Det skabte overskrifter i Italien, da Antonio Conte efter kampen mellem hans Napoli og Lecce, lagde armen omkring Patrick Dorgu.
Antonio Conte og Napoli er nemlig store beundrere af danskeren og har fulgt ham gennem lang tid med tanke på en transfer, og derfor var billedet meget sigende for, hvad der kan komme til at ske i et af de kommende transfervinduer.
– I Lecce er de sikre på at lave deres største salg nogensinde. Tottenham og Chelsea har allerede vist interesse i ham sidste år, og nu vurderes han til et sted mellem 40 og 50 millioner euro (300-370 millioner kroner, red.), siger Sky Sports-journalisten Francesco Modugno i Radio Marte.
Et salg i den størrelsesorden vil gøre Patrick Dorgu til Lecces største salg nogensinde, hvor han vil overgå sin landsmand Morten Hjulmand, der rykkede til Sporting CP sidste år for omkring 145 millioner kroner.
Patrick Dorgu tager dog rygtestormen med ro. Sådan fortalte han i hvert fald tilbage i februar til Tipsbladet.
– Jeg tænker ikke rigtig på interesse fra andre klubber. Jeg er i Lecce, og jeg skal fokusere på sæsonen og på mig selv, sagde han dengang.
Nu nærmer sig et nyt transfervindue, hvor Patrick Dorgus navn igen vil være et, man skal holde øje med.
– Napolis interesse er konkret, men der er stor konkurrence fra især Premier League. Engelske klubber kan godt lide hans profil. Han er ung, alsidig og scorer mål, siger Francesco Modugno.
Og netop målene har danskeren fået lagt på i denne sæson, hvor han er begyndt at spille mere på kanten i stedet for på venstreback, hvor han har gjort sig tidligere.
Tre gange er han kommet på tavlen i denne sæson, ligesom han kun skulle bruge få minutter på banen af sin landsholdsdebut, før han kunne kalde sig målscorer i rødt og hvidt.
20-årige Patrick Dorgu forlængede for nyligt sin aftale med Lecce, så den løber frem til sommeren 2029. Han bliver dog næppe så længe, og når han sendes videre, kan hans tidligere klub FC Nordsjælland også se frem til en bid af kagen.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Han erstatter Bo Henriksen
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Chelsea og Liverpool flopper fælt
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG