Manchester United tabte søndag med 5-0 til Liverpool, og ifølge The Telegraph har spillertruppen efterhånden mistet tiltroen til cheftræner Ole Gunnar Solskjær.
Ifølge The Telegraph er situationen i Manchester Uniteds omklædningsrum, at spillerne ikke synes dårligt om Solskjær som person. Til gengæld er truppen angiveligt ikke overbevist om nordmandens taktiske kvaliteter.
– Solskjærs taktiske forståelse, spillervalg og uvilje mod at tage store beslutninger, samt hans tendens til at fortsætte med underpræsterende spillere og stjernenavne er alle aspekter, som spillerne har stillet spørgsmålstegn ved nu, hvor Uniteds sæson er ved at falde fra hinanden, lyder det således fra The Telegraph.
Irriteret Bailly
Særligt Manchester Uniteds kaptajn, Harry Maguire, har fået voldsom kritik i den seneste uges tid, hvor verdenshistoriens dyreste forsvarsspiller har leveret sløje præstationer mod både Leicester, Atalanta og Liverpool. Og ifølge The Telegraph var der efter Leicester-kampen særligt én spiller, der havde meget svært ved at forstå Solskjærs beslutning om at spille med Maguire, der lige var kommet tilbage fra en skade.
– Eric Bailly konfronterede angiveligt Solskjær direkte i kølvandet på det sløje 4-2-nederlag til Leicester, hvor Bailly angiveligt spurgte træneren ‘hvorfor han valgte en midterforsvarer, der ikke var fysisk klar’. Bailly var blevet forbigået til fordel for Maguire, som startede inde, selvom han kun havde haft én træningssession på græs, efter at han havde siddet ude i tre uger med en lægskade. Og hans [Maguires, red.] åbenlyse mangel på fitness var tydelig, da hans præstation var fyldt med fejl. Maguire fastholdt sin plads mod Atalanta og Liverpool, selvom han leverede lignende sløje præstationer, lyder det således fra The Telegraph.
Manchester Uniteds næste kamp er lørdag mod Tottenham. Mandag reporterede medier som The Guardian og Manchester Evening News, at Antonio Conte ikke er afvisende overfor idéen om at afløse Solskjær.
Solskjaer remains well liked by pretty much all at #mufc but he’s losing the faith of players. Detailed piece here: https://t.co/Yq4jUYuNHZ
— James Ducker (@TelegraphDucker) October 25, 2021
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
MEDIE
