Giorgio Chiellini fylder 37 år om nogle uger, men den italienske midterforsvarer viste med al tydelighed under EM, at han stadig har et meget højt niveau.
Alligevel er situationen dog den, at den rutinerede italiener i øjeblikket er klubløs, idet hans kontrakt med Juventus udløb ved udgangen af juni. Efter Italiens EM-triumf udtalte Chiellinis agent, at ingen klubber endnu har ringet, men at man forventer at modtage opkald fra interesserede klubber.
Og ifølge det italienske medie Calciomercato kan Giorgio Chiellini potentielt afslutte sin glorværdige karriere med et La Liga-eventyr, idet Carlo Ancelotti angiveligt er interesseret i at hente landsmanden til Real Madrid som erstatning for Sergio Ramos, der er rykket til Paris Saint-Germain.
Skal mødes med Juventus
Real Madrid står også til at miste Raphaël Varane, som rygtes til Manchester United, så madrilenerne kunne i teorien godt bruge en spiller som Giorgio Chiellini, selvom man også har hentet David Alaba i Bayern München.
Samtidig er det dog også svært at forestille sig Chiellini i en anden klub end Juventus, som forsvarsspilleren har repræsenteret siden skiftet fra Fiorentina i 2005. Ifølge Chiellinis agent er der da også talt et møde med Juventus senere på sommeren.
Giorgio Chiellini har blot spillet 21 Serie A-kampe for Juventus i de seneste to sæsoner, efter at forsvarsspilleren pådrog sig en alvorlig skade i sommeren 2019.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Uventet skifte?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
