Dansk træner fyret: ‘De tog bizarre beslutninger’

Cheftræner Luca Gotti samt den danske assistent Dan Thomassen er blevet fyret i Serie A-klubben Lecce, og ifølge italiensk journalist skyldes det nogle mærkelige taktiske valg fra staben.



Farvel og tak. 

Den tidligere AGF- og FCK-spiller Dan Thomassen har fået sparket som assistent i Serie A-klubben Lecce. 

Det bekræftede han over for Tipsbladet 9. november. 

Cheftræner Luca Gotti fik også en fyreseddel. 

Tipsbladet hat talt med Filippo Verri, der er journalist hos lokalmediet PianetaLecce, og han mener, at trænerteamet tog nogle hovedløse beslutninger, der endte med at koste dem jobbet.

– Det er svært at vurdere Thomassens arbejde, fordi han var assistent. Gotti og hans stab gjorde det rigtig godt i den seneste sæson. Der var ti kampe tilbage, og Lecce var i sikkerhed, men det var en katastrofe. De var gode til at gøre simple ting. Starten på denne sæson var det modsatte.

– Lecce har skiftet 2-3 startere, og derfor har klubben haft brug for forstærkninger for at komme tilbage på rette spor. I stedet for valgte de at ændre formation.

– De tog også nogle bizarre beslutninger om at sætte Dorgu på den centrale midtbane. Fyringen kom på baggrund af taktisk forvirring. Stillingen i tabellen var ikke dårlig, fortæller Verri til Tipsbladet. 

Dan Thomassen skal derfor på jagt efter et nyt job, og det kan muligvis blive i Italien. Den tidligere Superliga-spiller har nemlig være i Italien siden 2011, hvor han tog fra AGF til Ravenna som spiller. 

Som træner kan 43-årige Thomassen skrive jobs i chef og assistent i LR Vicenza samt Brescia-assistent på CV'et.

I Lecce-truppen er der dog stadig en dansk islæt i form af brandvarme Patrick Dorgu, og han blev senest matchvinder for Serie A-mandskabet mod Venezia i mandagens Serie A-kamp. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

AC Milan kigger på dansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Braithwaite del af stor transferplan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker