Giorgio Chiellini fylder 37 år om nogle uger, men den italienske midterforsvarer viste med al tydelighed under EM, at han stadig har et meget højt niveau.
Alligevel er situationen dog den, at den rutinerede italiener i øjeblikket er klubløs, idet hans kontrakt med Juventus udløb ved udgangen af juni. Efter Italiens EM-triumf udtalte Chiellinis agent, at ingen klubber endnu har ringet, men at man forventer at modtage opkald fra interesserede klubber.
Og ifølge det italienske medie Calciomercato kan Giorgio Chiellini potentielt afslutte sin glorværdige karriere med et La Liga-eventyr, idet Carlo Ancelotti angiveligt er interesseret i at hente landsmanden til Real Madrid som erstatning for Sergio Ramos, der er rykket til Paris Saint-Germain.
Skal mødes med Juventus
Real Madrid står også til at miste Raphaël Varane, som rygtes til Manchester United, så madrilenerne kunne i teorien godt bruge en spiller som Giorgio Chiellini, selvom man også har hentet David Alaba i Bayern München.
Samtidig er det dog også svært at forestille sig Chiellini i en anden klub end Juventus, som forsvarsspilleren har repræsenteret siden skiftet fra Fiorentina i 2005. Ifølge Chiellinis agent er der da også talt et møde med Juventus senere på sommeren.
Giorgio Chiellini har blot spillet 21 Serie A-kampe for Juventus i de seneste to sæsoner, efter at forsvarsspilleren pådrog sig en alvorlig skade i sommeren 2019.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
