AC Milan siger farvel til Zlatan Ibrahimovic

Når AC Milan søndag har spillet sæsonens sidste kamp, stopper Zlatan Ibrahimovic i klubben.



41-årige Zlatan Ibrahimovic har kontraktudløb i AC Milan, når sæsonen er slut, og de to parter kommer ikke til at forlænge samarbejdet.

Den italienske klub oplyser ifølge nyhedsbureauet AFP, at svenskeren siger farvel ved en ceremoni efter sæsonens sidste kamp mod Verona søndag.

– AC Milan vil gerne takke Zlatan for den fremragende tid, vi har haft sammen, lyder det ifølge AFP fra klubben.

Det vides ikke, hvad angriberen nu skal bedrive tiden med. I italienske medier sættes han i forbindelse med klubben AC Monza.

Bliver det skifte en realitet, behøver Zlatan Ibrahimovic ikke rive teltpælene op. Monza er nemlig en forstad til Milano. Den lille klub er ejet af Silvio Berlusconi, den tidligere AC Milan-ejer og premierminister for Italien.

Zlatan Ibrahimovic kom til AC Milan for anden gang i karrieren i januar 2020. I det første halve år scorede han imponerende 15 mål på 19 kampe i den italienske liga.

I sidste sæson var han knap så flittig foran kassen, men var med til at vinde det første mesterskab til AC Milan siden 2011.

Flere skader har generet Zlatan Ibrahimovic i tiden hos AC Milan. I denne sæson har baglår, læg og knæ kostet ham et hav af kampe. Det er kun blevet til fire optrædener i Serie A i den snart overståede sæson.

Zlatan Ibrahimovic har i løbet af karrieren tørnet ud for storklubber som Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Manchester United og Paris Saint-Germain.

Inden han kom til AC Milan i 2020, var han på eventyr i USA, hvor han spillede for Los Angeles Galaxy.

/ritzau/





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Solbakken har blandede følelser

Deadline overskredet: FC København melder ud

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Ghana – Panama

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Irak – Norge

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk