Jesper Lindstrøm har kontrakt med Napoli til sommeren 2028, men lige nu er spørgsmålet ikke, om han bliver i klubben så længe. Nej, det er snarere, om han overhovedet er i klubben til næste sæson.
Den danske stjernes første sæson i Napoli siden sommerskiftet til 225 millioner kroner har været en stor skuffelse.
Og nu sås der stor tvivl om Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli i flere italienske medier, blandt andet i lokalavisen Il Mattino.
Det forlyder, at Napoli overvejer en omkalfatring af mandskabet til næste sæson med en ny træner, og at Lindstrøms fremtid dels afhænger af sæsonens sidste otte kampe. Det samme gælder desuden flere andre spillere som Giovanni Simeone, Hamed Traore, Cyril Ngonge og Leo Østigård.
Tipsbladet har forhørt sig hos journalist Vincenzo D’Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, og han opfordrer til at slå koldt vand i blodet.
– Det er for tidligt at sige noget om, om han skal videre eller ej. Napoli skal stadig først finde en træner, siger Vincenzo D’Angelo og tilføjer, at det bliver vigtigt for danskerens fremtid i den syditalienske storklub.
Lige nu er Francesco Calzona nemlig træner for klubben, men han er der kun frem til sommer.
Uanset hvilken udlægning, man skal tro på, er der altså lagt op til et par afgørende måneder for Lindstrøm i Napoli.
Hidtil har Jesper Lindstrøm haft tre trænere i Napoli – Rudi Garcia, Walter Mazzarri og nu Francesco Calzona – men ingen af dem har for alvor set danskerens vej. Selvom det er blevet til 20 optrædener i Seria A, er det kun blevet til 331 minutter, hvilket taler sit tydelige sprog om, at han har haft en rolle som indskifter sent i kampene.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
Her kan du se FC København mod FC Polissya
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret