Angriber hylder Eriksen: Han støttede mig altid

Det tidligere Inter-talent Gaetano Oristiano fremhæver nu Christian Eriksen som en person, der altid var behjælpelig med støtte og gode råd i Milano-klubben.



Han nåede kun at spille for klubben i halvanden sæson, men Christian Eriksen fik alligevel sat et stort aftryk i Inter, hvor den danske landsholdsstjerne var med til at gøre Milano-klubben til italiensk mester i 2021. 

Og også uden for banen fik Christian Eriksen efterladt et meget positivt indtryk. I et interview med Calciomercato peger det tidligere Inter-talent Gaetano Oristanio nu på Christian Eriksen som en af de Inter-stjerner, der støttede ham. 

– Han imponerede mig med sin ydmyghed. En meget behagelig fyr, som altid var tilgængelig for de unge. Han hjalp mig ikke kun på banen, men også udenfor.

– Han kom altid med en lille opmuntrende kommentar eller et råd, for jeg var en ung knægt på 16-17 år, som fik mine første oplevelser med de store drenge, hvilket altid er vanskeligt. I den slags situationer kan det opmuntre og løfte dig som ung spiller, når en person hjælper dig, også selvom det blot er i form af et enkelt ord, lyder det fra Gaetano Oristanio. 

Den i dag 22-årige Gaetano Oristianio fik dog aldrig chancen for Inters førstehold og blev udlejet til både Cagliari og hollandske Volendam, inden han i sommer blev solgt til oprykkerne fra Venezia, hvor Oristanio er blevet holdkammerat med to andre danskere i form af Christian Gytkjær og Magnus Kofod Andersen. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Irak – Norge

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Algeriet

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition