Dansk træner fyret: ‘De tog bizarre beslutninger’

Cheftræner Luca Gotti samt den danske assistent Dan Thomassen er blevet fyret i Serie A-klubben Lecce, og ifølge italiensk journalist skyldes det nogle mærkelige taktiske valg fra staben.



Farvel og tak. 

Den tidligere AGF- og FCK-spiller Dan Thomassen har fået sparket som assistent i Serie A-klubben Lecce. 

Det bekræftede han over for Tipsbladet 9. november. 

Cheftræner Luca Gotti fik også en fyreseddel. 

Tipsbladet hat talt med Filippo Verri, der er journalist hos lokalmediet PianetaLecce, og han mener, at trænerteamet tog nogle hovedløse beslutninger, der endte med at koste dem jobbet.

– Det er svært at vurdere Thomassens arbejde, fordi han var assistent. Gotti og hans stab gjorde det rigtig godt i den seneste sæson. Der var ti kampe tilbage, og Lecce var i sikkerhed, men det var en katastrofe. De var gode til at gøre simple ting. Starten på denne sæson var det modsatte.

– Lecce har skiftet 2-3 startere, og derfor har klubben haft brug for forstærkninger for at komme tilbage på rette spor. I stedet for valgte de at ændre formation.

– De tog også nogle bizarre beslutninger om at sætte Dorgu på den centrale midtbane. Fyringen kom på baggrund af taktisk forvirring. Stillingen i tabellen var ikke dårlig, fortæller Verri til Tipsbladet. 

Dan Thomassen skal derfor på jagt efter et nyt job, og det kan muligvis blive i Italien. Den tidligere Superliga-spiller har nemlig være i Italien siden 2011, hvor han tog fra AGF til Ravenna som spiller. 

Som træner kan 43-årige Thomassen skrive jobs i chef og assistent i LR Vicenza samt Brescia-assistent på CV'et.

I Lecce-truppen er der dog stadig en dansk islæt i form af brandvarme Patrick Dorgu, og han blev senest matchvinder for Serie A-mandskabet mod Venezia i mandagens Serie A-kamp. 





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Officielt: FC København sælger stjerne

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vejle dummer sig i premieren mod AB