Der findes næppe et varmere dansk navn end Rasmus Højlund i øjeblikket.
Angriberen har på knap 14 måneder banket sig ind som et af Europas største angrebstalenter. I takt med at målene bliver flere for Atalanta, så gør interessen fra større adresser det samme.
Juventus, AC Milan, Real Madrid og Napoli er allerede velbeskrevne beundrere af den blonde bomber. Ifølge Tipsbladet oplysninger lurer kvartetten også på 20-årige Rasmus Højlund.
Men listen har fået endnu et navn i Manchester United, som ifølge Tipsbladets oplysninger er meget interesseret i angriberen, som har scoret fem Serie A-mål siden årsskiftet.
Klubben tager afsked med Wout Weghorst til sommer, mens Marcus Rashford endnu ikke har forlænget sin aftale, som udløber i 2024. Derfor afsøger man markedet for en ny skarpretter.
Her skulle øjnene være rettet mod Rasmus Højlund, der tidligere på måneden fyldte 20 år, og har braget igennem hos først SK Sturm Graz og siden sidste sommer Atalanta.
Selvom Manchester United er interesserede i Rasmus Højlund, så er der dog fortsat langt til, at en handel bliver aktuel. Interessen er der, ligesom den er fra mange af Europas øvrige topklubber.
I efteråret fik angriberen sin danske landsholdsdebut, og han bliver formentlig svær at komme udenom, når Kasper Hjulmand samler sine tropper til kvalifikationen til EM i slutningen af marts.
Rasmus Højlund har en kontrakt med Atalanta frem til sommeren 2027. Indtil videre er det blevet til seks Serie A-scoringer og en enkelt fuldtræffer i pokalturneringen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER