Han nåede kun at spille for klubben i halvanden sæson, men Christian Eriksen fik alligevel sat et stort aftryk i Inter, hvor den danske landsholdsstjerne var med til at gøre Milano-klubben til italiensk mester i 2021.
Og også uden for banen fik Christian Eriksen efterladt et meget positivt indtryk. I et interview med Calciomercato peger det tidligere Inter-talent Gaetano Oristanio nu på Christian Eriksen som en af de Inter-stjerner, der støttede ham.
– Han imponerede mig med sin ydmyghed. En meget behagelig fyr, som altid var tilgængelig for de unge. Han hjalp mig ikke kun på banen, men også udenfor.
– Han kom altid med en lille opmuntrende kommentar eller et råd, for jeg var en ung knægt på 16-17 år, som fik mine første oplevelser med de store drenge, hvilket altid er vanskeligt. I den slags situationer kan det opmuntre og løfte dig som ung spiller, når en person hjælper dig, også selvom det blot er i form af et enkelt ord, lyder det fra Gaetano Oristanio.
Den i dag 22-årige Gaetano Oristianio fik dog aldrig chancen for Inters førstehold og blev udlejet til både Cagliari og hollandske Volendam, inden han i sommer blev solgt til oprykkerne fra Venezia, hvor Oristanio er blevet holdkammerat med to andre danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Frankrig – Irak
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Rekord-Messi sparker Argentina videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Panama – Kroatien
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Her kan du se Norge mod Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
England – Ghana
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER