Angriber hylder Eriksen: Han støttede mig altid

Det tidligere Inter-talent Gaetano Oristiano fremhæver nu Christian Eriksen som en person, der altid var behjælpelig med støtte og gode råd i Milano-klubben.



Han nåede kun at spille for klubben i halvanden sæson, men Christian Eriksen fik alligevel sat et stort aftryk i Inter, hvor den danske landsholdsstjerne var med til at gøre Milano-klubben til italiensk mester i 2021. 

Og også uden for banen fik Christian Eriksen efterladt et meget positivt indtryk. I et interview med Calciomercato peger det tidligere Inter-talent Gaetano Oristanio nu på Christian Eriksen som en af de Inter-stjerner, der støttede ham. 

– Han imponerede mig med sin ydmyghed. En meget behagelig fyr, som altid var tilgængelig for de unge. Han hjalp mig ikke kun på banen, men også udenfor.

– Han kom altid med en lille opmuntrende kommentar eller et råd, for jeg var en ung knægt på 16-17 år, som fik mine første oplevelser med de store drenge, hvilket altid er vanskeligt. I den slags situationer kan det opmuntre og løfte dig som ung spiller, når en person hjælper dig, også selvom det blot er i form af et enkelt ord, lyder det fra Gaetano Oristanio. 

Den i dag 22-årige Gaetano Oristianio fik dog aldrig chancen for Inters førstehold og blev udlejet til både Cagliari og hollandske Volendam, inden han i sommer blev solgt til oprykkerne fra Venezia, hvor Oristanio er blevet holdkammerat med to andre danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber