Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Fransk klub har et godt øje til FC København-målmanden Theo Sander.



Målmandssituation var FC Københavns helt store transferprioritet i januar.

Diant Ramaj blev løsningen på en lejeaftale frem til sommer, mens det lykkedes at sende Theo Sander på leje i Hvidovre IF frem til sommer. Og særligt den tidligere AaB-keeper var der heftig trafik omkring op mod transferdeadline.

Bold kunne således berette, at Rodez fra den franske Ligue 2 var meget tæt på at lande en lejeaftale med Theo Sander.

Handlen kollapsede til syvende og sidst, da Rodez trak sig på grund af, at FC København først på sidstedagen af transfervinduet fik løst deres målmandskabale med Diant Ramaj.

Tipsbladet har været i kontakt med Guillaume Laurens, udviklingsdirektør i Rodez, om deres forsøg på at hente Theo Sander.

– Vi kommer til at følge Theo fremadrettet, men jeg kan ikke sige mere om ham, lyder det i et skriftligt svar.

I stedet for Theo Sander, 20 år, lukkede Rodez hullet på målmandsposten med Mory Diaw, som kom til på en lejeaftale frem til sommer fra ligarivalerne Clermont Foot.

Så må tiden vise, om Rodez til sommer har tænkt sig at genoptage deres interesse i Theo Sander, der nu får mulighed for masser af spilletid i Hvidovre IF. NordicBet Liga-klubben har nemlig solgt deres førstekeeper Filip Djukic til AC Horsens.

Theo Sander kom til FC København for år siden, men er blandt andet blevet sat tilbage af en skade. I efteråret fik han så chancen foran Nathan Trott, men han lykkedes ikke med at overbevise om, at han er den fremtidige løsning i FCK.

– Jeg havde håbet og troet på, at Theo Sander ville gribe chancen. Det er superærgerligt, men han er kun 20 år, så han skal ud og spille noget førsteholdsfodbold et sted, hvor der ikke er så meget tryk på, lødet det fra Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen kort inden, han blev udlejet.

Theo Sander står noteret for 18 Superliga-kampe – 4 i FC København-trøjen og 14 for AaB.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe