Silkeborg-målmand Lasse Heinze vågnede, ligesom resten af Danmark, nytårsdag op til den forfærdelige nyhed om mordet på den 20-årige Herning-pige Maria Møller Christensen.
Begivenheden kom ekstra tæt på Heinze, da han var nabo til faderen Frede, hvor Maria Møller Christensen boede.
– Hendes far Frede bor jeg dør om dør med i samme opgang. Det er min nabo, så det var ikke lige så sjovt at vågne op til. Det er helt vildt. Jeg har også været sådan helt… altså jeg kender ikke hverken Frede eller Maria som sådan… selvfølgelig møder man dem på trappeopgangen og sådan, men det var rigtig, rigtig ubehageligt, siger Lasse Heinze blandt andet i et længere interview med Tipsbladet, hvor hovedemnet er hans afgang fra FC Midtjylland til Silkeborg sidste sommer.
– Jeg har snakket med Frede. De er rigtig rystede i familien, og Frede sagde, at det nok ikke er gået op for dem, hvad der egentlig er sket endnu. De har det ikke godt, siger Heinze videre.
Han har, ligesom resten af opgangen i lejligheden, oplevet et enormt presseopbud, som nærmest tangerer belejring. Efterfølgende er Lasse Heinze netop flyttet fra Herning til Silkeborg, hvor hans nuværende arbejdsgiver, Silkeborg IF, hører hjemme.
Hvordan har det påvirket din dagligdag?
– Nu har jeg samtidig med, at det er sket, været ved at flytte til Silkeborg. Den eneste måde, det påvirker, er når man ligger i sengen. Jeg har sovet deroppe nogle gange siden, og når jeg ligger der og skal til at sove, kommer jeg til at tænke på det. At de altså sidder lige inde ved siden af og har det rigtig, rigtig dårligt. Det er næsten det, jeg synes er værst. Man bor dør om dør med nogen, man ved har det rigtig, rigtig skidt.
På det sportslige plan sluttede 2009 meget mere glædeligt for Lasse Heinze, som skrev under på en permanent kontrakt med Silkeborg IF, hvortil han i efterårssæsonen var udlejet med stor succes.
Lasse Heinze har netop spillet sin hidtil bedste halvsæson i karrieren og angiver selv sin mentale styrke som forklaringen.
Også det kan du læse meget mere om i det store interview i Tipsbladet Update, som er på gaden i dag, tirsdag. Du har desuden mulighed for at læse hele avisen som e-avis her.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
De er færdige i 1. division
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER