22-årig har fået pacemaker efter kollaps

Fiorentina bekræfter på sin hjemmeside forlydender om, at Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker.



Den 22-årige fodboldspiller Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker, efter at han tidligere i december kollapsede på banen.

På sin hjemmeside bekræfter Fiorentina tirsdag aften, at italieneren har gennemgået en vellykket operation. Tidligere tirsdag kunne de store medier Sky Sport og Gazzetta Dello Sport berette om samme.

– Edoardo kontaktede klubben for nogle minutter siden og informerede om, at han har det fint, og at han skal fortsætte sin proces efter operationen, før han kan blive udskrevet fra hospitalet i løbet af de kommende dage, skriver Fiorentina.

Der er angiveligt tale om en udtagelig ICD-enhed. Det er endnu uklart, hvad det betyder for Boves karriere i italiensk fodbold.

I Serie A er det nemlig ikke tilladt at spille med en hjertestarter. Det oplevede Christian Eriksen eksempelvis, mens han spillede for Inter.

Efter at han ved EM i 2021 kollapsede på banen og fik indopereret en ICD-enhed, kunne han ikke genoptage karrieren i Inter. I stedet skiftede han til engelske Brentford.

Edoardo Bove faldt 1. december til jorden under en ligakamp mod Inter.

Flere spillere og dommeren tilkaldte med det samme hjælp inde på banen.

Lægepersonale ilede til, og midtbanespilleren blev med en ambulance hastet til et nærliggende hospital i Firenze. Kampen blev afbrudt og senere udsat.

På hospitalet blev Bove i første omgang lagt i kunstig koma, mens lægerne gennemførte en række undersøgelser. Senere var meldingen, at der hverken blev fundet alvorlige fejl ved hjertet eller luftvejene.

Edoardo Bove har været på banen for Fiorentina i 12 kampe i denne sæson. Han er udlejet fra AS Roma til Fiorentina for resten af sæsonen.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bekymring om Lionel Messi før VM

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Fem bud på Brøndbys nye træner