Fem gange spansk mester, fire Champions League-trofæer, to europamesterskaber og én gang verdensmester.
Sergio Ramos har vundet alt, hvad der næsten kan vindes inden for fodboldverdenen, men alligevel er forsvarsveteranen ikke klar til at lægge støvlerne på hylden endnu, selvom han har været uden klub siden i sommer, hvor hans kontrakt udløb med Sevilla.
Real Madrid-legenden har på det seneste været sat i forbindelse med en opsigtsvækkende retur til netop Los Blancos, men det spanske medie AS kunne tidligere på ugen afvise den historie med henvisning til, at båndet mellem Ramos og Florentino Pérez ikke skulle være det bedste efter bruddet i 2021, hvor centerbacken skiftede til PSG.
Men nu er der en ny klub på banen.
Den brasilianske storklub Corinthians skulle være interesseret i at hente Sergio Ramos. Ifølge Sport skulle der have været fremskredne forhandlinger mellem Sergio Ramos og holdet, der syv gange er blevet brasilianske mestre.
– Der er flere navne, der har været oppe at vende under transfervinduet, da det er en vigtig del af sæsonen. Det er ikke kun Sergio Ramos, der bliver talt om, men også mange andre. Vi analyserer på det, og selvfølgelig er det en position, som vi prioriterer. Men den finansielle del er også meget vigtig for os; vi skal altid træffe det bedste valg for Corinthians, siger Fabinho Soldado, der er fodboldchef i klubben.
Sergio Ramos nåede at spille 671 kampe for Real Madrid, hvor han imponerende scorede 101 mål for klubben.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
AGF – Sønderjyske