Det lignede længe, at Inter skulle sejre i topkampen på udebane mod Napoli takket være en sand frisparksperle i første halvleg af Federico Dimarco. Men i de sidste minutter sørgede indskiftede Philip Billing for point til værterne.
Danskeren skrabede i det 87. minut bolden over stregen og gjorde det til slutresultatet 1-1.
Tidligere i opgøret havde Dimarco leveret en frisparksscoring, der i den grad var en topkamp værdig.
Venstrebacken drejede elegant bolden over muren og helt op i hjørnet, mens en chanceløs Alex Meret i Napoli-målet så passivt til.
Derfra trak Inter sig tilbage, og det blev en kamp uden de store højdepunkter, indtil Napoli-træner Antonio Conte sendte Billing på banen i jagten på en udligning, og den indskiftning endte med at give pote.
Tre minutter før tid dumpede bolden ned foran den langbenede dansker, der skulle bruge to forsøg på sende bolden i nettet.
Lørdagens optræden var den blot anden for Billing i den lyseblå trøje, og takket være hans udligning har Napoli fortsat snor i Inter i topkampen. Blot et point adskiller de to mesterskabsbejlere efter 27 spillerunder.
Inter styrede kampen fra indledningen, og da Dimarco i det 22. minut sparkede gæsterne i front, overlod de mere af initiativet til Napoli, der havde bolden meget, men ikke skabte de store målchancer.
Gæsterne stolede på holdets defensive organisation og stillede sig længere tilbage på egen banehalvdel, som kampen skred frem.
Det var tydeligt, at Napoli havde det svært mod det lavtstående Inter-hold. Så snart værterne nærmede sig gæsternes felt, blev der lukket af.
Billing blev med ti minutter tilbage bragt i spil, og Napoli gik samtidig over til at spille mere primitivt, og det virkede.
Danskeren blev spillet helt fri i feltet. Hans første forsøg blev afvist af Josep Martinez i gæsternes mål, men midtbanespilleren var vaks og skrabede sin egen returbold i kassen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Frankrig – Spanien
INTERVIEW