Theo Sander kom til FC København for år siden, men er blandt andet blevet sat tilbage af en skade. I efteråret fik han så chancen foran Nathan Trott, men han lykkedes ikke med at overbevise om, at han er den fremtidige løsning i FCK.
– Jeg havde håbet og troet på, at Theo Sander ville gribe chancen. Det er superærgerligt, men han er kun 20 år, så han skal ud og spille noget førsteholdsfodbold et sted, hvor der ikke er så meget tryk på, lødet det fra Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen kort inden, han blev udlejet.
Theo Sander står noteret for 18 Superliga-kampe – 4 i FC København-trøjen og 14 for AaB.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
MEDIE