Dansker blev helten i Serie A-topkamp

Danske Philip Billing blev skiftet ind for Napoli og sørgede for 1-1 i Serie A-topkampen mod Inter.



Det lignede længe, at Inter skulle sejre i topkampen på udebane mod Napoli takket være en sand frisparksperle i første halvleg af Federico Dimarco. Men i de sidste minutter sørgede indskiftede Philip Billing for point til værterne.

Danskeren skrabede i det 87. minut bolden over stregen og gjorde det til slutresultatet 1-1.

Tidligere i opgøret havde Dimarco leveret en frisparksscoring, der i den grad var en topkamp værdig.

Venstrebacken drejede elegant bolden over muren og helt op i hjørnet, mens en chanceløs Alex Meret i Napoli-målet så passivt til.

Derfra trak Inter sig tilbage, og det blev en kamp uden de store højdepunkter, indtil Napoli-træner Antonio Conte sendte Billing på banen i jagten på en udligning, og den indskiftning endte med at give pote.

Tre minutter før tid dumpede bolden ned foran den langbenede dansker, der skulle bruge to forsøg på sende bolden i nettet.

Lørdagens optræden var den blot anden for Billing i den lyseblå trøje, og takket være hans udligning har Napoli fortsat snor i Inter i topkampen. Blot et point adskiller de to mesterskabsbejlere efter 27 spillerunder.

Inter styrede kampen fra indledningen, og da Dimarco i det 22. minut sparkede gæsterne i front, overlod de mere af initiativet til Napoli, der havde bolden meget, men ikke skabte de store målchancer.

Gæsterne stolede på holdets defensive organisation og stillede sig længere tilbage på egen banehalvdel, som kampen skred frem.

Det var tydeligt, at Napoli havde det svært mod det lavtstående Inter-hold. Så snart værterne nærmede sig gæsternes felt, blev der lukket af.

Billing blev med ti minutter tilbage bragt i spil, og Napoli gik samtidig over til at spille mere primitivt, og det virkede.

Danskeren blev spillet helt fri i feltet. Hans første forsøg blev afvist af Josep Martinez i gæsternes mål, men midtbanespilleren var vaks og skrabede sin egen returbold i kassen.

/ritzau/





Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

‘Et af de største danske resultater’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

LIVE: AGF klarede presset!

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kontant dom over Elyounoussi

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE