Dansk træner fyret: ‘De tog bizarre beslutninger’

Cheftræner Luca Gotti samt den danske assistent Dan Thomassen er blevet fyret i Serie A-klubben Lecce, og ifølge italiensk journalist skyldes det nogle mærkelige taktiske valg fra staben.



Farvel og tak. 

Den tidligere AGF- og FCK-spiller Dan Thomassen har fået sparket som assistent i Serie A-klubben Lecce. 

Det bekræftede han over for Tipsbladet 9. november. 

Cheftræner Luca Gotti fik også en fyreseddel. 

Tipsbladet hat talt med Filippo Verri, der er journalist hos lokalmediet PianetaLecce, og han mener, at trænerteamet tog nogle hovedløse beslutninger, der endte med at koste dem jobbet.

– Det er svært at vurdere Thomassens arbejde, fordi han var assistent. Gotti og hans stab gjorde det rigtig godt i den seneste sæson. Der var ti kampe tilbage, og Lecce var i sikkerhed, men det var en katastrofe. De var gode til at gøre simple ting. Starten på denne sæson var det modsatte.

– Lecce har skiftet 2-3 startere, og derfor har klubben haft brug for forstærkninger for at komme tilbage på rette spor. I stedet for valgte de at ændre formation.

– De tog også nogle bizarre beslutninger om at sætte Dorgu på den centrale midtbane. Fyringen kom på baggrund af taktisk forvirring. Stillingen i tabellen var ikke dårlig, fortæller Verri til Tipsbladet. 

Dan Thomassen skal derfor på jagt efter et nyt job, og det kan muligvis blive i Italien. Den tidligere Superliga-spiller har nemlig være i Italien siden 2011, hvor han tog fra AGF til Ravenna som spiller. 

Som træner kan 43-årige Thomassen skrive jobs i chef og assistent i LR Vicenza samt Brescia-assistent på CV'et.

I Lecce-truppen er der dog stadig en dansk islæt i form af brandvarme Patrick Dorgu, og han blev senest matchvinder for Serie A-mandskabet mod Venezia i mandagens Serie A-kamp. 





LIVE

VM-LIVE: Schweiz ødelægger de bosniske drømme

USA – Australien

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops