Jesper C. kræver højt niveau

FC Københavns målmand, Jesper Christiansen, skal kun til en udenlandsk klub med klasse, ellers fortsætter han hos de danske mestre, forklarer Karsten Aabrink.



Jesper Christiansen har længe været i spil til et nyt udenlandsophold. Sidste sommer var det lige ved og næsten med Toulouse og Nürnberg og med svenske Johan Wilands ankomst i vinter, synes et udenlandseventyr igen at spøge.

Med indkøbet af Johan er det dog klart, at det måske er på tide at komme ud igen, og hvis der dukker noget interessant op, kigger vi selvfølgelig på det, sagde Jesper Christiansen til hans agents hjemmeside, First Artist, 29. maj.

Den 31-årige målmand har vogtet buret for FC København hele foråret, men Christiansen har angiveligt en klausul i sin kontrakt, der gør, at han er til salg inden 30. juni for 1 million euro. Jesper Christiansens agent, Karsten Aabrink, kan ikke gå i detaljer, men fastslår, at et salg kun kommer på tale, hvis køberen har format.

– Jeg udtaler mig ikke om spillernes kontrakter. Jesper er glad for FCK, men ser også muligheder i udlandet. Det kræver dog et vist niveau af en klub, når vi taler Jesper Christiansen, men vi kigger på det, siger Karsten Aabrink til tipsbladet.dk.

Målmanden har kontrakt med FC København til 30. juni 2012 og stod 31 kampe ud af 33 mulige i den forgangne sæson.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent