Tidligere United-boss kan afløse Tuchel i Bayern

Ifølge flere tyske medier intensiverer Bayern München i øjeblikket forhandlingerne med den tidligere Manchester United-cheftræner Ralf Rangnick, der kan afløse Thomas Tuchel i den tyske storklub.



Han forlod Manchester United for snart to år siden, men Ralf Rangnick kan nu stå foran et nyt trænerjob i en kæmpeklub. 

Ifølge flere tyske medier er den 65-årige Ralf Rangnick nemlig lige nu en meget varm kandidat til at blive den næste cheftræner for Bayern München. 

Ifølge Sport Bild har der været kontakt mellem Bayern München og Ralf Rangnick, og dialogen forventes at blive intensiveret i den kommende tid. 

Ralf Rangnick er lige nu landstræner for Østrig, hvor han har en kontrakt frem til 2026, men ifølge Sport Bild kan Rangnick om meget kort tid være på plads i Bayern München. Unai Emery er dog også fortsat et emne, ifølge Sport Bild. 

Også Sky Sport Deutschland skriver, at Ralf Rangnick er på blokken i Bayern München. Også Brightons Roberto De Zerbi er et emne, forlyder det. 

Ifølge Sky Sport Deutschland havde Ralf Rangnick allerede et møde med Bayern München-sportsdirektør Max Eberl inden Xabi Alonsos udmelding om, at spanieren bliver i Bayer Leverkusen. 

Bayern Münchens nuværende cheftræner Thomas Tuchel er i øvrigt opsat på en retur til Premier League, selvom FC Barcelona er interesserede i tyskeren.

Det skriver ESPN, der peger på, at Tuchel vil være interesseret i at blive ny cheftræner for Manchester United, hvis muligheden byder sig. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Jackson jager mål mod Irak

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

I dialog om dansk bomber

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Paraguay – Australien

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’