41-årige Zlatan Ibrahimovic har kontraktudløb i AC Milan, når sæsonen er slut, og de to parter kommer ikke til at forlænge samarbejdet.
Den italienske klub oplyser ifølge nyhedsbureauet AFP, at svenskeren siger farvel ved en ceremoni efter sæsonens sidste kamp mod Verona søndag.
– AC Milan vil gerne takke Zlatan for den fremragende tid, vi har haft sammen, lyder det ifølge AFP fra klubben.
Det vides ikke, hvad angriberen nu skal bedrive tiden med. I italienske medier sættes han i forbindelse med klubben AC Monza.
Bliver det skifte en realitet, behøver Zlatan Ibrahimovic ikke rive teltpælene op. Monza er nemlig en forstad til Milano. Den lille klub er ejet af Silvio Berlusconi, den tidligere AC Milan-ejer og premierminister for Italien.
Zlatan Ibrahimovic kom til AC Milan for anden gang i karrieren i januar 2020. I det første halve år scorede han imponerende 15 mål på 19 kampe i den italienske liga.
I sidste sæson var han knap så flittig foran kassen, men var med til at vinde det første mesterskab til AC Milan siden 2011.
Flere skader har generet Zlatan Ibrahimovic i tiden hos AC Milan. I denne sæson har baglår, læg og knæ kostet ham et hav af kampe. Det er kun blevet til fire optrædener i Serie A i den snart overståede sæson.
Zlatan Ibrahimovic har i løbet af karrieren tørnet ud for storklubber som Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Manchester United og Paris Saint-Germain.
Inden han kom til AC Milan i 2020, var han på eventyr i USA, hvor han spillede for Los Angeles Galaxy.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
NYHEDER
Nu taler Messi
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub