United-spiller konfronterede Solskjær efter nedtur

Harry Maguire har spillet skidt på det seneste, og ifølge The Telegraph var der efter 4-2-nederlaget til Leicester en Manchester United-spiller, der konfronterede Ole Gunnar Solskjær over nordmandens beslutning om at spille med Maguire fra start.



Manchester United tabte søndag med 5-0 til Liverpool, og ifølge The Telegraph har spillertruppen efterhånden mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær. 

Ifølge The Telegraph er situationen i Manchester Uniteds omklædningsrum, at spillerne ikke synes dårligt om Solskjær som person. Til gengæld er truppen angiveligt ikke overbevist om nordmandens taktiske kvaliteter.

– Solskjærs taktiske forståelse, spillervalg og uvilje mod at tage store beslutninger, samt hans tendens til at fortsætte med underpræsterende spillere og stjernenavne er alle aspekter, som spillerne har stillet spørgsmålstegn ved nu, hvor Uniteds sæson er ved at falde fra hinanden, lyder det således fra The Telegraph.

Irriteret Bailly
Særligt Manchester Uniteds kaptajn, Harry Maguire, har fået voldsom kritik i den seneste uges tid, hvor verdenshistoriens dyreste forsvarsspiller har leveret sløje præstationer mod både Leicester, Atalanta og Liverpool. Og ifølge The Telegraph var der efter Leicester-kampen særligt én spiller, der havde meget svært ved at forstå Solskjærs beslutning om at spille med Maguire, der lige var kommet tilbage fra en skade.

– Eric Bailly konfronterede angiveligt Solskjær direkte i kølvandet på det sløje 4-2-nederlag til Leicester, hvor Bailly angiveligt spurgte træneren ‘hvorfor han valgte en midterforsvarer, der ikke var fysisk klar’. Bailly var blevet forbigået til fordel for Maguire, som startede inde, selvom han kun havde haft én træningssession på græs, efter at han havde siddet ude i tre uger med en lægskade. Og hans [Maguires, red.] åbenlyse mangel på fitness var tydelig, da hans præstation var fyldt med fejl. Maguire fastholdt sin plads mod Atalanta og Liverpool, selvom han leverede lignende sløje præstationer, lyder det således fra The Telegraph. 

Manchester Uniteds næste kamp er lørdag mod Tottenham. Mandag reporterede medier som The Guardian og Manchester Evening News, at Antonio Conte ikke er afvisende overfor idéen om at afløse Solskjær. 







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen med dyster melding

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

FCK bød på landsholdsmålmand

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Det afgør Chido Obis United-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det er han ekstremt god til

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Falsk transferhistorie i omløb

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ny melding om fremtiden

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg