Dansk træner fyret: ‘De tog bizarre beslutninger’

Cheftræner Luca Gotti samt den danske assistent Dan Thomassen er blevet fyret i Serie A-klubben Lecce, og ifølge italiensk journalist skyldes det nogle mærkelige taktiske valg fra staben.



Farvel og tak. 

Den tidligere AGF- og FCK-spiller Dan Thomassen har fået sparket som assistent i Serie A-klubben Lecce. 

Det bekræftede han over for Tipsbladet 9. november. 

Cheftræner Luca Gotti fik også en fyreseddel. 

Tipsbladet hat talt med Filippo Verri, der er journalist hos lokalmediet PianetaLecce, og han mener, at trænerteamet tog nogle hovedløse beslutninger, der endte med at koste dem jobbet.

– Det er svært at vurdere Thomassens arbejde, fordi han var assistent. Gotti og hans stab gjorde det rigtig godt i den seneste sæson. Der var ti kampe tilbage, og Lecce var i sikkerhed, men det var en katastrofe. De var gode til at gøre simple ting. Starten på denne sæson var det modsatte.

– Lecce har skiftet 2-3 startere, og derfor har klubben haft brug for forstærkninger for at komme tilbage på rette spor. I stedet for valgte de at ændre formation.

– De tog også nogle bizarre beslutninger om at sætte Dorgu på den centrale midtbane. Fyringen kom på baggrund af taktisk forvirring. Stillingen i tabellen var ikke dårlig, fortæller Verri til Tipsbladet. 

Dan Thomassen skal derfor på jagt efter et nyt job, og det kan muligvis blive i Italien. Den tidligere Superliga-spiller har nemlig være i Italien siden 2011, hvor han tog fra AGF til Ravenna som spiller. 

Som træner kan 43-årige Thomassen skrive jobs i chef og assistent i LR Vicenza samt Brescia-assistent på CV'et.

I Lecce-truppen er der dog stadig en dansk islæt i form af brandvarme Patrick Dorgu, og han blev senest matchvinder for Serie A-mandskabet mod Venezia i mandagens Serie A-kamp. 





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Infantino dropper udskældt FIFA-plan