Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

Fransk klub har et godt øje til FC København-målmanden Theo Sander.



Målmandssituation var FC Københavns helt store transferprioritet i januar.

Diant Ramaj blev løsningen på en lejeaftale frem til sommer, mens det lykkedes at sende Theo Sander på leje i Hvidovre IF frem til sommer. Og særligt den tidligere AaB-keeper var der heftig trafik omkring op mod transferdeadline.

Bold kunne således berette, at Rodez fra den franske Ligue 2 var meget tæt på at lande en lejeaftale med Theo Sander.

Handlen kollapsede til syvende og sidst, da Rodez trak sig på grund af, at FC København først på sidstedagen af transfervinduet fik løst deres målmandskabale med Diant Ramaj.

Tipsbladet har været i kontakt med Guillaume Laurens, udviklingsdirektør i Rodez, om deres forsøg på at hente Theo Sander.

– Vi kommer til at følge Theo fremadrettet, men jeg kan ikke sige mere om ham, lyder det i et skriftligt svar.

I stedet for Theo Sander, 20 år, lukkede Rodez hullet på målmandsposten med Mory Diaw, som kom til på en lejeaftale frem til sommer fra ligarivalerne Clermont Foot.

Så må tiden vise, om Rodez til sommer har tænkt sig at genoptage deres interesse i Theo Sander, der nu får mulighed for masser af spilletid i Hvidovre IF. NordicBet Liga-klubben har nemlig solgt deres førstekeeper Filip Djukic til AC Horsens.

Theo Sander kom til FC København for år siden, men er blandt andet blevet sat tilbage af en skade. I efteråret fik han så chancen foran Nathan Trott, men han lykkedes ikke med at overbevise om, at han er den fremtidige løsning i FCK.

– Jeg havde håbet og troet på, at Theo Sander ville gribe chancen. Det er superærgerligt, men han er kun 20 år, så han skal ud og spille noget førsteholdsfodbold et sted, hvor der ikke er så meget tryk på, lødet det fra Viaplays fodboldekspert Kenneth Emil Petersen kort inden, han blev udlejet.

Theo Sander står noteret for 18 Superliga-kampe – 4 i FC København-trøjen og 14 for AaB.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brighton – Manchester United

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er