Patrick Dorgu har fået et kæmpe gennembrud i denne sæson, men det er ikke alle, der er lige imponerede over den danske Serie A-komet.
Blandt skeptikerne er den tidligere Real Madrid- og Roma-stjerne Antonio Cassano, der i programmet ‘Viva el Futbol’ har talt om Patrick Dorgu sammen med den tidligere Inter- og Atalanta-spiller Nicola Ventola og den tidligere Inter- og Fiorentina-spiller Daniele Adani.
Ventola argumenterede her for, at den klub, der ender med at hente Patrick Dorgu, er heldig, fordi den danske Lecce-profil er virkelig god. For Cassano er der dog mere tvivl om Dorgus kvaliteter.
– Han startede som højre back og venstre back sidste år. I går (søndag mod Juventus, red.) spillede han som højre kantspiller. Jeg er fra Bari, men hvis der er en spiller fra Lecce, der er god, så har jeg intet problem ved at sige det. Men Dorgu giver mig ikke noget, og han mangler stadig at vise sig frem i Lecce, lyder det ifølge Area Napoli fra Antonio Cassano i programmet, hvor den tidligere angriber peger på, at Dorgu eksempelvis ikke ville starte inde på et hold som Bologna.
Ifølge Daniele Adani har Patrick Dorgu niveauet til at rykke til klubber som Fiorentina eller Lazio, men spilletiden vil ikke være garanteret i disse klubber, understreger den tidligere midterforsvarer.
Patrick Dorgu har i denne sæson været en stor profil i Lecce, hvor den danske landsholdsspiller har scoret tre mål i 13 Serie A-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER