Laursen sætter ligaen højest

FC Københavns Ulrik Laursen sætter ligaen over Europa. De forsvarende mestre skal kæmpe med OB om guldet, og den rutinerede stopper lægger pres på konkurrenterne.



Ulrik Laursen har prøvet vinterens sure træningsopstart mange gange før, og den rutinerede forsvarsspiller så frisk ud efter årets første arbejdsdag. Viljen til endnu en sæson er bestemt tilstede, og målet for foråret er klokkeklart.

Vi skal vinde DM. Det vil vi altid i FC København, og det er vi nok de eneste, der melder ud hvert år. Jeg kan ikke se, det skulle være anderledes i år. Der er måske nogen, der gerne vil have, at vi går videre mod Marseille, men jeg synes stadig, at ligaen er vigtigere, siger Ulrik Laursen til tipsbladet.dk.

Laursen og FC København skal efter al sandsynlighed kæmpe med fynboens tidligere klub OB om DM-guldet. Den 33-årige forsvarsspiller forudser en hård kamp, men er ikke sen til at lægge lidt pres på sine tidligere holdkammerater.

– Det bliver selvfølgelig svært, hvis de fortsætter. Vi skal op i momentum igen, og OB skal falde lidt. De har været afhængige af, at nogle få spillere har scoret mange mål, og hvis de ikke scorer, kan de så blive ved med at vinde de kampe, de har vundet i efteråret? Jeg tror, der er mange point at miste rundt omkring, for der er mange hold, som ikke rigtig har gjort det, som de skulle i efteråret. De vil revanchere sig i foråret, så det bliver rigtig hårdt i et komprimeret program, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:

Vi har prøvet at føre i lang tid og have pres på os før, så må vi se, om OB har det behageligt med det. Hvis de ikke har det, kan vi rykke forbi, mener forsvaren.

FC København gik ud af efteråret som sejrherre i de indbyrdes opgør med OB. Næste duel finder sted 1. april i Parken. Laursen og co. lægger ud mod AGF 7. marts, mens OB skal til FC Midtjylland.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘De har haft det værste transfervindue’

Udeladt – kan slet ikke spille

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF

Sønderjyske – FC Midtjylland