UEFA-boss: Kaunas selv ude om kollaps

FBK Kaunas’ ejer Vladimir Romanov har pillet sit Champions League-deltagende hold ud af den bedste lithauiske række og solgt profilerne. Chefen for det litauiske fodboldforbund siger til Tipsbladet, at det er alene er sket på Kaunas’ foranledning.



Sidste sommer var Kaunas på flere måder et hot navn i Danmark og i europæisk fodbold. Litauerne slog fortjent Glasgow Rangers ud af Champions League-kvalifikationen, og de fleste forventede, at det litauiske hold ville være en alvorlig udfordring for AaB i 3. runde af Chmapions League-kvalifikationen.

AaB vandt som bekendt meget let over Kaunas, der i returkampen i Kaunas overgav sig fuldstændig til de danske mestre, og siden har fodboldlivet været en stor nedtur for FBK Kaunas.

Imod Sampdoria i UEFA Cuppen tabte Kaunas samlet med 1-7 i to kampe, hvor der var kraftig mistanke om aftalt spil, senere på efteråret vandt rivalerne Ekranes mesterskabet, og i vinterpausen besluttede klubejer Vladimir Romanov, at Kaunas i den nye sæson skulle spille i tredjebedste række.

Romanov var rasende over, at hans leder i Kaunas, der samtidig er formand i det lithauiske divisionsforening, ikke fik lov af det litauiske fodboldforbund til at udpege dommere i den bedste lithauiske række, og manglen på ‘fair’ dommere fik derfor Romanov til at trække sit hold sammen med to af Kaunas’ sattelitklubber.

Læs videre her:

Romanov har solgt seks af profilerne fra kampene mod AaB, herunder flere til Romanovs sattelitklub i Hviderusland MTZ Ripo, der sidste år blev nummer tre i diktaturstatens bedste række.

Vladimir Romanovs beslutning blev stadfæstet på et møde mellem Kaunas-ejeren og fodboldforbundets præsident Liutauras Varanavicius i slutningen af marts, men ifølge Varanavicius er der intet odiøst i, at Lithauns suverænt stærkeste mandskab i dette årti frivilligt har forladt Litauens bedste fodboldrække.

– Vi har et normalt forhold til Kaunas. Holdet spiller i amatørrækkerne. Det var klubbens valg at gøre, som de gjorde, siger Liutauras Varanavicius til Tipsbladet.

Varanavicius blev på UEFA-kongressen i marts valgt til UEFA’s eksekutivkomite sammen med blandt andre DBU’s formand Allan Hansen, og i Litauen ses Varanavicius’ afvisning af Romanovs krav som en del af fodboldformandens kamp for at komme i UEFA’s bestyrelse.

Varanavicius er tidligere direktør i den litauiske storbank Ukio Bankas, der har Vladimir Romanov som storaktionær. Varanavicius trådte tilbage fra Ukio 27. marts i år.

FBK Kaunas har solgt disse profiler i vinter
Adrian Mrowiec til Hearts
Rafael Gaucho til MTZ Ripo i Hviderusland
Vytautas Luksa til MTZ Ripo
Kestutis Ivaskevicius til MTZ Ripo
Linas Pilibaitis til Gyor ETO i Ungarn
Mindaugas Grigalevicius til Vetra i Litauen



Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

AGF nærmer sig angriber

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time