Med 17 sæsoner på banen og udenlandsophold i Holland, Tyskland og England har 35-årige Niclas Jensen masser af fodbolderfaring at dele ud af, når han efter kontraktudløbet med FCK til nytår begynder på et nyt liv som agent for sit eget nuværende bureau First Artist, hvis danske afdeling ledes af Karsten Aabrink.
Men selv om han har set meget og prøvet det meste, farer Jensen ikke ud i sin nye karriere med brask og bram.
– Nej, jeg er meget ydmyg overfor det, for jeg ved, at det vil tage tid at lære. Der er en eksamen, der skal beståes, og der er masser af ting at lære. Derfor er jeg også superglad for, at jeg får chancen for at lære faget at kende hos First Artist, hvor jeg kan læne mig op ad de andre og de første måneder vil fungere som en slags føl, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.
Men hvorfor blev det lige spilleragentjobbet, der trak?
– Jeg skal jo finde på et eller andet, når det snart er slut, siger han grinende.
– Nej, jeg har selvfølgelig tænkt længe og meget over, hvad jeg kunne tænke mig, når min karriere var slut, og jeg var ret hurtig sikker på, at mit største ønske var at blive i fodboldverdenen. Jeg ville simpelt hen komme til at savne det for meget, hvis jeg begyndte på noget helt andet. Og med mit kendskab til flere forskellige ligaer, sprogene og med de mange kontakter jeg har fået gennem årerne, var det oplagt at gå agentvejen, lyder det fra den rutinerede back, der altså har været bundet op de fleste weekender over de seneste 17 år – og nu fortsætter med at følge fodbolden fast og tæt.
– Ja, det er rigtigt, og det har jeg da også vendt med min familie, for hvis nu min kone havde nogle projekter, som hun gerne ville i gang med, når min tid som fodboldspiller var forbi, så havde det høj prioritet. Det har hun også, men de kan sagtens fungere, selv om jeg fortsætter i fodboldens verden, så det er perfekt, siger Niclas Jensen.
Men foreløbig er der altså et par måneder tilbage som FCK-spiller og måske endda også en sjælden tjans på banen torsdag aften, for Jensen spillede fra start i den seneste pokalrunde mod Elite 3000 Helsingør og kan meget vel få mere spilletid, når det gælder SønderjyskE i pokalturneringens 1/8-finaler.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER