Det er næppe forkert at sige, at Denis Vavro havde et mindre succesfuldt ophold i italiensk fodbold hos Lazio.
Ikke desto mindre er der ifølge den italienske journalist Paolo Bargiggia interesse fra netop støvlelandet i den dygtige FC København-centerforsvarer.
Mere konkret er der tale om Juventus, der angiveligt har et godt øje til den slovakiske landsholdsspiller, der efter sin afsked med Lazio har genfundet storformen i FC København.
Ifølge journalisten er han et blandt flere navne, som Juventus' tekniske direktør, Cristian Giuntoli, har et godt øje til.
Det fortæller Paolo Bargiggia til TVPlay, som er en italiensk nyhedskanal om fodbold.
– Et andet navn, som Juventus' tekniske direktør følger, er Denis Vavro. Han er ikke deres førstevalg og er ikke tænkt som en direkte afløser for (Gleison) Bremer, men i højere grad ses han som en tilføjelse. Jeg ved, at Giuntoli følger ham og har fulgt ham tidligere. Men helt naturligt taler vi om en profil af lidt lavere karakter, siger han.
Paolo Bargiggia peger også på, at Juventus har et godt øje til Alessandro Buongiorno fra Torino.
Denis Vavro har ikke lagt skjul på, at han nyder at være tilbage i FC København, hvor han får masser af tillid og er en vigtig brik i Jacob Neestrups forsvar, men det er ikke til at sige, om han har lyst til at revanchere sig i Serie A.
Opholdet i Lazio fra 2019 til afskeden i januar 2022 var i hvert fald ikke nogen succes. Sølle 21 kampe noterede midtstopperen sig for, som undervejs i opholdet blev udlejet til Huesca i Spanien, uden det for alvor fik sat fut i hans italienske eventyr.
28-årige Denis Vavro er på kontrakt i FC København i yderligere to år, og hans fokus er selvsagt på at genvinde det danske mesterskab for tredje år i streg, før han kaster sig ud i at tænke på karriereplanerne.
🎙️🗣️@Paolo_Bargiggia: "#GIUNTOLI STIMA MOLTO #VAVRO, EX DIFENSORE DELLA #LAZIO"
— TVPLAY (@tvplayofficial) May 5, 2024
🔥Non solo #Buongiorno del #Torino, il Football Director della #Juventus guarda anche in casa #Copenaghen pic.twitter.com/Z0nBTq2hs2
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT