AC Milan slår rekord med lynscoring i sejr

Rafael Leao bragte Milan foran efter bare seks sekunder mod Sassuolo. Inter vandt uden Christian Eriksen.



Milan ligger fortsat i spidsen for Serie A, efter at søndagens udekamp mod Sassuolo blev vundet med 2-1.

Dermed har Milan 31 point for 13 kampe på førstepladsen, mens Inter, der søndag vandt 2-1 hjemme mod Spezia, på andenpladsen har 30 point.

Milans sejr vil især blive husket for det rekordhurtige mål, som blev sat ind efter bare seks sekunders spil.

I det, bolden var givet op, satte Hakan Çalhanoglu i sprint med bolden mod Sassuolos mål, og han afleverede til den unge portugiser Rafael Leao, der perfekt tog bolden med mellem to modstandere og scorede til 1-0.

Tidligere havde Piacenzas Paolo Poggi rekorden for et mål scoret efter otte sekunder mod Fiorentina i 2001.

Milan var i det hele taget optaget af at sætte tingene hurtigt på plads, og bare otte minutter senere takkede Rafael Leao for den tidlige assist ved at sætte Calhanoglu op til scoring, men målet blev annulleret for offside.

I stedet scorede Alexis Saelemaekers til 2-0, efter at Theo Hernández havde løbet solo med bolden over en halv banelængde og serveret et perfekt oplæg.

Milan, der endnu engang var uden de skadede Zlatan Ibrahimovic og Simon Kjær, lukkede i 89. minut en reducering ind, men førerholdet undgik at spille 2-2 for tredje gang i træk i Serie A.

Lokalrivalen fra Inter, der havde Christian Eriksen på bænken i hele kampen, vandt uden at imponere.

Bundholdet Spezia spillede friskt til i første halvleg og havde også mest boldbesiddelse.

Inter havde det fint med at spille afventende, og det var da også et kontramål, der sendte Inter i spidsen seks minutter efter pausen.

Achraf Hakimi blev sendt afsted med en lang bold i højre side, og han skar ind i feltet og scorede flot til 1-0.

20 minutter senere øgede Inter på et straffespark eksekveret af Romelu Lukaku, før Spezia reducerede dybt inde i tillægstiden.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

En voldsom ulighed

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Spår stor transferaktivitet i FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning