Vækket af får: Ronaldo fraflytter millionvilla

Allerede efter en uges tid har Cristiano Ronaldo og portugiserens familie valgt at forlade den luksusvilla, som Manchester United havde fundet til klubbens hjemvendte helt.



Kort efter Cristiano Ronaldos retur til Manchester United bragte flere medier historier om portugiserens nye luksusvilla i det nordengelske

Nu forlyder det dog, at Cristiano Ronaldo og familien blev træt af millionvillaen efter blot en uge. Ifølge The Sun fik Cristiano Ronaldo og superstjernes familie således nok af brægende får, der vækkede dem tidligt om morgenen. Der var ellers tale om et hus med en værdi på over 50 millioner kroner.

Ikke privat nok
Ifølge The Sun er Cristiano Ronaldo og kompagni nu rykket til en anden luksusvilla i Cheshire, der ligeledes rummer syv soveværelser. 

Det var angiveligt ikke kun højlydte får, der drev Manchester Uniteds hjemvendte helt væk fra den første luksusbolig. Cristiano Ronaldo var således også bekymret over manglende privatliv og sikkerhed, forlyder det.

– Mens ejendommen er skøn, med dens beliggenhed på bølgende bakker i skovkanten, så var den placeret tæt på får, som er meget larmende om morgenen. Der var også en offentlig sti på tværs af ejendommen, og vejen udenfor gav udsyn ind bag porten. Ronaldo er ekstremt professionel, og han lægger stor vægt på hvile og restitution efter kampene, så det blev besluttet, at det var bedst, at han og familien flyttede, lyder det således, ifølge The Sun, fra en unavngiven kilde. 

Ifølge The Sun lyder Cristiano Ronaldos nye bolig dog også hæderlig. Den inkluderer således en swimmingpool, en hjemmebiograf og en garage med plads til portugiserens superbiler. 

Ejendommen har en elektrisk port, overvågningskameraer og patruljerende vagter. Ifølge The Sun ligger boligen ikke langt fra det område, hvor Cristiano Ronaldo boede under sit første ophold i Manchester United. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg får så ondt i maven over det

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Argentina – Algeriet

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig