AC Milan siger farvel til Zlatan Ibrahimovic

Når AC Milan søndag har spillet sæsonens sidste kamp, stopper Zlatan Ibrahimovic i klubben.



41-årige Zlatan Ibrahimovic har kontraktudløb i AC Milan, når sæsonen er slut, og de to parter kommer ikke til at forlænge samarbejdet.

Den italienske klub oplyser ifølge nyhedsbureauet AFP, at svenskeren siger farvel ved en ceremoni efter sæsonens sidste kamp mod Verona søndag.

– AC Milan vil gerne takke Zlatan for den fremragende tid, vi har haft sammen, lyder det ifølge AFP fra klubben.

Det vides ikke, hvad angriberen nu skal bedrive tiden med. I italienske medier sættes han i forbindelse med klubben AC Monza.

Bliver det skifte en realitet, behøver Zlatan Ibrahimovic ikke rive teltpælene op. Monza er nemlig en forstad til Milano. Den lille klub er ejet af Silvio Berlusconi, den tidligere AC Milan-ejer og premierminister for Italien.

Zlatan Ibrahimovic kom til AC Milan for anden gang i karrieren i januar 2020. I det første halve år scorede han imponerende 15 mål på 19 kampe i den italienske liga.

I sidste sæson var han knap så flittig foran kassen, men var med til at vinde det første mesterskab til AC Milan siden 2011.

Flere skader har generet Zlatan Ibrahimovic i tiden hos AC Milan. I denne sæson har baglår, læg og knæ kostet ham et hav af kampe. Det er kun blevet til fire optrædener i Serie A i den snart overståede sæson.

Zlatan Ibrahimovic har i løbet af karrieren tørnet ud for storklubber som Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Manchester United og Paris Saint-Germain.

Inden han kom til AC Milan i 2020, var han på eventyr i USA, hvor han spillede for Los Angeles Galaxy.

/ritzau/





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Fredericia – OB

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’