Storklub vild med Morten Hjulmand – koster kassen

Et af Premier Leagues tophold har set nærmere på Morten Hjulmand så sent som i torsdags.



Morten Hjulmand valgte i sommer efter flere gode sæsoner i Lecce at tage det næste skridt i Sporting CP.

Det har vist sig at være det helt rette valg for den danske midtbanemotor, der er blandt cheftræner Ruben Amorims foretrukne i startelleveren. Opholdet har også budt på flere målinvolveringer end tidligere i karrieren, selvom det er hans evner som opryder og et dybtliggende omdrejningspunkt, der er blandt hans forcer.

De evner har Tottenham tilsyneladende fået et godt øje til. Den portugisiske avis Record skriver i hvert fald, at Ange Postecoglou har et godt øje til den blonde dansker, som Tottenham har været og syne ved flere lejligheder de seneste uger.

Faktisk sad Tottenham ifølge Record på tribunen så sent som i torsdags, hvor Sporting CP besejrede Benfica i pokalturneringen med Morten Hjulmand i oplæggerens rolle.

Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool havde også taget plads på tribunen. Ifølge Record kiggede de i højere grad på topscorer Viktor Gyökeres, den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande og Pedro Gonçalves.

Tottenhams kærlighed til 24-årige Morten Hjulmand eksisterede også, da han var på kontrakt i Lecce, men nu er de altså på banen igen. Herfra og til en transfer er der dog et godt stykke.

Særligt fordi Sporting CP ikke har nogen intentioner om at lade Morten Hjulmand gå til sommer. Ifølge portugisiske medier har han dog en frikøbsklausul på omkring 600 millioner kroner, som Tottenham kan vælge at indløse for at få ham nu.

Bliver en sommertransfer en realitet, så vil Morten Hjulmand meget vel kunne afløse en anden dansker i Pierre Emile Højbjerg, der flere gange er blevet meldt på vej ud. Det samme er Oliver Skipp, hvilket vil efterlade et hul at udfylde på midtbanen.

Morten Hjulmand kostede Sporting CP omkring 135 millioner kroner i sommer, og indtil videre har de penge været godt givet ud. Danskeren har spillet 35 kampe, scoret to mål og leveret fire assister, mens man kæmper med om guldet, er gået videre i Europa League og i spil til at vinde den ene af to pokalturneringer i Portugal.

I samme perioder har danskeren været en fast del af det danske landshold, som han har spillet tre kampe for.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Nu flytter anfører til Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Av, FCK! Her er de værst af alle

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

I chok over Steve Cooper-historie

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker drillet af Mourinho

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Glem 4-4-4-4-0

Alexander Lind blæst bagover

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance