Det er næppe forkert at sige, at Denis Vavro havde et mindre succesfuldt ophold i italiensk fodbold hos Lazio.
Ikke desto mindre er der ifølge den italienske journalist Paolo Bargiggia interesse fra netop støvlelandet i den dygtige FC København-centerforsvarer.
Mere konkret er der tale om Juventus, der angiveligt har et godt øje til den slovakiske landsholdsspiller, der efter sin afsked med Lazio har genfundet storformen i FC København.
Ifølge journalisten er han et blandt flere navne, som Juventus' tekniske direktør, Cristian Giuntoli, har et godt øje til.
Det fortæller Paolo Bargiggia til TVPlay, som er en italiensk nyhedskanal om fodbold.
– Et andet navn, som Juventus' tekniske direktør følger, er Denis Vavro. Han er ikke deres førstevalg og er ikke tænkt som en direkte afløser for (Gleison) Bremer, men i højere grad ses han som en tilføjelse. Jeg ved, at Giuntoli følger ham og har fulgt ham tidligere. Men helt naturligt taler vi om en profil af lidt lavere karakter, siger han.
Paolo Bargiggia peger også på, at Juventus har et godt øje til Alessandro Buongiorno fra Torino.
Denis Vavro har ikke lagt skjul på, at han nyder at være tilbage i FC København, hvor han får masser af tillid og er en vigtig brik i Jacob Neestrups forsvar, men det er ikke til at sige, om han har lyst til at revanchere sig i Serie A.
Opholdet i Lazio fra 2019 til afskeden i januar 2022 var i hvert fald ikke nogen succes. Sølle 21 kampe noterede midtstopperen sig for, som undervejs i opholdet blev udlejet til Huesca i Spanien, uden det for alvor fik sat fut i hans italienske eventyr.
28-årige Denis Vavro er på kontrakt i FC København i yderligere to år, og hans fokus er selvsagt på at genvinde det danske mesterskab for tredje år i streg, før han kaster sig ud i at tænke på karriereplanerne.
🎙️🗣️@Paolo_Bargiggia: "#GIUNTOLI STIMA MOLTO #VAVRO, EX DIFENSORE DELLA #LAZIO"
— TVPLAY (@tvplayofficial) May 5, 2024
🔥Non solo #Buongiorno del #Torino, il Football Director della #Juventus guarda anche in casa #Copenaghen pic.twitter.com/Z0nBTq2hs2
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED