Silkeborg-målmand Lasse Heinze vågnede, ligesom resten af Danmark, nytårsdag op til den forfærdelige nyhed om mordet på den 20-årige Herning-pige Maria Møller Christensen.
Begivenheden kom ekstra tæt på Heinze, da han var nabo til faderen Frede, hvor Maria Møller Christensen boede.
– Hendes far Frede bor jeg dør om dør med i samme opgang. Det er min nabo, så det var ikke lige så sjovt at vågne op til. Det er helt vildt. Jeg har også været sådan helt… altså jeg kender ikke hverken Frede eller Maria som sådan… selvfølgelig møder man dem på trappeopgangen og sådan, men det var rigtig, rigtig ubehageligt, siger Lasse Heinze blandt andet i et længere interview med Tipsbladet, hvor hovedemnet er hans afgang fra FC Midtjylland til Silkeborg sidste sommer.
– Jeg har snakket med Frede. De er rigtig rystede i familien, og Frede sagde, at det nok ikke er gået op for dem, hvad der egentlig er sket endnu. De har det ikke godt, siger Heinze videre.
Han har, ligesom resten af opgangen i lejligheden, oplevet et enormt presseopbud, som nærmest tangerer belejring. Efterfølgende er Lasse Heinze netop flyttet fra Herning til Silkeborg, hvor hans nuværende arbejdsgiver, Silkeborg IF, hører hjemme.
Hvordan har det påvirket din dagligdag?
– Nu har jeg samtidig med, at det er sket, været ved at flytte til Silkeborg. Den eneste måde, det påvirker, er når man ligger i sengen. Jeg har sovet deroppe nogle gange siden, og når jeg ligger der og skal til at sove, kommer jeg til at tænke på det. At de altså sidder lige inde ved siden af og har det rigtig, rigtig dårligt. Det er næsten det, jeg synes er værst. Man bor dør om dør med nogen, man ved har det rigtig, rigtig skidt.
På det sportslige plan sluttede 2009 meget mere glædeligt for Lasse Heinze, som skrev under på en permanent kontrakt med Silkeborg IF, hvortil han i efterårssæsonen var udlejet med stor succes.
Lasse Heinze har netop spillet sin hidtil bedste halvsæson i karrieren og angiver selv sin mentale styrke som forklaringen.
Også det kan du læse meget mere om i det store interview i Tipsbladet Update, som er på gaden i dag, tirsdag. Du har desuden mulighed for at læse hele avisen som e-avis her.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Messi-statue fjernes