UEFA-boss: Kaunas selv ude om kollaps

FBK Kaunas’ ejer Vladimir Romanov har pillet sit Champions League-deltagende hold ud af den bedste lithauiske række og solgt profilerne. Chefen for det litauiske fodboldforbund siger til Tipsbladet, at det er alene er sket på Kaunas’ foranledning.



Sidste sommer var Kaunas på flere måder et hot navn i Danmark og i europæisk fodbold. Litauerne slog fortjent Glasgow Rangers ud af Champions League-kvalifikationen, og de fleste forventede, at det litauiske hold ville være en alvorlig udfordring for AaB i 3. runde af Chmapions League-kvalifikationen.

AaB vandt som bekendt meget let over Kaunas, der i returkampen i Kaunas overgav sig fuldstændig til de danske mestre, og siden har fodboldlivet været en stor nedtur for FBK Kaunas.

Imod Sampdoria i UEFA Cuppen tabte Kaunas samlet med 1-7 i to kampe, hvor der var kraftig mistanke om aftalt spil, senere på efteråret vandt rivalerne Ekranes mesterskabet, og i vinterpausen besluttede klubejer Vladimir Romanov, at Kaunas i den nye sæson skulle spille i tredjebedste række.

Romanov var rasende over, at hans leder i Kaunas, der samtidig er formand i det lithauiske divisionsforening, ikke fik lov af det litauiske fodboldforbund til at udpege dommere i den bedste lithauiske række, og manglen på ‘fair’ dommere fik derfor Romanov til at trække sit hold sammen med to af Kaunas’ sattelitklubber.

Læs videre her:

Romanov har solgt seks af profilerne fra kampene mod AaB, herunder flere til Romanovs sattelitklub i Hviderusland MTZ Ripo, der sidste år blev nummer tre i diktaturstatens bedste række.

Vladimir Romanovs beslutning blev stadfæstet på et møde mellem Kaunas-ejeren og fodboldforbundets præsident Liutauras Varanavicius i slutningen af marts, men ifølge Varanavicius er der intet odiøst i, at Lithauns suverænt stærkeste mandskab i dette årti frivilligt har forladt Litauens bedste fodboldrække.

– Vi har et normalt forhold til Kaunas. Holdet spiller i amatørrækkerne. Det var klubbens valg at gøre, som de gjorde, siger Liutauras Varanavicius til Tipsbladet.

Varanavicius blev på UEFA-kongressen i marts valgt til UEFA’s eksekutivkomite sammen med blandt andre DBU’s formand Allan Hansen, og i Litauen ses Varanavicius’ afvisning af Romanovs krav som en del af fodboldformandens kamp for at komme i UEFA’s bestyrelse.

Varanavicius er tidligere direktør i den litauiske storbank Ukio Bankas, der har Vladimir Romanov som storaktionær. Varanavicius trådte tilbage fra Ukio 27. marts i år.

FBK Kaunas har solgt disse profiler i vinter
Adrian Mrowiec til Hearts
Rafael Gaucho til MTZ Ripo i Hviderusland
Vytautas Luksa til MTZ Ripo
Kestutis Ivaskevicius til MTZ Ripo
Linas Pilibaitis til Gyor ETO i Ungarn
Mindaugas Grigalevicius til Vetra i Litauen



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Dansk bomber med vildt mål i England

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Andreas Christensen skriver snart under

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’