SIF-målmand var nabo til myrdet Herning-pige

SIF-målmand Lasse Heinze er berørt af drabet på den 20-årige Maria Møller Christensen. Heinze boede indtil for få dage siden dør om dør med familien i samme opgang.



Silkeborg-målmand Lasse Heinze vågnede, ligesom resten af Danmark, nytårsdag op til den forfærdelige nyhed om mordet på den 20-årige Herning-pige Maria Møller Christensen.

Begivenheden kom ekstra tæt på Heinze, da han var nabo til faderen Frede, hvor Maria Møller Christensen boede.

– Hendes far Frede bor jeg dør om dør med i samme opgang. Det er min nabo, så det var ikke lige så sjovt at vågne op til. Det er helt vildt. Jeg har også været sådan helt… altså jeg kender ikke hverken Frede eller Maria som sådan… selvfølgelig møder man dem på trappeopgangen og sådan, men det var rigtig, rigtig ubehageligt, siger Lasse Heinze blandt andet i et længere interview med Tipsbladet, hvor hovedemnet er hans afgang fra FC Midtjylland til Silkeborg sidste sommer.

– Jeg har snakket med Frede. De er rigtig rystede i familien, og Frede sagde, at det nok ikke er gået op for dem, hvad der egentlig er sket endnu. De har det ikke godt, siger Heinze videre.

Han har, ligesom resten af opgangen i lejligheden, oplevet et enormt presseopbud, som nærmest tangerer belejring. Efterfølgende er Lasse Heinze netop flyttet fra Herning til Silkeborg, hvor hans nuværende arbejdsgiver, Silkeborg IF, hører hjemme.

Hvordan har det påvirket din dagligdag?

Nu har jeg samtidig med, at det er sket, været ved at flytte til Silkeborg. Den eneste måde, det påvirker, er når man ligger i sengen. Jeg har sovet deroppe nogle gange siden, og når jeg ligger der og skal til at sove, kommer jeg til at tænke på det. At de altså sidder lige inde ved siden af og har det rigtig, rigtig dårligt. Det er næsten det, jeg synes er værst. Man bor dør om dør med nogen, man ved har det rigtig, rigtig skidt.

På det sportslige plan sluttede 2009 meget mere glædeligt for Lasse Heinze, som skrev under på en permanent kontrakt med Silkeborg IF, hvortil han i efterårssæsonen var udlejet med stor succes.

Lasse Heinze har netop spillet sin hidtil bedste halvsæson i karrieren og angiver selv sin mentale styrke som forklaringen.

Også det kan du læse meget mere om i det store interview i Tipsbladet Update, som er på gaden i dag, tirsdag. Du har desuden mulighed for at læse hele avisen som e-avis her.





LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’