Atiba: Bliver sæsonen ud

Atiba Hutchinson er glad efter en tiltrængt ferie. Nu ser han frem til et hårdt og spændende forår, hvor han efter al sandsynlighed bliver i FC København.



FC Københavns elegante midtbanespiller Atiba Hutchinson havde trukket huen godt ned om ørerne efter dagens træning på banerne på Frederiksberg. Canadieren var glad for at være tilbage, men også havde nydt ferien.

– Det var godt at være tilbage og få rørt bolden lidt, men jeg har haft en dejlig ferie, hvor jeg både har været i Canada og ude og rejse. Jeg har fået slappet af og fået tankerne lidt væk fra fodbolden, siger Atiba Hutchinson til tipsbladet.dk.

Nu går FC København så et hårdt men spændende forår i møde, hvor Europa League-kampene mod Marseille om en måned bliver første store udfordring. Før de danske mestre når så langt, skal de deltage i en træningsturnering i Spanien fra 2. til 13. februar.

Vi kan bruge træningsturen til at få fuld fokus på fodbolden igen og kan forhåbentlig få nogle gode kampe – specielt imod Shaktar Donetsk. Vi skal komme i god form, så kroppen er klar til mange kampe i foråret, siger Hutchinson.

Han har kontraktudløb med FC København til sommer og er den del af den daglige rygtebørs, der kører i et transfervindue. Selv har han dog ikke planer om at forlade Danmark før til sommer.

Lige nu har der ikke være noget, så som jeg ser det, bliver jeg her sæson ud. Det er også, hvad jeg fokuserer på. Jeg er glad for at spille fodbold og vil bare slutte godt her, siger canadieren.

Han og FC København møder Marseille 18. februar i Parken. Returkampen spilles en uge senere på Stade Vélodrome i Marseille.

Du kan se københavnernes sæsonforberedelser her.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Det var verdens undergang’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø træner med i Brøndby

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

‘Det er jeg træt af’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt