Det har været et par hårde måneder i Inter.
Milano-klubben var med i kampen om Serie A-trofæet til det sidste, men blev slået på målstregen af Napoli, og derefter løb man ind i et knusende 5-0-nederlag i Champions League-finalen mod Paris Saint-Germain.
Mandag blev der så sat endeligt punktum for en lang sæson, da Inter blev slået ud af brasilianske Fluminense ved klub-VM. Efter slutfløjt kom Inter-kaptajn Lautaro Martinez med en skarp kritik rettet mod unavngivne spillere i truppen om, at dem, der ikke længere ønsker at være i klubben, bare kan smutte.
Efterfølgende udtalte klubpræsident Giuseppe Marotta noget opsigtsvækkende, at argentinerens udtalelser nok er rettet mod Hakan Calhanoglu, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til Galatasaray i hjemlandet.

Morten Frendrup er på blokken i Inter, skriver Corrierre dello Sport (Foto: Alamy).
Frendrup på blokken
Den tyrkiske midtbanespiller har efterfølgende givet svar på tiltale på Instagram, hvor han har efterlyst respekt og forklaret sit fravær ved klub-VM med en skade, han pådrog sig efter ankomsten til USA.
Ifølge Corriere dello Sport står Inter nu med lidt af en hovedpine, da Hakan Calhanoglus tid i klubben med al sandsynlighed nu er slut, selvom man stadig skal nå til enighed med Galatasaray om en pris.
Samtidig skal der findes en erstatning for den defensive midtbanespiller, og ifølge Corriere dello Sport baner det vejen for Morten Frendrup, som længe har imponeret i Genoa.
Atalantas Ederson har nemlig et for højt prisskilt, mens Nicolo Rovella ikke længere er i spil på grund af Lazios transferforbud.
Dermed kan Inter angiveligt blive den næste destination for Morten Frendrup, hvilket samtidig vil sende en god portion penge til Brøndby.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Panama – England
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER