Morten Hjulmand valgte i sommer efter flere gode sæsoner i Lecce at tage det næste skridt i Sporting CP.
Det har vist sig at være det helt rette valg for den danske midtbanemotor, der er blandt cheftræner Ruben Amorims foretrukne i startelleveren. Opholdet har også budt på flere målinvolveringer end tidligere i karrieren, selvom det er hans evner som opryder og et dybtliggende omdrejningspunkt, der er blandt hans forcer.
De evner har Tottenham tilsyneladende fået et godt øje til. Den portugisiske avis Record skriver i hvert fald, at Ange Postecoglou har et godt øje til den blonde dansker, som Tottenham har været og syne ved flere lejligheder de seneste uger.
Faktisk sad Tottenham ifølge Record på tribunen så sent som i torsdags, hvor Sporting CP besejrede Benfica i pokalturneringen med Morten Hjulmand i oplæggerens rolle.
Manchester City, Manchester United, Chelsea og Liverpool havde også taget plads på tribunen. Ifølge Record kiggede de i højere grad på topscorer Viktor Gyökeres, den tidligere FC Midtjylland-spiller Ousmane Diomande og Pedro Gonçalves.
Tottenhams kærlighed til 24-årige Morten Hjulmand eksisterede også, da han var på kontrakt i Lecce, men nu er de altså på banen igen. Herfra og til en transfer er der dog et godt stykke.
Særligt fordi Sporting CP ikke har nogen intentioner om at lade Morten Hjulmand gå til sommer. Ifølge portugisiske medier har han dog en frikøbsklausul på omkring 600 millioner kroner, som Tottenham kan vælge at indløse for at få ham nu.
Bliver en sommertransfer en realitet, så vil Morten Hjulmand meget vel kunne afløse en anden dansker i Pierre Emile Højbjerg, der flere gange er blevet meldt på vej ud. Det samme er Oliver Skipp, hvilket vil efterlade et hul at udfylde på midtbanen.
Morten Hjulmand kostede Sporting CP omkring 135 millioner kroner i sommer, og indtil videre har de penge været godt givet ud. Danskeren har spillet 35 kampe, scoret to mål og leveret fire assister, mens man kæmper med om guldet, er gået videre i Europa League og i spil til at vinde den ene af to pokalturneringer i Portugal.
I samme perioder har danskeren været en fast del af det danske landshold, som han har spillet tre kampe for.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
OB straffer angriber
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW