22-årig har fået pacemaker efter kollaps

Fiorentina bekræfter på sin hjemmeside forlydender om, at Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker.



Den 22-årige fodboldspiller Edoardo Bove har fået indopereret en pacemaker, efter at han tidligere i december kollapsede på banen.

På sin hjemmeside bekræfter Fiorentina tirsdag aften, at italieneren har gennemgået en vellykket operation. Tidligere tirsdag kunne de store medier Sky Sport og Gazzetta Dello Sport berette om samme.

– Edoardo kontaktede klubben for nogle minutter siden og informerede om, at han har det fint, og at han skal fortsætte sin proces efter operationen, før han kan blive udskrevet fra hospitalet i løbet af de kommende dage, skriver Fiorentina.

Der er angiveligt tale om en udtagelig ICD-enhed. Det er endnu uklart, hvad det betyder for Boves karriere i italiensk fodbold.

I Serie A er det nemlig ikke tilladt at spille med en hjertestarter. Det oplevede Christian Eriksen eksempelvis, mens han spillede for Inter.

Efter at han ved EM i 2021 kollapsede på banen og fik indopereret en ICD-enhed, kunne han ikke genoptage karrieren i Inter. I stedet skiftede han til engelske Brentford.

Edoardo Bove faldt 1. december til jorden under en ligakamp mod Inter.

Flere spillere og dommeren tilkaldte med det samme hjælp inde på banen.

Lægepersonale ilede til, og midtbanespilleren blev med en ambulance hastet til et nærliggende hospital i Firenze. Kampen blev afbrudt og senere udsat.

På hospitalet blev Bove i første omgang lagt i kunstig koma, mens lægerne gennemførte en række undersøgelser. Senere var meldingen, at der hverken blev fundet alvorlige fejl ved hjertet eller luftvejene.

Edoardo Bove har været på banen for Fiorentina i 12 kampe i denne sæson. Han er udlejet fra AS Roma til Fiorentina for resten af sæsonen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’