Det lignede længe, at Inter skulle sejre i topkampen på udebane mod Napoli takket være en sand frisparksperle i første halvleg af Federico Dimarco. Men i de sidste minutter sørgede indskiftede Philip Billing for point til værterne.
Danskeren skrabede i det 87. minut bolden over stregen og gjorde det til slutresultatet 1-1.
Tidligere i opgøret havde Dimarco leveret en frisparksscoring, der i den grad var en topkamp værdig.
Venstrebacken drejede elegant bolden over muren og helt op i hjørnet, mens en chanceløs Alex Meret i Napoli-målet så passivt til.
Derfra trak Inter sig tilbage, og det blev en kamp uden de store højdepunkter, indtil Napoli-træner Antonio Conte sendte Billing på banen i jagten på en udligning, og den indskiftning endte med at give pote.
Tre minutter før tid dumpede bolden ned foran den langbenede dansker, der skulle bruge to forsøg på sende bolden i nettet.
Lørdagens optræden var den blot anden for Billing i den lyseblå trøje, og takket være hans udligning har Napoli fortsat snor i Inter i topkampen. Blot et point adskiller de to mesterskabsbejlere efter 27 spillerunder.
Inter styrede kampen fra indledningen, og da Dimarco i det 22. minut sparkede gæsterne i front, overlod de mere af initiativet til Napoli, der havde bolden meget, men ikke skabte de store målchancer.
Gæsterne stolede på holdets defensive organisation og stillede sig længere tilbage på egen banehalvdel, som kampen skred frem.
Det var tydeligt, at Napoli havde det svært mod det lavtstående Inter-hold. Så snart værterne nærmede sig gæsternes felt, blev der lukket af.
Billing blev med ti minutter tilbage bragt i spil, og Napoli gik samtidig over til at spille mere primitivt, og det virkede.
Danskeren blev spillet helt fri i feltet. Hans første forsøg blev afvist af Josep Martinez i gæsternes mål, men midtbanespilleren var vaks og skrabede sin egen returbold i kassen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT