Laursen: Folk kan læne sig op af mig

Ulrik Laursen fik i efteråret kæmpet sig tilbage på FC Københavns hold, og samtidig begyndte holdet at præstere bedre. Veteranen ser ingen direkte sammenhæng, men er klar over sin plads på holdet.



FC Københavns rutinerede forsvarsspiller Ulrik Laursen havde problemer med at tilspille sig en fast plads hos løverne i første halvdel af efteråret, men efter et par måneder trådte veteranen ud af udskiftningsbænken skygge og ind på holdet igen. Cirka samtidig begyndte FCK for alvor at finde rytmen i spillet, men Laursen ser ingen sammenhæng, han udfylder bare sin plads som altid.

Folk ved, at de kan læne sig op af mig, og trænerteamet ved, hvad jeg kan, så min rolle er den samme som altid, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:

Jeg synes ikke, det drejer sig om én person. Jeg har selvfølgelig været heldig med, at holdet som helhed begyndte at spille bedre, da jeg kom tilbage – men der var flere som begyndte at spille godt. Vi har haft succes med at gøre det godt i Europa og bruge det i ligaen. Jeg synes som sagt, der var andre, som begyndte at spille bedre, og man kan aldrig sige, at det er ned til én mand, at tingene begynder at gå bedre.

Nu går FC København et hektisk forår med mange og afgørende kampe i møde. Skulle den rutinerede fynbo igen havne på bænken, bliver han ikke panisk over det.

– Hvis man er god nok, så spiller man, og er man ikke god nok, så spiller man ikke. Når man ikke spiller, må man holde sig klar og træne godt, det var, hvad jeg gjorde i efteråret, og det regner jeg med at gøre igen, siger Laursen.

FC København sparker forårssæsonen i gang torsdag 18. februar mod Marseille.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby med transferscoop?

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM