Vild plan: Klubber vil splejse om Messis løn

Ifølge den spanske avis Sport er klubberne i MLS blevet enige om at finansiere Lionel Messis løn i fællesskab, i et forsøg på at lokke den argentinske superstjerne til USA.



Det er meget svært at forestille sig et scenarie, hvor de andre Superliga-klubber valgte at skyde penge i puljen, så eksempelvis FC København eller FC Midtjylland kunne få råd til at hente en løntung stjerne.

Tingene hænger dog anderledes sammen i USA end i Europa, og ifølge den spanske avis Sport er MLS-klubberne nu blevet enige om en noget speciel idé. 

Sport skriver, at Inter Miami igennem længere tid har forsøgt forskellige måder til at finansiere et kontrakttilbud, der kan lokke Lionel Messi til at tage turen over Atlanterhavet. 

– Muligheden for et USA-skifte virkede til at løbe ud i sandet… indtil MLS besluttede, at det er værd at gå sammen om det. Under et møde mellem klubejerne for seks uger siden blev man enige om, at man vil forsøge at gå efter Lionel Messi, for at hente verdenshistoriens bedste til den amerikanske liga. Og strategien, man har valgt, er unik, skriver Sport. 

– MLS-klubberne har besluttet, at de alle vil betale en del af Messis løn, for at han på den på den måde kan skifte til USA. Alle betaler en del af lønnen, og så kan Messi selv vælge, hvilken klub han vil spille for. Om det så er Miami, Los Angeles eller New York. 

Ifølge Sport har MLS-bosserne vurderet, at det stadig vil være en god forretning at betale en del af lønnen til en spiller, selvom han spiller for en rivaliserende klub. 

Lionel Messis tilstedeværelse i MLS vil nemlig øge den amerikanske ligas kommercielle værdi gevaldigt, hvor eksempelvis tv-rettighederne utvivlsomt vil kunne sælges for mange flere penge, hvis den argentinske superstjerne optræder i en af de amerikanske klubber. 

Lionel Messi har selv tidligere udtalt, at han er interesseret i at spille i USA. Argentinerens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til juni. 




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Skidt nyt for Frederik Rønnow?



‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen? 

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu