22-årig har fået pacemaker efter kollaps

Fiorentina bekræfter på sin hjemmeside forlydender om, at Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker.



Den 22-årige fodboldspiller Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker, efter at han tidligere i december kollapsede på banen.

På sin hjemmeside bekræfter Fiorentina tirsdag aften, at italieneren har gennemgået en vellykket operation. Tidligere tirsdag kunne de store medier Sky Sport og Gazzetta Dello Sport berette om samme.

– Edoardo kontaktede klubben for nogle minutter siden og informerede om, at han har det fint, og at han skal fortsætte sin proces efter operationen, før han kan blive udskrevet fra hospitalet i løbet af de kommende dage, skriver Fiorentina.

Der er angiveligt tale om en udtagelig ICD-enhed. Det er endnu uklart, hvad det betyder for Boves karriere i italiensk fodbold.

I Serie A er det nemlig ikke tilladt at spille med en hjertestarter. Det oplevede Christian Eriksen eksempelvis, mens han spillede for Inter.

Efter at han ved EM i 2021 kollapsede på banen og fik indopereret en ICD-enhed, kunne han ikke genoptage karrieren i Inter. I stedet skiftede han til engelske Brentford.

Edoardo Bove faldt 1. december til jorden under en ligakamp mod Inter.

Flere spillere og dommeren tilkaldte med det samme hjælp inde på banen.

Lægepersonale ilede til, og midtbanespilleren blev med en ambulance hastet til et nærliggende hospital i Firenze. Kampen blev afbrudt og senere udsat.

På hospitalet blev Bove i første omgang lagt i kunstig koma, mens lægerne gennemførte en række undersøgelser. Senere var meldingen, at der hverken blev fundet alvorlige fejl ved hjertet eller luftvejene.

Edoardo Bove har været på banen for Fiorentina i 12 kampe i denne sæson. Han er udlejet fra AS Roma til Fiorentina for resten af sæsonen.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Hylder FC København og Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp