Storklub vil have klubløs Chiellini

Giorgio Chiellini er i øjeblikket klubløs, idet den italienske EM-helts kontrakt med Juventus udløb med udgangen af juli. Og i Real Madrid drømmer Carlo Ancelotti angiveligt om at hente landsmanden ind som erstatning for Sergio Ramos.



Giorgio Chiellini fylder 37 år om nogle uger, men den italienske midterforsvarer viste med al tydelighed under EM, at han stadig har et meget højt niveau. 

Alligevel er situationen dog den, at den rutinerede italiener i øjeblikket er klubløs, idet hans kontrakt med Juventus udløb ved udgangen af juni. Efter Italiens EM-triumf udtalte Chiellinis agent, at ingen klubber endnu har ringet, men at man forventer at modtage opkald fra interesserede klubber. 

Og ifølge det italienske medie Calciomercato kan Giorgio Chiellini potentielt afslutte sin glorværdige karriere med et La Liga-eventyr, idet Carlo Ancelotti angiveligt er interesseret i at hente landsmanden til Real Madrid som erstatning for Sergio Ramos, der er rykket til Paris Saint-Germain. 

Skal mødes med Juventus
Real Madrid står også til at miste Raphaël Varane, som rygtes til Manchester United, så madrilenerne kunne i teorien godt bruge en spiller som Giorgio Chiellini, selvom man også har hentet David Alaba i Bayern München. 

Samtidig er det dog også svært at forestille sig Chiellini i en anden klub end Juventus, som forsvarsspilleren har repræsenteret siden skiftet fra Fiorentina i 2005. Ifølge Chiellinis agent er der da også talt et møde med Juventus senere på sommeren. 

Giorgio Chiellini har blot spillet 21 Serie A-kampe for Juventus i de seneste to sæsoner, efter at forsvarsspilleren pådrog sig en alvorlig skade i sommeren 2019. 







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Det går over i historien”

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’