Avis: Så meget tjener danskerne i Serie A

Lasse Schöne er den bedst lønnede dansker i Serie A, det viser en opgørelse fra avisen La Gazzetta dello Sport.



Lasse Schöne er støvlelandets danske lønkonge, det viser en opgørelse fra den store italienske avis La Gazzetta dello Sport, som bold.dk henviser til torsdag eftermiddag.

Avisen skriver, at Lasse Schöne, der i sommerens transfervindue skiftede til Genoa, scorer 11 millioner kroner om året efter skat, og dermed er han noget bedre lønnet end Simon Kjær og Riza Durmisi, der er nummer to og tre på listen med 7,5 millioner kroner hver. Med til historien hører dog, at Atalanta ikke betaler hele lønnen til lejesvenden Simon Kjær, der ved siden af de 7,5 millioner kroner hæver en god hyre fra Sevilla, der ejer ham. 

Andreas Cornelius og Andreas Skov Olsen følger umiddelbart efter på listen med en årsløn på 6 millioner kroner, mens Lukas Lerager får godt 5 millioner kroner. Ifølge opgørelsen hæver både Peter Ankersen og Jacob Rasmussen 3,75 millioner kroner om året.

Den dårligst lønnede dansker i Serie A er ifølge La Gazzetta dello Sport Udinese-spilleren Jens Stryger Larsen med tre millioner kroner. 

Serie A’s ubestridte lønkonge er naturligvis Cristiano Ronaldo, der med en årsløn på 231 millioner kroner nok skulle have til dagen og vejen. Nummer to på listen er Cristiano Ronaldos holdkammerat Matthijs De Ligt, der får 60 millioner kroner. 

Alle de nævnte beløb er uden diverse bonusser. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC Fredericia – OB

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Viborg FF – FC Nordsjælland

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’