Solbakken fik fuldstændig ret

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, burde måske skifte job, i hvert fald har nordmanden evner for at se ind i fremtiden.



Tipsbladet.dk lavede inden forårssæsonen et trænerpanel, hvor de 12 SAS Liga-trænere fik lov at spå om top, bund, profiler og egne resultater for sæsonen.

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, gik til vinterpause på en 2. plads klemt inde mellem Brøndby og OB. Den norske træner troede dog på FCK-succes i et forår, som ville blive tæt, og Ståle “Spåmand” fik ret.

Hvem vinder guld?
– Nej, der må jeg tro på os selv, men jeg tror også, at vi får kamp til stregen af både OB og Brøndby, mens FC Midtjylland fortsat kan være joker i kampen om mesterskabet. Men jeg håber og tror, at vi har det, der skal til for at slutte øverst. Hvis man skal pege på en konkret grund, så kan det være, at vi har en fordel i en tæt mesterskabskamp, for vi har været med i toppen hvert år, mens OB altid har det svært til sidst i en sæson og Brøndby ikke har været der i et stykke tid, sagde Solbakken til tipsbladet.dk.

Også i den modsatte ende havde nordmanden en finger på pulsen.

Hvem rykker ned?
– Den er sværere. Jeg tror, at Horsens får det svært, de har i hvert fald det dårligste udgangspunkt. På en god dag kan de slå alle hold i SAS Ligaen, men spørgsmålet er, hvor mange af de gode dage, de får, sagde Ståle Solbakken.

Han og FC København hentede imponerende 74 point i sæsonens 33 runder. Havde københavnerne vundet sidste kamp over Randers, ville de have tangeret rekorden for flest indsamlede point. I sæsonerne 1997/1998 og 2006/2007 opnåede henholdsvis Brøndby og FC København 76 point.

Læs her hvad Ståle Solbakken ellers troede på inden forårssæsonen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tyskland – Elfenbenskysten

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

Skotland – Marokko

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik