UEFA-boss: Kaunas selv ude om kollaps

FBK Kaunas’ ejer Vladimir Romanov har pillet sit Champions League-deltagende hold ud af den bedste lithauiske række og solgt profilerne. Chefen for det litauiske fodboldforbund siger til Tipsbladet, at det er alene er sket på Kaunas’ foranledning.



Sidste sommer var Kaunas på flere måder et hot navn i Danmark og i europæisk fodbold. Litauerne slog fortjent Glasgow Rangers ud af Champions League-kvalifikationen, og de fleste forventede, at det litauiske hold ville være en alvorlig udfordring for AaB i 3. runde af Chmapions League-kvalifikationen.

AaB vandt som bekendt meget let over Kaunas, der i returkampen i Kaunas overgav sig fuldstændig til de danske mestre, og siden har fodboldlivet været en stor nedtur for FBK Kaunas.

Imod Sampdoria i UEFA Cuppen tabte Kaunas samlet med 1-7 i to kampe, hvor der var kraftig mistanke om aftalt spil, senere på efteråret vandt rivalerne Ekranes mesterskabet, og i vinterpausen besluttede klubejer Vladimir Romanov, at Kaunas i den nye sæson skulle spille i tredjebedste række.

Romanov var rasende over, at hans leder i Kaunas, der samtidig er formand i det lithauiske divisionsforening, ikke fik lov af det litauiske fodboldforbund til at udpege dommere i den bedste lithauiske række, og manglen på ‘fair’ dommere fik derfor Romanov til at trække sit hold sammen med to af Kaunas’ sattelitklubber.

Læs videre her:

Romanov har solgt seks af profilerne fra kampene mod AaB, herunder flere til Romanovs sattelitklub i Hviderusland MTZ Ripo, der sidste år blev nummer tre i diktaturstatens bedste række.

Vladimir Romanovs beslutning blev stadfæstet på et møde mellem Kaunas-ejeren og fodboldforbundets præsident Liutauras Varanavicius i slutningen af marts, men ifølge Varanavicius er der intet odiøst i, at Lithauns suverænt stærkeste mandskab i dette årti frivilligt har forladt Litauens bedste fodboldrække.

– Vi har et normalt forhold til Kaunas. Holdet spiller i amatørrækkerne. Det var klubbens valg at gøre, som de gjorde, siger Liutauras Varanavicius til Tipsbladet.

Varanavicius blev på UEFA-kongressen i marts valgt til UEFA’s eksekutivkomite sammen med blandt andre DBU’s formand Allan Hansen, og i Litauen ses Varanavicius’ afvisning af Romanovs krav som en del af fodboldformandens kamp for at komme i UEFA’s bestyrelse.

Varanavicius er tidligere direktør i den litauiske storbank Ukio Bankas, der har Vladimir Romanov som storaktionær. Varanavicius trådte tilbage fra Ukio 27. marts i år.

FBK Kaunas har solgt disse profiler i vinter
Adrian Mrowiec til Hearts
Rafael Gaucho til MTZ Ripo i Hviderusland
Vytautas Luksa til MTZ Ripo
Kestutis Ivaskevicius til MTZ Ripo
Linas Pilibaitis til Gyor ETO i Ungarn
Mindaugas Grigalevicius til Vetra i Litauen



Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Stopper alle forhandlinger

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Frederik Birk bryder tavsheden

Lurer på dyr dansk stjerne

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Pibekoncert til Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: FC København binder stortalent

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Storklub lurer på Mohamed Salah

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Spøger i kæmpeklub

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme