Afsløring: Manchester United vil have Højlund

Ifølge Tipsbladet oplysninger er en af Englands allerstørste klubber ude efter Rasmus Højlund.



Der findes næppe et varmere dansk navn end Rasmus Højlund i øjeblikket.

Angriberen har på knap 14 måneder banket sig ind som et af Europas største angrebstalenter. I takt med at målene bliver flere for Atalanta, så gør interessen fra større adresser det samme.

Juventus, AC Milan, Real Madrid og Napoli er allerede velbeskrevne beundrere af den blonde bomber. Ifølge Tipsbladet oplysninger lurer kvartetten også på 20-årige Rasmus Højlund.

Men listen har fået endnu et navn i Manchester United, som ifølge Tipsbladets oplysninger er meget interesseret i angriberen, som har scoret fem Serie A-mål siden årsskiftet.

Klubben tager afsked med Wout Weghorst til sommer, mens Marcus Rashford endnu ikke har forlænget sin aftale, som udløber i 2024. Derfor afsøger man markedet for en ny skarpretter.

Her skulle øjnene være rettet mod Rasmus Højlund, der tidligere på måneden fyldte 20 år, og har braget igennem hos først SK Sturm Graz og siden sidste sommer Atalanta.

Selvom Manchester United er interesserede i Rasmus Højlund, så er der dog fortsat langt til, at en handel bliver aktuel. Interessen er der, ligesom den er fra mange af Europas øvrige topklubber.

I efteråret fik angriberen sin danske landsholdsdebut, og han bliver formentlig svær at komme udenom, når Kasper Hjulmand samler sine tropper til kvalifikationen til EM i slutningen af marts.

Rasmus Højlund har en kontrakt med Atalanta frem til sommeren 2027. Indtil videre er det blevet til seks Serie A-scoringer og en enkelt fuldtræffer i pokalturneringen.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med Steve Cooper

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Jordan – Algeriet

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Her er FC Midtjyllands vej i Europa