Angriber hylder Eriksen: Han støttede mig altid

Det tidligere Inter-talent Gaetano Oristiano fremhæver nu Christian Eriksen som en person, der altid var behjælpelig med støtte og gode råd i Milano-klubben.



Han nåede kun at spille for klubben i halvanden sæson, men Christian Eriksen fik alligevel sat et stort aftryk i Inter, hvor den danske landsholdsstjerne var med til at gøre Milano-klubben til italiensk mester i 2021. 

Og også uden for banen fik Christian Eriksen efterladt et meget positivt indtryk. I et interview med Calciomercato peger det tidligere Inter-talent Gaetano Oristanio nu på Christian Eriksen som en af de Inter-stjerner, der støttede ham. 

– Han imponerede mig med sin ydmyghed. En meget behagelig fyr, som altid var tilgængelig for de unge. Han hjalp mig ikke kun på banen, men også udenfor.

– Han kom altid med en lille opmuntrende kommentar eller et råd, for jeg var en ung knægt på 16-17 år, som fik mine første oplevelser med de store drenge, hvilket altid er vanskeligt. I den slags situationer kan det opmuntre og løfte dig som ung spiller, når en person hjælper dig, også selvom det blot er i form af et enkelt ord, lyder det fra Gaetano Oristanio. 

Den i dag 22-årige Gaetano Oristianio fik dog aldrig chancen for Inters førstehold og blev udlejet til både Cagliari og hollandske Volendam, inden han i sommer blev solgt til oprykkerne fra Venezia, hvor Oristanio er blevet holdkammerat med to andre danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen. 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tunesien – Japan

Interessant melding om VM-profil