22-årig har fået pacemaker efter kollaps

Fiorentina bekræfter på sin hjemmeside forlydender om, at Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker.



Den 22-årige fodboldspiller Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker, efter at han tidligere i december kollapsede på banen.

På sin hjemmeside bekræfter Fiorentina tirsdag aften, at italieneren har gennemgået en vellykket operation. Tidligere tirsdag kunne de store medier Sky Sport og Gazzetta Dello Sport berette om samme.

– Edoardo kontaktede klubben for nogle minutter siden og informerede om, at han har det fint, og at han skal fortsætte sin proces efter operationen, før han kan blive udskrevet fra hospitalet i løbet af de kommende dage, skriver Fiorentina.

Der er angiveligt tale om en udtagelig ICD-enhed. Det er endnu uklart, hvad det betyder for Boves karriere i italiensk fodbold.

I Serie A er det nemlig ikke tilladt at spille med en hjertestarter. Det oplevede Christian Eriksen eksempelvis, mens han spillede for Inter.

Efter at han ved EM i 2021 kollapsede på banen og fik indopereret en ICD-enhed, kunne han ikke genoptage karrieren i Inter. I stedet skiftede han til engelske Brentford.

Edoardo Bove faldt 1. december til jorden under en ligakamp mod Inter.

Flere spillere og dommeren tilkaldte med det samme hjælp inde på banen.

Lægepersonale ilede til, og midtbanespilleren blev med en ambulance hastet til et nærliggende hospital i Firenze. Kampen blev afbrudt og senere udsat.

På hospitalet blev Bove i første omgang lagt i kunstig koma, mens lægerne gennemførte en række undersøgelser. Senere var meldingen, at der hverken blev fundet alvorlige fejl ved hjertet eller luftvejene.

Edoardo Bove har været på banen for Fiorentina i 12 kampe i denne sæson. Han er udlejet fra AS Roma til Fiorentina for resten af sæsonen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Flere Superliga-kamp rykkes

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Sønderjyske køber ny cheftræner

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Zanka ville spille gratis for FC København