Én ting kan blive afgørende for Lindstrøms fremtid

Særligt én ting bliver afgørende for Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli, påpeger journalist.



Jesper Lindstrøm har kontrakt med Napoli til sommeren 2028, men lige nu er spørgsmålet ikke, om han bliver i klubben så længe. Nej, det er snarere, om han overhovedet er i klubben til næste sæson.

Den danske stjernes første sæson i Napoli siden sommerskiftet til 225 millioner kroner har været en stor skuffelse.

Og nu sås der stor tvivl om Jesper Lindstrøms fremtid i Napoli i flere italienske medier, blandt andet i lokalavisen Il Mattino.

Det forlyder, at Napoli overvejer en omkalfatring af mandskabet til næste sæson med en ny træner, og at Lindstrøms fremtid dels afhænger af sæsonens sidste otte kampe. Det samme gælder desuden flere andre spillere som Giovanni Simeone, Hamed Traore, Cyril Ngonge og Leo Østigård.

Tipsbladet har forhørt sig hos journalist Vincenzo D’Angelo, der dækker Napoli for Gazzetta dello Sport, og han opfordrer til at slå koldt vand i blodet.

– Det er for tidligt at sige noget om, om han skal videre eller ej. Napoli skal stadig først finde en træner, siger Vincenzo D’Angelo og tilføjer, at det bliver vigtigt for danskerens fremtid i den syditalienske storklub.

Lige nu er Francesco Calzona nemlig træner for klubben, men han er der kun frem til sommer. 

Uanset hvilken udlægning, man skal tro på, er der altså lagt op til et par afgørende måneder for Lindstrøm i Napoli.

Hidtil har Jesper Lindstrøm haft tre trænere i Napoli – Rudi Garcia, Walter Mazzarri og nu Francesco Calzona – men ingen af dem har for alvor set danskerens vej. Selvom det er blevet til 20 optrædener i Seria A, er det kun blevet til 331 minutter, hvilket taler sit tydelige sprog om, at han har haft en rolle som indskifter sent i kampene.





LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Belgien – Senegal

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea henter back til 375 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’