• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Den tidligere Viborg-spiller, Mikkel Rask, er i øjeblikket til prøvetræning i den skotske Premier League-klub, Motherwell.

Af Søren Hanghøj Kristensen

I sommer forlod Mikkel Rask Viborg FF til fordel for et eventyr i den tyrkiske klub, Diyarbakirspor. Eventyret forløb dog ikke som forventet, og i januar blev Mikkel Rask løst fra sin kontrakt med klubben, der i sommer rykkede op i den bedste tyrkiske række.

Siden har forsvarsspilleren været på klubjagt, men nu ser det ud til at han så småt kan indstille jagten.

- Lige nu er jeg ovre at se på forholdenen i den skotske klub Motherwell. Samtidig spillede jeg med i en kamp for klubben i går, som vi vandt med 4-1. Og det gik rigtig fint. Også for mig personligt, siger Mikkel Rask til tipsbladet.dk

Mikkel Rask skal nu have en snak med klubbens ledelse, men de første bulletiner lyder på, at man er meget tilfreds med Rasks indsats.

Motherwell har optrådt i den bedste skotske række, Premier League, uden afbrydelse siden 1984. I denne sæson indtager klubben en femteplads. Skriver Mikkel Rask kontrakt med Motherwell, bliver han klubbens første dansker nogensinde.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020