Tidligere United-boss kan afløse Tuchel i Bayern

Ifølge flere tyske medier intensiverer Bayern München i øjeblikket forhandlingerne med den tidligere Manchester United-cheftræner Ralf Rangnick, der kan afløse Thomas Tuchel i den tyske storklub.



Han forlod Manchester United for snart to år siden, men Ralf Rangnick kan nu stå foran et nyt trænerjob i en kæmpeklub. 

Ifølge flere tyske medier er den 65-årige Ralf Rangnick nemlig lige nu en meget varm kandidat til at blive den næste cheftræner for Bayern München. 

Ifølge Sport Bild har der været kontakt mellem Bayern München og Ralf Rangnick, og dialogen forventes at blive intensiveret i den kommende tid. 

Ralf Rangnick er lige nu landstræner for Østrig, hvor han har en kontrakt frem til 2026, men ifølge Sport Bild kan Rangnick om meget kort tid være på plads i Bayern München. Unai Emery er dog også fortsat et emne, ifølge Sport Bild. 

Også Sky Sport Deutschland skriver, at Ralf Rangnick er på blokken i Bayern München. Også Brightons Roberto De Zerbi er et emne, forlyder det. 

Ifølge Sky Sport Deutschland havde Ralf Rangnick allerede et møde med Bayern München-sportsdirektør Max Eberl inden Xabi Alonsos udmelding om, at spanieren bliver i Bayer Leverkusen. 

Bayern Münchens nuværende cheftræner Thomas Tuchel er i øvrigt opsat på en retur til Premier League, selvom FC Barcelona er interesserede i tyskeren.

Det skriver ESPN, der peger på, at Tuchel vil være interesseret i at blive ny cheftræner for Manchester United, hvis muligheden byder sig. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Melder Lindstrøm helt færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det ser sort ud for B.93

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort