FC Københavns elegante midtbanespiller Atiba Hutchinson havde trukket huen godt ned om ørerne efter dagens træning på banerne på Frederiksberg. Canadieren var glad for at være tilbage, men også havde nydt ferien.
– Det var godt at være tilbage og få rørt bolden lidt, men jeg har haft en dejlig ferie, hvor jeg både har været i Canada og ude og rejse. Jeg har fået slappet af og fået tankerne lidt væk fra fodbolden, siger Atiba Hutchinson til tipsbladet.dk.
Nu går FC København så et hårdt men spændende forår i møde, hvor Europa League-kampene mod Marseille om en måned bliver første store udfordring. Før de danske mestre når så langt, skal de deltage i en træningsturnering i Spanien fra 2. til 13. februar.
– Vi kan bruge træningsturen til at få fuld fokus på fodbolden igen og kan forhåbentlig få nogle gode kampe – specielt imod Shaktar Donetsk. Vi skal komme i god form, så kroppen er klar til mange kampe i foråret, siger Hutchinson.
Han har kontraktudløb med FC København til sommer og er den del af den daglige rygtebørs, der kører i et transfervindue. Selv har han dog ikke planer om at forlade Danmark før til sommer.
– Lige nu har der ikke være noget, så som jeg ser det, bliver jeg her sæson ud. Det er også, hvad jeg fokuserer på. Jeg er glad for at spille fodbold og vil bare slutte godt her, siger canadieren.
Han og FC København møder Marseille 18. februar i Parken. Returkampen spilles en uge senere på Stade Vélodrome i Marseille.
Du kan se københavnernes sæsonforberedelser her.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT