Målmandssituation var FC Københavns helt store transferprioritet i januar.
Diant Ramaj blev løsningen på en lejeaftale frem til sommer, mens det lykkedes at sende Theo Sander på leje i Hvidovre IF frem til sommer. Og særligt den tidligere AaB-keeper var der heftig trafik omkring op mod transferdeadline.
Bold kunne således berette, at Rodez fra den franske Ligue 2 var meget tæt på at lande en lejeaftale med Theo Sander.
Handlen kollapsede til syvende og sidst, da Rodez trak sig på grund af, at FC København først på sidstedagen af transfervinduet fik løst deres målmandskabale med Diant Ramaj.
Tipsbladet har været i kontakt med Guillaume Laurens, udviklingsdirektør i Rodez, om deres forsøg på at hente Theo Sander.
– Vi kommer til at følge Theo fremadrettet, men jeg kan ikke sige mere om ham, lyder det i et skriftligt svar.
I stedet for Theo Sander, 20 år, lukkede Rodez hullet på målmandsposten med Mory Diaw, som kom til på en lejeaftale frem til sommer fra ligarivalerne Clermont Foot.
Så må tiden vise, om Rodez til sommer har tænkt sig at genoptage deres interesse i Theo Sander, der nu får mulighed for masser af spilletid i Hvidovre IF. NordicBet Liga-klubben har nemlig solgt deres førstekeeper Filip Djukic til AC Horsens.
Theo Sander kom til FC København for år siden, men er blandt andet blevet sat tilbage af en skade. I efteråret fik han så chancen foran Nathan Trott, men han lykkedes ikke med at overbevise om, at han er den fremtidige løsning i FCK.
– Jeg havde håbet og troet på, at Theo Sander ville gribe chancen. Det er superærgerligt, men han er kun 20 år, så han skal ud og spille noget førsteholdsfodbold et sted, hvor der ikke er så meget tryk på, lødet det fra Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen kort inden, han blev udlejet.
Theo Sander står noteret for 18 Superliga-kampe – 4 i FC København-trøjen og 14 for AaB.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER