Kort efter Cristiano Ronaldos retur til Manchester United bragte flere medier historier om portugiserens nye luksusvilla i det nordengelske.
Nu forlyder det dog, at Cristiano Ronaldo og familien blev træt af millionvillaen efter blot en uge. Ifølge The Sun fik Cristiano Ronaldo og superstjernes familie således nok af brægende får, der vækkede dem tidligt om morgenen. Der var ellers tale om et hus med en værdi på over 50 millioner kroner.
Ikke privat nok
Ifølge The Sun er Cristiano Ronaldo og kompagni nu rykket til en anden luksusvilla i Cheshire, der ligeledes rummer syv soveværelser.
Det var angiveligt ikke kun højlydte får, der drev Manchester Uniteds hjemvendte helt væk fra den første luksusbolig. Cristiano Ronaldo var således også bekymret over manglende privatliv og sikkerhed, forlyder det.
– Mens ejendommen er skøn, med dens beliggenhed på bølgende bakker i skovkanten, så var den placeret tæt på får, som er meget larmende om morgenen. Der var også en offentlig sti på tværs af ejendommen, og vejen udenfor gav udsyn ind bag porten. Ronaldo er ekstremt professionel, og han lægger stor vægt på hvile og restitution efter kampene, så det blev besluttet, at det var bedst, at han og familien flyttede, lyder det således, ifølge The Sun, fra en unavngiven kilde.
Ifølge The Sun lyder Cristiano Ronaldos nye bolig dog også hæderlig. Den inkluderer således en swimmingpool, en hjemmebiograf og en garage med plads til portugiserens superbiler.
Ejendommen har en elektrisk port, overvågningskameraer og patruljerende vagter. Ifølge The Sun ligger boligen ikke langt fra det område, hvor Cristiano Ronaldo boede under sit første ophold i Manchester United.
On tomorrow’s front page: Cristiano Ronaldo switches mansions after bleating sheep kept waking him up https://t.co/4aprH57Pzi pic.twitter.com/9SE8cB8ATc
— The Sun (@TheSun) September 15, 2021
Cristiano Ronaldo and his family have switched mansions after bleating sheep kept waking them 🐑🐑🐑
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) September 16, 2021
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
