Der skulle en udligning i overtiden til, før Inter lørdag kunne hive et enkelt point ud af Parmas besøg i Serie A.
Christian Eriksen startede på banen, men var for længst skiftet ud, da Ivan Perisic to minutter inde i tillægstiden headede Inter på 2-2.
Sådan sluttede opgøret mod Parma, der havde Andreas Cornelius med i første halvleg.
Dermed tabte Inter et skridt i toppen og har 11 point på femtepladsen.
Christian Eriksen var tilbage i Inters startopstilling, og han fik lov at spille med i 58 minutter, inden træner Antonio Conte hev Eriksen ud og sendte Arturo Vidal på banen, da Inter var bagud 0-1.
Efter kampen valgte Conte at holde sig væk fra pressekonferencen, hvilket ifølge sportsdirektør Beppe Marotta skyldtes en situation i anden halvleg.
Her var træneren rasende over, at VAR ikke blev brugt og greb ind i en situation i anden halvleg, da Conte mente, at Parmas Botond Balogh begik et straffespark mod Perisic.
– Det er vores pligt at protestere, og det er vores eneste måde at protestere på (at blive væk fra en pressekonference, red.), da vi ikke har andre muligheder for at blive hørt, siger Marotta ifølge AFP.
Inter var uden profilen Romelu Lukaku i angrebet, og Eriksens opgave var at fodre Lautaro Martinez og Perisic længere fremme.
Inter sad på det hele i første halvleg, og gæsterne havde svært ved at få bolden væk fra egen banehalvdel, men det var småt med de helt store muligheder for hjemmeholdet.
Det var heller ikke mange gange, at Andreas Cornelius i Parmas angreb rørte bolden, mens Eriksen forsøgte at binde Inters offensiv sammen.
Hjemmeholdet vadede dog i hjørnespark og nåede op på hele ti i de første 45 minutter, hvor gæsterne først i tillægstiden fik sit første af slagsen.
Parma-spillerne kunne være tilfredse med 0-0, og Cornelius blev skiftet ud i pausen med Roberto Inglese, og fra bænken kunne danskeren så pludselig se sit hold komme foran 1-0.
Det lignede ellers en umulig mission for Parma, men pludselig flugtede Gervinho helt fremragende bolden i netmaskerne efter en lang aflevering fra brasilianske Hernâni, og så var Inter bagud.
Eriksen blev så hevet ud, og fire minutter senere leverede Inglese et oplæg til Gervinho, der med sit andet mål bragte Parma på 2-0.
Marcelo Brozovic sparkede spændingen tilbage med målet til 1-2, men det lignede den helt store nedtur for Inter, inden Perisic headede det ene point hjem.
/ritzau/
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
Nu drømmer de stort i AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
TOPNYHED
