Vil væk fra Bayern: Er brandvarmt emne i Liverpool

Franskmanden er pludselig blevet et varmt emne i Liverpool.



Liverpool går en særdeles aktiv sommer i møde, og det ventes, at man i hvert fald henter to midtbanespillere mere samt en forsvarsspiller, efter man tidligere på ugen præsenterede Alexis Mac Allister som ny spiller.

Forsvarsspilleren kan meget vel findes i tyske Bayern München, som sandsynligvis vinker farvel til Benjamin Pavard denne sommer. 

Pavard skulle ifølge Bild-journalisten Christian Falk have informeret Bayern-ledelsen om, at han vil forlade klubben til sommer, og at hans agenter allerede nu taler med andre klubber. Blandt disse klubber er Liverpool nu en "varm kandidat", som Falk formulerer det i sin klumme hos CaughtOffside. 

Et skifte til Liverpool vil give mening. Benjamin Pavard har den fordel, at han både kan spille som højre back og som stopper, så han vil kunne styrke Jürgen Klopps muligheder i bagkæden betragteligt. Klubben er ligeledes på jagt efter en forsvarsspiller til sommer, så hvorfor ikke hente en, som både kan dække den centrale del samt aflaste Trent Alexander-Arnold på højre backen. 

Hvorvidt Pavard rent faktisk vil blive starter for Liverpool er tvivlsomt, da Alexander-Arnold bestemt ikke bliver slået af med tanke på hans fremragende afslutning på sæsonen, hvor han fra sin backposition rykkede ind på den centrale midtbane.

Det er også svært at forestille sig, at Pavard slår Virgil van Dijk eller Ibrahima Konaté af i centerforsvaret, men Klopp har altid sat pris på at have et bredt arsenal at vælge imellem.

Benjamin Pavard spillede 43 kampe for Bayern München i den forgangne sæson.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg IF – Randers FC

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer