United-spiller konfronterede Solskjær efter nedtur

Harry Maguire har spillet skidt på det seneste, og ifølge The Telegraph var der efter 4-2-nederlaget til Leicester en Manchester United-spiller, der konfronterede Ole Gunnar Solskjær over nordmandens beslutning om at spille med Maguire fra start.



Manchester United tabte søndag med 5-0 til Liverpool, og ifølge The Telegraph har spillertruppen efterhånden mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær. 

Ifølge The Telegraph er situationen i Manchester Uniteds omklædningsrum, at spillerne ikke synes dårligt om Solskjær som person. Til gengæld er truppen angiveligt ikke overbevist om nordmandens taktiske kvaliteter.

– Solskjærs taktiske forståelse, spillervalg og uvilje mod at tage store beslutninger, samt hans tendens til at fortsætte med underpræsterende spillere og stjernenavne er alle aspekter, som spillerne har stillet spørgsmålstegn ved nu, hvor Uniteds sæson er ved at falde fra hinanden, lyder det således fra The Telegraph.

Irriteret Bailly
Særligt Manchester Uniteds kaptajn, Harry Maguire, har fået voldsom kritik i den seneste uges tid, hvor verdenshistoriens dyreste forsvarsspiller har leveret sløje præstationer mod både Leicester, Atalanta og Liverpool. Og ifølge The Telegraph var der efter Leicester-kampen særligt én spiller, der havde meget svært ved at forstå Solskjærs beslutning om at spille med Maguire, der lige var kommet tilbage fra en skade.

– Eric Bailly konfronterede angiveligt Solskjær direkte i kølvandet på det sløje 4-2-nederlag til Leicester, hvor Bailly angiveligt spurgte træneren ‘hvorfor han valgte en midterforsvarer, der ikke var fysisk klar’. Bailly var blevet forbigået til fordel for Maguire, som startede inde, selvom han kun havde haft én træningssession på græs, efter at han havde siddet ude i tre uger med en lægskade. Og hans [Maguires, red.] åbenlyse mangel på fitness var tydelig, da hans præstation var fyldt med fejl. Maguire fastholdt sin plads mod Atalanta og Liverpool, selvom han leverede lignende sløje præstationer, lyder det således fra The Telegraph. 

Manchester Uniteds næste kamp er lørdag mod Tottenham. Mandag reporterede medier som The Guardian og Manchester Evening News, at Antonio Conte ikke er afvisende overfor idéen om at afløse Solskjær. 





– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd




► LIVE

LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

FC København bekræfter transfer

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Dortmund smider sejren i kæmpe drama



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt

– Er det Alt for damerne, det her!?



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Kane: ‘Overgår min vildeste drøm’

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Premier League-klub sat til salg

FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

Hvidovre stikker fra Vejle



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Kasper Hjulmands nye job

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Svinet til under VM

Skiftede til Superligaen – drømmer om retur

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Binks: ‘Dét ramte virkelig min mor og mig’

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

FCN brænder straffe og smider point mod OB