Solrigt vejr og pasta i lange baner.
For mange fodboldspillere er det en drøm at spille i Serie A, og lige nu udlever 19-årige Anders ‘Ank’ Asmussen et eventyr.
I efteråret var han på ungdomskontrakt i Serie A-klubben Empoli, men onsdag kunne Tipsbladet erfare, at den unge dansker havde skrevet under på en professionel kontrakt med Empoli gældende for de næste tre år.
Nu bekræfter danskeren den nye kontrakt.
– Det går rigtig godt, jeg er enormt glad for at være her. Jeg er omgivet af rigtig mange professionelle mennesker både spillere, trænere og andet staff, som alle er gode ved mig. Jeg har også fået nogle rigtig gode bekendtskaber uden for banen. Jeg savner selvfølgelig min familie, men de besøger mig heldigvis ofte.
– Det er en drøm, der er gået i opfyldelse (at skrive under på en treårig prof-kontrakt, red.), og jeg er sindssyg stolt. Jeg kunne ikke have gjort det uden min familie, agenter og andre rådgivere samt trænere igennem tiden, som alle har hjulpet mig hertil, fortæller Anders ‘Ank’ Asmussen i et interview med Tipsbladet.
“
Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold.
Anders ‘Ank’ Asmussen, Empoli-spiller
19. januar var en speciel dag for Asmussen. Han blev nemlig udtaget til Empolis Serie A-kamp mod Inter, og det var stort at træde ind på et ikonisk stadion, selvom debuten udeblev.
– Det var en kæmpe oplevelse. Til at starte med føltes det helt uvirkeligt og så på det ikoniske San Siro Station. Det var stort at gå igennem spillertunellen forbi den ene verdensstjerne efter den anden. Næste store mål er selvfølgelig at få debut på Empolis hjemmebane Stadio Carlo Castellani.
Artiklen fortsætter under billedet.

Opfordring til landstrænere
For det tidligere AC Horsens-talent har han lært meget af tiden i Italien, hvor alting ikke har været en dans på roser.
– Der har været mange opture, men også nedture, specielt at møde en anden og mere professionel fodboldkultur og så hele sprogdelen, som jeg arbejder hårdt for at overkomme. Men overordnet set har det været mega-fedt at komme til Empoli FC og udleve min drøm.
Har der været nogle ting, som har været hårde, og hvilke?
– Ja, det har der, som sagt sprogdelen har været meget hård, da alt kommunikation fra træneren foregår på italiensk. Så der har været en del misforståelse til at starte med. Det har også været hårdt at vende sig til en ny spillestil og en mere hård fodboldkultur.
Et stort mål for den unge offensivspiller er at bide sig fast på Serie A-mandskabet, men han har også en opfordring til DBU.
– Jeg vil meget gerne blive i Italien. Landet og kulturen er fantastisk, og den passer mig rigtig godt. Jeg har besøgt Italien mange gange med min familie, inden jeg kom til Empoli FC og har altid nydt at være i Italien. Lige nu er jeg 100 procent fokuseret på at komme så langt som muligt i Empoli FC, da det er en helt igennem fantastisk klub, som jeg virkelig er glad for og stolt over at være en del af.
– Jeg håber på at kunne slå mit navn fast i Italien og blive i Empoli FC i mange år fremadrettet og modbevise dem, der tvivlede på mig i ungdomsårene. Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold, fortæller danskeren til Tipsbladet.
Asmussen spillede fem kampe for Empolis Primavera-hold i efteråret.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
AGF snubler i guldkampen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT