Jesper Lindstrøm har kontrakt med Napoli til sommeren 2028, men lige nu er spørgsmålet ikke, om han bliver i klubben så længe. Nej, det er snarere, om han overhovedet er i klubben til næste sæson.
Den danske stjernes første sæson i Napoli siden sommerskiftet til 225 millioner kroner har været en stor skuffelse.
Og nu sås der stor tvivl om Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli i flere italienske medier, blandt andet i lokalavisen Il Mattino.
Det forlyder, at Napoli overvejer en omkalfatring af mandskabet til næste sæson med en ny træner, og at Lindstrøms fremtid dels afhænger af sæsonens sidste otte kampe. Det samme gælder desuden flere andre spillere som Giovanni Simeone, Hamed Traore, Cyril Ngonge og Leo Østigård.
Tipsbladet har forhørt sig hos journalist Vincenzo D’Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, og han opfordrer til at slå koldt vand i blodet.
– Det er for tidligt at sige noget om, om han skal videre eller ej. Napoli skal stadig først finde en træner, siger Vincenzo D’Angelo og tilføjer, at det bliver vigtigt for danskerens fremtid i den syditalienske storklub.
Lige nu er Francesco Calzona nemlig træner for klubben, men han er der kun frem til sommer.
Uanset hvilken udlægning, man skal tro på, er der altså lagt op til et par afgørende måneder for Lindstrøm i Napoli.
Hidtil har Jesper Lindstrøm haft tre trænere i Napoli – Rudi Garcia, Walter Mazzarri og nu Francesco Calzona – men ingen af dem har for alvor set danskerens vej. Selvom det er blevet til 20 optrædener i Seria A, er det kun blevet til 331 minutter, hvilket taler sit tydelige sprog om, at han har haft en rolle som indskifter sent i kampene.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE