22-årig har fået pacemaker efter kollaps

Fiorentina bekræfter på sin hjemmeside forlydender om, at Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker.



Den 22-årige fodboldspiller Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker, efter at han tidligere i december kollapsede på banen.

På sin hjemmeside bekræfter Fiorentina tirsdag aften, at italieneren har gennemgået en vellykket operation. Tidligere tirsdag kunne de store medier Sky Sport og Gazzetta Dello Sport berette om samme.

– Edoardo kontaktede klubben for nogle minutter siden og informerede om, at han har det fint, og at han skal fortsætte sin proces efter operationen, før han kan blive udskrevet fra hospitalet i løbet af de kommende dage, skriver Fiorentina.

Der er angiveligt tale om en udtagelig ICD-enhed. Det er endnu uklart, hvad det betyder for Boves karriere i italiensk fodbold.

I Serie A er det nemlig ikke tilladt at spille med en hjertestarter. Det oplevede Christian Eriksen eksempelvis, mens han spillede for Inter.

Efter at han ved EM i 2021 kollapsede på banen og fik indopereret en ICD-enhed, kunne han ikke genoptage karrieren i Inter. I stedet skiftede han til engelske Brentford.

Edoardo Bove faldt 1. december til jorden under en ligakamp mod Inter.

Flere spillere og dommeren tilkaldte med det samme hjælp inde på banen.

Lægepersonale ilede til, og midtbanespilleren blev med en ambulance hastet til et nærliggende hospital i Firenze. Kampen blev afbrudt og senere udsat.

På hospitalet blev Bove i første omgang lagt i kunstig koma, mens lægerne gennemførte en række undersøgelser. Senere var meldingen, at der hverken blev fundet alvorlige fejl ved hjertet eller luftvejene.

Edoardo Bove har været på banen for Fiorentina i 12 kampe i denne sæson. Han er udlejet fra AS Roma til Fiorentina for resten af sæsonen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører kæmpe VM-chok

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM