Dansk træner fyret: ‘De tog bizarre beslutninger’

Cheftræner Luca Gotti samt den danske assistent Dan Thomassen er blevet fyret i Serie A-klubben Lecce, og ifølge italiensk journalist skyldes det nogle mærkelige taktiske valg fra staben.



Farvel og tak. 

Den tidligere AGF- og FCK-spiller Dan Thomassen har fået sparket som assistent i Serie A-klubben Lecce. 

Det bekræftede han over for Tipsbladet 9. november. 

Cheftræner Luca Gotti fik også en fyreseddel. 

Tipsbladet hat talt med Filippo Verri, der er journalist hos lokalmediet PianetaLecce, og han mener, at trænerteamet tog nogle hovedløse beslutninger, der endte med at koste dem jobbet.

– Det er svært at vurdere Thomassens arbejde, fordi han var assistent. Gotti og hans stab gjorde det rigtig godt i den seneste sæson. Der var ti kampe tilbage, og Lecce var i sikkerhed, men det var en katastrofe. De var gode til at gøre simple ting. Starten på denne sæson var det modsatte.

– Lecce har skiftet 2-3 startere, og derfor har klubben haft brug for forstærkninger for at komme tilbage på rette spor. I stedet for valgte de at ændre formation.

– De tog også nogle bizarre beslutninger om at sætte Dorgu på den centrale midtbane. Fyringen kom på baggrund af taktisk forvirring. Stillingen i tabellen var ikke dårlig, fortæller Verri til Tipsbladet. 

Dan Thomassen skal derfor på jagt efter et nyt job, og det kan muligvis blive i Italien. Den tidligere Superliga-spiller har nemlig være i Italien siden 2011, hvor han tog fra AGF til Ravenna som spiller. 

Som træner kan 43-årige Thomassen skrive jobs i chef og assistent i LR Vicenza samt Brescia-assistent på CV'et.

I Lecce-truppen er der dog stadig en dansk islæt i form af brandvarme Patrick Dorgu, og han blev senest matchvinder for Serie A-mandskabet mod Venezia i mandagens Serie A-kamp. 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF