Vækket af får: Ronaldo fraflytter millionvilla

Allerede efter en uges tid har Cristiano Ronaldo og portugiserens familie valgt at forlade den luksusvilla, som Manchester United havde fundet til klubbens hjemvendte helt.



Kort efter Cristiano Ronaldos retur til Manchester United bragte flere medier historier om portugiserens nye luksusvilla i det nordengelske

Nu forlyder det dog, at Cristiano Ronaldo og familien blev træt af millionvillaen efter blot en uge. Ifølge The Sun fik Cristiano Ronaldo og superstjernes familie således nok af brægende får, der vækkede dem tidligt om morgenen. Der var ellers tale om et hus med en værdi på over 50 millioner kroner.

Ikke privat nok
Ifølge The Sun er Cristiano Ronaldo og kompagni nu rykket til en anden luksusvilla i Cheshire, der ligeledes rummer syv soveværelser. 

Det var angiveligt ikke kun højlydte får, der drev Manchester Uniteds hjemvendte helt væk fra den første luksusbolig. Cristiano Ronaldo var således også bekymret over manglende privatliv og sikkerhed, forlyder det.

– Mens ejendommen er skøn, med dens beliggenhed på bølgende bakker i skovkanten, så var den placeret tæt på får, som er meget larmende om morgenen. Der var også en offentlig sti på tværs af ejendommen, og vejen udenfor gav udsyn ind bag porten. Ronaldo er ekstremt professionel, og han lægger stor vægt på hvile og restitution efter kampene, så det blev besluttet, at det var bedst, at han og familien flyttede, lyder det således, ifølge The Sun, fra en unavngiven kilde. 

Ifølge The Sun lyder Cristiano Ronaldos nye bolig dog også hæderlig. Den inkluderer således en swimmingpool, en hjemmebiograf og en garage med plads til portugiserens superbiler. 

Ejendommen har en elektrisk port, overvågningskameraer og patruljerende vagter. Ifølge The Sun ligger boligen ikke langt fra det område, hvor Cristiano Ronaldo boede under sit første ophold i Manchester United. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

FC København – OB

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs