Solbakken fik fuldstændig ret

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, burde måske skifte job, i hvert fald har nordmanden evner for at se ind i fremtiden.



Tipsbladet.dk lavede inden forårssæsonen et trænerpanel, hvor de 12 SAS Liga-trænere fik lov at spå om top, bund, profiler og egne resultater for sæsonen.

FC Københavns træner, Ståle Solbakken, gik til vinterpause på en 2. plads klemt inde mellem Brøndby og OB. Den norske træner troede dog på FCK-succes i et forår, som ville blive tæt, og Ståle “Spåmand” fik ret.

Hvem vinder guld?
– Nej, der må jeg tro på os selv, men jeg tror også, at vi får kamp til stregen af både OB og Brøndby, mens FC Midtjylland fortsat kan være joker i kampen om mesterskabet. Men jeg håber og tror, at vi har det, der skal til for at slutte øverst. Hvis man skal pege på en konkret grund, så kan det være, at vi har en fordel i en tæt mesterskabskamp, for vi har været med i toppen hvert år, mens OB altid har det svært til sidst i en sæson og Brøndby ikke har været der i et stykke tid, sagde Solbakken til tipsbladet.dk.

Også i den modsatte ende havde nordmanden en finger på pulsen.

Hvem rykker ned?
– Den er sværere. Jeg tror, at Horsens får det svært, de har i hvert fald det dårligste udgangspunkt. På en god dag kan de slå alle hold i SAS Ligaen, men spørgsmålet er, hvor mange af de gode dage, de får, sagde Ståle Solbakken.

Han og FC København hentede imponerende 74 point i sæsonens 33 runder. Havde københavnerne vundet sidste kamp over Randers, ville de have tangeret rekorden for flest indsamlede point. I sæsonerne 1997/1998 og 2006/2007 opnåede henholdsvis Brøndby og FC København 76 point.

Læs her hvad Ståle Solbakken ellers troede på inden forårssæsonen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Bayern – PSG

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

I dialog om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’