Vildt! De forhandler med Sergio Ramos

Den spanske landsholdslegende kan være på vej tilbage på banen, hvor et opsigtsvækkende skifte er under opsejling.



Fem gange spansk mester, fire Champions League-trofæer, to europamesterskaber og én gang verdensmester.

Sergio Ramos har vundet alt, hvad der næsten kan vindes inden for fodboldverdenen, men alligevel er forsvarsveteranen ikke klar til at lægge støvlerne på hylden endnu, selvom han har været uden klub siden i sommer, hvor hans kontrakt udløb med Sevilla.

Real Madrid-legenden har på det seneste været sat i forbindelse med en opsigtsvækkende retur til netop Los Blancos, men det spanske medie AS kunne tidligere på ugen afvise den historie med henvisning til, at båndet mellem Ramos og Florentino Pérez ikke skulle være det bedste efter bruddet i 2021, hvor centerbacken skiftede til PSG.

Men nu er der en ny klub på banen.

Den brasilianske storklub Corinthians skulle være interesseret i at hente Sergio Ramos. Ifølge Sport skulle der have været fremskredne forhandlinger mellem Sergio Ramos og holdet, der syv gange er blevet brasilianske mestre.

– Der er flere navne, der har været oppe at vende under transfervinduet, da det er en vigtig del af sæsonen. Det er ikke kun Sergio Ramos, der bliver talt om, men også mange andre. Vi analyserer på det, og selvfølgelig er det en position, som vi prioriterer. Men den finansielle del er også meget vigtig for os; vi skal altid træffe det bedste valg for Corinthians, siger Fabinho Soldado, der er fodboldchef i klubben.

Sergio Ramos nåede at spille 671 kampe for Real Madrid, hvor han imponerende scorede 101 mål for klubben.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Riemer reagerer på stor landsholdschok