Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Det bliver ikke billigt at købe Morten Frendrup denne sommer, lyder det.



Han har tilbragt tre og et halvt år i Genoa, og for hvert år, der er gået, er Morten Frendrup blevet en større og større profil i den danskerglade klub.

De seneste transfervinduer har den 24-årige landsholdsbobler også været nævnt som et brandvarmt transferemne. Og denne sommer er ingen forskel. 

Til gengæld er situationen lige nu, at et eventuelt sommerskifte for Morten Frendrup afhænger af andre transfers. Og desuden bliver han ikke billig. Det siger transferjournalisten Gianluci Di Marzio til Tipsbladet

– Nogen i Italien skrev om Frendrup og Inter, men der er ingen bekræftelse på det. Inter ser mere ud til at gå efter en playmaker, og Frendrup er mere en spiller, som genvinder bolde og løber meget.

Betis og Sevilla har spurgt om ham, men Genoa beder om 20-25 millioner euro (150 til 187 millioner kroner, red.), så det er mange penge for de to klubber.

– Hvis Ederson forlader Atalanta, tror jeg, at Atalanta kan gå efter ham, men for Frendrup afhænger meget lige nu af andre transfers på markedet, siger Gianluca Di Marzio til Tipsbladet. 

Brøndby har klausul

Skulle Genoa lykkes med at få over 150 millioner kroner for danskeren, vil det være en mangedobling af, hvad de i sin tid betalte for ham. 

Genoa betalte således 33 millioner kroner for at hente Morten Frendrup i Brøndby i januar 2022, så i så fald vil der være en fortjeneste på næsten 120 millioner kroner. 

En del af de penge vil dog så havne på Vestegnen, da Brøndby IF via en videresalgsklausul – som Tipsbladet har beskrevet – står til at score 15 procent af Genoas fortjeneste på et salg af Morten Frendrup.

Den 24-årige dansker har tre år tilbage af sin kontrakt i Genoa, hvor han er holdkammerat med Sebastian Otoa og Albert Grønbæk. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasiliansk VM-mavepuster

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Monsterbud på vej

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

De jagter Henrik Meister

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Afslører: Dolberg sat til salg



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere