Laursen: Folk kan læne sig op af mig

Ulrik Laursen fik i efteråret kæmpet sig tilbage på FC Københavns hold, og samtidig begyndte holdet at præstere bedre. Veteranen ser ingen direkte sammenhæng, men er klar over sin plads på holdet.



FC Københavns rutinerede forsvarsspiller Ulrik Laursen havde problemer med at tilspille sig en fast plads hos løverne i første halvdel af efteråret, men efter et par måneder trådte veteranen ud af udskiftningsbænken skygge og ind på holdet igen. Cirka samtidig begyndte FCK for alvor at finde rytmen i spillet, men Laursen ser ingen sammenhæng, han udfylder bare sin plads som altid.

Folk ved, at de kan læne sig op af mig, og trænerteamet ved, hvad jeg kan, så min rolle er den samme som altid, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:

Jeg synes ikke, det drejer sig om én person. Jeg har selvfølgelig været heldig med, at holdet som helhed begyndte at spille bedre, da jeg kom tilbage – men der var flere som begyndte at spille godt. Vi har haft succes med at gøre det godt i Europa og bruge det i ligaen. Jeg synes som sagt, der var andre, som begyndte at spille bedre, og man kan aldrig sige, at det er ned til én mand, at tingene begynder at gå bedre.

Nu går FC København et hektisk forår med mange og afgørende kampe i møde. Skulle den rutinerede fynbo igen havne på bænken, bliver han ikke panisk over det.

– Hvis man er god nok, så spiller man, og er man ikke god nok, så spiller man ikke. Når man ikke spiller, må man holde sig klar og træne godt, det var, hvad jeg gjorde i efteråret, og det regner jeg med at gøre igen, siger Laursen.

FC København sparker forårssæsonen i gang torsdag 18. februar mod Marseille.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Fredberg henter italiensk legende

Arbejder på Brøndby-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Toptræner hylder Danmark og FC København

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Norges kronprins rejser til USA

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson