Manchester United tabte søndag med 5-0 til Liverpool, og ifølge The Telegraph har spillertruppen efterhånden mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær.
Ifølge The Telegraph er situationen i Manchester Uniteds omklædningsrum, at spillerne ikke synes dårligt om Solskjær som person. Til gengæld er truppen angiveligt ikke overbevist om nordmandens taktiske kvaliteter.
– Solskjærs taktiske forståelse, spillervalg og uvilje mod at tage store beslutninger, samt hans tendens til at fortsætte med underpræsterende spillere og stjernenavne er alle aspekter, som spillerne har stillet spørgsmålstegn ved nu, hvor Uniteds sæson er ved at falde fra hinanden, lyder det således fra The Telegraph.
Irriteret Bailly
Særligt Manchester Uniteds kaptajn, Harry Maguire, har fået voldsom kritik i den seneste uges tid, hvor verdenshistoriens dyreste forsvarsspiller har leveret sløje præstationer mod både Leicester, Atalanta og Liverpool. Og ifølge The Telegraph var der efter Leicester-kampen særligt én spiller, der havde meget svært ved at forstå Solskjærs beslutning om at spille med Maguire, der lige var kommet tilbage fra en skade.
– Eric Bailly konfronterede angiveligt Solskjær direkte i kølvandet på det sløje 4-2-nederlag til Leicester, hvor Bailly angiveligt spurgte træneren ‘hvorfor han valgte en midterforsvarer, der ikke var fysisk klar’. Bailly var blevet forbigået til fordel for Maguire, som startede inde, selvom han kun havde haft én træningssession på græs, efter at han havde siddet ude i tre uger med en lægskade. Og hans [Maguires, red.] åbenlyse mangel på fitness var tydelig, da hans præstation var fyldt med fejl. Maguire fastholdt sin plads mod Atalanta og Liverpool, selvom han leverede lignende sløje præstationer, lyder det således fra The Telegraph.
Manchester Uniteds næste kamp er lørdag mod Tottenham. Mandag reporterede medier som The Guardian og Manchester Evening News, at Antonio Conte ikke er afvisende overfor idéen om at afløse Solskjær.
Solskjaer remains well liked by pretty much all at #mufc but he’s losing the faith of players. Detailed piece here: https://t.co/Yq4jUYuNHZ
— James Ducker (@TelegraphDucker) October 25, 2021
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW
