Solrigt vejr og pasta i lange baner.
For mange fodboldspillere er det en drøm at spille i Serie A, og lige nu udlever 19-årige Anders ‘Ank’ Asmussen et eventyr.
I efteråret var han på ungdomskontrakt i Serie A-klubben Empoli, men onsdag kunne Tipsbladet erfare, at den unge dansker havde skrevet under på en professionel kontrakt med Empoli gældende for de næste tre år.
Nu bekræfter danskeren den nye kontrakt.
– Det går rigtig godt, jeg er enormt glad for at være her. Jeg er omgivet af rigtig mange professionelle mennesker både spillere, trænere og andet staff, som alle er gode ved mig. Jeg har også fået nogle rigtig gode bekendtskaber uden for banen. Jeg savner selvfølgelig min familie, men de besøger mig heldigvis ofte.
– Det er en drøm, der er gået i opfyldelse (at skrive under på en treårig prof-kontrakt, red.), og jeg er sindssyg stolt. Jeg kunne ikke have gjort det uden min familie, agenter og andre rådgivere samt trænere igennem tiden, som alle har hjulpet mig hertil, fortæller Anders ‘Ank’ Asmussen i et interview med Tipsbladet.
“
Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold.
Anders ‘Ank’ Asmussen, Empoli-spiller
19. januar var en speciel dag for Asmussen. Han blev nemlig udtaget til Empolis Serie A-kamp mod Inter, og det var stort at træde ind på et ikonisk stadion, selvom debuten udeblev.
– Det var en kæmpe oplevelse. Til at starte med føltes det helt uvirkeligt og så på det ikoniske San Siro Station. Det var stort at gå igennem spillertunellen forbi den ene verdensstjerne efter den anden. Næste store mål er selvfølgelig at få debut på Empolis hjemmebane Stadio Carlo Castellani.
Artiklen fortsætter under billedet.

Opfordring til landstrænere
For det tidligere AC Horsens-talent har han lært meget af tiden i Italien, hvor alting ikke har været en dans på roser.
– Der har været mange opture, men også nedture, specielt at møde en anden og mere professionel fodboldkultur og så hele sprogdelen, som jeg arbejder hårdt for at overkomme. Men overordnet set har det været mega-fedt at komme til Empoli FC og udleve min drøm.
Har der været nogle ting, som har været hårde, og hvilke?
– Ja, det har der, som sagt sprogdelen har været meget hård, da alt kommunikation fra træneren foregår på italiensk. Så der har været en del misforståelse til at starte med. Det har også været hårdt at vende sig til en ny spillestil og en mere hård fodboldkultur.
Et stort mål for den unge offensivspiller er at bide sig fast på Serie A-mandskabet, men han har også en opfordring til DBU.
– Jeg vil meget gerne blive i Italien. Landet og kulturen er fantastisk, og den passer mig rigtig godt. Jeg har besøgt Italien mange gange med min familie, inden jeg kom til Empoli FC og har altid nydt at være i Italien. Lige nu er jeg 100 procent fokuseret på at komme så langt som muligt i Empoli FC, da det er en helt igennem fantastisk klub, som jeg virkelig er glad for og stolt over at være en del af.
– Jeg håber på at kunne slå mit navn fast i Italien og blive i Empoli FC i mange år fremadrettet og modbevise dem, der tvivlede på mig i ungdomsårene. Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold, fortæller danskeren til Tipsbladet.
Asmussen spillede fem kampe for Empolis Primavera-hold i efteråret.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
TOPNYHED