Superliga-interesse for “glemt” dansk stortalent

Den 18-årige teknikker kan være på vej tilbage til dansk fodbold, efter tiden i Ajax ikke har været noget at råbe hurra for.



Jeppe Kjær blev udråbt som et af de største talenter i Superligaen i mange år, da han fik sin Superliga-debut som 16-årig for AC Horsens tilbage i 2020.

Hans tekniske spillestil var guf for den hollandske storklub AFC Ajax, der hentede unge Kjær til Amsterdam. 

Siden da har gennembruddet i Ajax ladet vente på sig, og nu ligner det efterhånden et overstået kapitel for ham i storklubben. Han har kontraktudløb med Ajax til sommer, og ifølge B.T’s podcast Transfervinduet bliver den ikke forlænget, da han er for langt fra førsteholdet. Således har Jeppe Kjær sin førsteholdsdebut i Ajax til gode, ligesom han i denne sæson kun har fået fire minutters spilletid for reserveholdet..

Mediet melder samtidig, at der fra danske klubber har været lidt forespørgsler til Jeppe Kjærs situation. Hvis alle parter bliver enige, så kan en dansk klub allerede få 18-årige Jeppe Kjær til januar. 

B.T melder dog, at et skifte lige så godt kan blive til Norge, Sverige, Holland eller Belgien, da målet først og fremmest handler om at komme ind omkring et førstehold. Der tales ikke om nogen pris, men i og med Ajax alligevel risikerer at miste Jeppe Kjær billigt, så lader det ikke til, at interesserede klubber skal punge helt ud for den vævre offensivspiller. 

Jeppe Kjær har tidligere været rygtet til FC Nordsjælland, hvis spillestil må siges at passe godt til en type som ham. 





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel

Superliga-klub tæt på FCK’er

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM