Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Morten Frendrup sættes i forbindelse med Inter, hvor Hakan Calhanoglu er kommet i modvind.



Det har været et par hårde måneder i Inter.

Milano-klubben var med i kampen om Serie A-trofæet til det sidste, men blev slået på målstregen af Napoli, og derefter løb man ind i et knusende 5-0-nederlag i Champions League-finalen mod Paris Saint-Germain.

Mandag blev der så sat endeligt punktum for en lang sæson, da Inter blev slået ud af brasilianske Fluminense ved klub-VM. Efter slutfløjt kom Inter-kaptajn Lautaro Martinez med en skarp kritik rettet mod unavngivne spillere i truppen om, at dem, der ikke længere ønsker at være i klubben, bare kan smutte.

Efterfølgende udtalte klubpræsident Giuseppe Marotta noget opsigtsvækkende, at argentinerens udtalelser nok er rettet mod Hakan Calhanoglu, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til Galatasaray i hjemlandet.

Morten Frendrup er på blokken i Inter, skriver Corrierre dello Sport (Foto: Alamy).

Frendrup på blokken

Den tyrkiske midtbanespiller har efterfølgende givet svar på tiltale på Instagram, hvor han har efterlyst respekt og forklaret sit fravær ved klub-VM med en skade, han pådrog sig efter ankomsten til USA.

Ifølge Corriere dello Sport står Inter nu med lidt af en hovedpine, da Hakan Calhanoglus tid i klubben med al sandsynlighed nu er slut, selvom man stadig skal nå til enighed med Galatasaray om en pris.

Samtidig skal der findes en erstatning for den defensive midtbanespiller, og ifølge Corriere dello Sport baner det vejen for Morten Frendrup, som længe har imponeret i Genoa.

Atalantas Ederson har nemlig et for højt prisskilt, mens Nicolo Rovella ikke længere er i spil på grund af Lazios transferforbud.

Dermed kan Inter angiveligt blive den næste destination for Morten Frendrup, hvilket samtidig vil sende en god portion penge til Brøndby.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åbner op for sommertransfer

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Supercomputer: Her er VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Egypten – Iran

New Zealand – Belgien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’