Dansk talent i Serie A: Hold øje med mig, DBU!

Anders 'Ank' Asmussen bekræfter over for Tipsbladet, at han har underskrevet en treårig kontrakt med Empoli, og han har store ambitioner for fodboldkarrieren.



Solrigt vejr og pasta i lange baner.

For mange fodboldspillere er det en drøm at spille i Serie A, og lige nu udlever 19-årige Anders ‘Ank’ Asmussen et eventyr.

I efteråret var han på ungdomskontrakt i Serie A-klubben Empoli, men onsdag kunne Tipsbladet erfare, at den unge dansker havde skrevet under på en professionel kontrakt med Empoli gældende for de næste tre år.

Nu bekræfter danskeren den nye kontrakt.

– Det går rigtig godt, jeg er enormt glad for at være her. Jeg er omgivet af rigtig mange professionelle mennesker både spillere, trænere og andet staff, som alle er gode ved mig. Jeg har også fået nogle rigtig gode bekendtskaber uden for banen. Jeg savner selvfølgelig min familie, men de besøger mig heldigvis ofte.

– Det er en drøm, der er gået i opfyldelse (at skrive under på en treårig prof-kontrakt, red.), og jeg er sindssyg stolt. Jeg kunne ikke have gjort det uden min familie, agenter og andre rådgivere samt trænere igennem tiden, som alle har hjulpet mig hertil, fortæller Anders ‘Ank’ Asmussen i et interview med Tipsbladet.

Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold.

Anders ‘Ank’ Asmussen, Empoli-spiller

19. januar var en speciel dag for Asmussen. Han blev nemlig udtaget til Empolis Serie A-kamp mod Inter, og det var stort at træde ind på et ikonisk stadion, selvom debuten udeblev.

– Det var en kæmpe oplevelse. Til at starte med føltes det helt uvirkeligt og så på det ikoniske San Siro Station. Det var stort at gå igennem spillertunellen forbi den ene verdensstjerne efter den anden. Næste store mål er selvfølgelig at få debut på Empolis hjemmebane Stadio Carlo Castellani.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her er Anders ‘Ank’ Asmussen i aktion for Empoli. Foto: Empoli FC

Opfordring til landstrænere

For det tidligere AC Horsens-talent har han lært meget af tiden i Italien, hvor alting ikke har været en dans på roser.

– Der har været mange opture, men også nedture, specielt at møde en anden og mere professionel fodboldkultur og så hele sprogdelen, som jeg arbejder hårdt for at overkomme. Men overordnet set har det været mega-fedt at komme til Empoli FC og udleve min drøm.

Har der været nogle ting, som har været hårde, og hvilke?

– Ja, det har der, som sagt sprogdelen har været meget hård, da alt kommunikation fra træneren foregår på italiensk. Så der har været en del misforståelse til at starte med. Det har også været hårdt at vende sig til en ny spillestil og en mere hård fodboldkultur.

Et stort mål for den unge offensivspiller er at bide sig fast på Serie A-mandskabet, men han har også en opfordring til DBU.

– Jeg vil meget gerne blive i Italien. Landet og kulturen er fantastisk, og den passer mig rigtig godt. Jeg har besøgt Italien mange gange med min familie, inden jeg kom til Empoli FC og har altid nydt at være i Italien. Lige nu er jeg 100 procent fokuseret på at komme så langt som muligt i Empoli FC, da det er en helt igennem fantastisk klub, som jeg virkelig er glad for og stolt over at være en del af.

– Jeg håber på at kunne slå mit navn fast i Italien og blive i Empoli FC i mange år fremadrettet og modbevise dem, der tvivlede på mig i ungdomsårene. Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold, fortæller danskeren til Tipsbladet.

Asmussen spillede fem kampe for Empolis Primavera-hold i efteråret.







LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Stjerne peger på Højlund

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Salah scorer på Anfield

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation