Dansk talent i Serie A: Hold øje med mig, DBU!

Anders 'Ank' Asmussen bekræfter over for Tipsbladet, at han har underskrevet en treårig kontrakt med Empoli, og han har store ambitioner for fodboldkarrieren.



Solrigt vejr og pasta i lange baner.

For mange fodboldspillere er det en drøm at spille i Serie A, og lige nu udlever 19-årige Anders ‘Ank’ Asmussen et eventyr.

I efteråret var han på ungdomskontrakt i Serie A-klubben Empoli, men onsdag kunne Tipsbladet erfare, at den unge dansker havde skrevet under på en professionel kontrakt med Empoli gældende for de næste tre år.

Nu bekræfter danskeren den nye kontrakt.

– Det går rigtig godt, jeg er enormt glad for at være her. Jeg er omgivet af rigtig mange professionelle mennesker både spillere, trænere og andet staff, som alle er gode ved mig. Jeg har også fået nogle rigtig gode bekendtskaber uden for banen. Jeg savner selvfølgelig min familie, men de besøger mig heldigvis ofte.

– Det er en drøm, der er gået i opfyldelse (at skrive under på en treårig prof-kontrakt, red.), og jeg er sindssyg stolt. Jeg kunne ikke have gjort det uden min familie, agenter og andre rådgivere samt trænere igennem tiden, som alle har hjulpet mig hertil, fortæller Anders ‘Ank’ Asmussen i et interview med Tipsbladet.

Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold.

Anders ‘Ank’ Asmussen, Empoli-spiller

19. januar var en speciel dag for Asmussen. Han blev nemlig udtaget til Empolis Serie A-kamp mod Inter, og det var stort at træde ind på et ikonisk stadion, selvom debuten udeblev.

– Det var en kæmpe oplevelse. Til at starte med føltes det helt uvirkeligt og så på det ikoniske San Siro Station. Det var stort at gå igennem spillertunellen forbi den ene verdensstjerne efter den anden. Næste store mål er selvfølgelig at få debut på Empolis hjemmebane Stadio Carlo Castellani.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her er Anders ‘Ank’ Asmussen i aktion for Empoli. Foto: Empoli FC

Opfordring til landstrænere

For det tidligere AC Horsens-talent har han lært meget af tiden i Italien, hvor alting ikke har været en dans på roser.

– Der har været mange opture, men også nedture, specielt at møde en anden og mere professionel fodboldkultur og så hele sprogdelen, som jeg arbejder hårdt for at overkomme. Men overordnet set har det været mega-fedt at komme til Empoli FC og udleve min drøm.

Har der været nogle ting, som har været hårde, og hvilke?

– Ja, det har der, som sagt sprogdelen har været meget hård, da alt kommunikation fra træneren foregår på italiensk. Så der har været en del misforståelse til at starte med. Det har også været hårdt at vende sig til en ny spillestil og en mere hård fodboldkultur.

Et stort mål for den unge offensivspiller er at bide sig fast på Serie A-mandskabet, men han har også en opfordring til DBU.

– Jeg vil meget gerne blive i Italien. Landet og kulturen er fantastisk, og den passer mig rigtig godt. Jeg har besøgt Italien mange gange med min familie, inden jeg kom til Empoli FC og har altid nydt at være i Italien. Lige nu er jeg 100 procent fokuseret på at komme så langt som muligt i Empoli FC, da det er en helt igennem fantastisk klub, som jeg virkelig er glad for og stolt over at være en del af.

– Jeg håber på at kunne slå mit navn fast i Italien og blive i Empoli FC i mange år fremadrettet og modbevise dem, der tvivlede på mig i ungdomsårene. Så håber jeg selvfølgelig også, de danske landstrænere for U20- og U21-landsholdene har et øje til italiensk ungdomsfodbold, fortæller danskeren til Tipsbladet.

Asmussen spillede fem kampe for Empolis Primavera-hold i efteråret.





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Michelsen: Langt til Copacabana

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

FCM ansætter ny topboss

Mourinho tog røven på Zeca

Rasmus Højlund i massiv modvind



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Narteys krav til ny kontrakt

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

City spiller sig videre i FA Cuppen

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker