Antonio Conte spøger i kriseramt storklub

Antonio Conte sættes i forbindelse med italiensk storklub, der har fået en sløj sæsonstart.



Efter en tung sæsonstart formåede Roma torsdag at gøre ondt værre, da hovedstadsklubben blev ydmyget med 4-1 af oprykkerne fra Genoa. 

Det efterlader Jose Mourinhos mandskab på en helt utilfredsstillende 16. plads i Serie A, og derfor er der nu begyndt at opstå tvivl om portugiserens fremtid i Roma. 

Den romerske avis Il Messaggero peger på, at mange Roma-fans ønsker at skifte José Mourinho ud med Antonio Conte, der tidligere er blevet italiensk mester med både Juventus og Inter. 

Roma-ejer Dan Friedkin meldte ud, at Champions League er målet, da Romelu Lukaku for en måneds tid siden skrev under på en lejeaftale med romerne. Med blot en enkelt sejr i de første seks spillerunder fremstår den drøm ikke specielt realistisk i øjeblikket. 

Antonio Conte har været arbejdsløs i et halvt års tid nu, efter at den 54-årige italiener tilbage i marts forlod Tottenham efter en svær tid i London-klubben. 

Tilbage i 2019, inden ansættelsen i Inter, udtalte Antonio Conte til La Gazzetta dello Sport, at han har en drøm om at blive Roma-træner. 

– Omstændighederne er ikke de rette nu, men jeg tror, at jeg før eller senere kommer til at træne Roma, lød det dengang fra Antonio Conte. 

José Mourinhos kontrakt med Roma udløber til sommer, og ifølge Il Messaggero er det mest realistisk, at Antonio Conte først overtager portugiserens job til den tid. 







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kultklub jagtede Brøndby-flop