Det lignede længe, at Inter skulle sejre i topkampen på udebane mod Napoli takket være en sand frisparksperle i første halvleg af Federico Dimarco. Men i de sidste minutter sørgede indskiftede Philip Billing for point til værterne.
Danskeren skrabede i det 87. minut bolden over stregen og gjorde det til slutresultatet 1-1.
Tidligere i opgøret havde Dimarco leveret en frisparksscoring, der i den grad var en topkamp værdig.
Venstrebacken drejede elegant bolden over muren og helt op i hjørnet, mens en chanceløs Alex Meret i Napoli-målet så passivt til.
Derfra trak Inter sig tilbage, og det blev en kamp uden de store højdepunkter, indtil Napoli-træner Antonio Conte sendte Billing på banen i jagten på en udligning, og den indskiftning endte med at give pote.
Tre minutter før tid dumpede bolden ned foran den langbenede dansker, der skulle bruge to forsøg på sende bolden i nettet.
Lørdagens optræden var den blot anden for Billing i den lyseblå trøje, og takket være hans udligning har Napoli fortsat snor i Inter i topkampen. Blot et point adskiller de to mesterskabsbejlere efter 27 spillerunder.
Inter styrede kampen fra indledningen, og da Dimarco i det 22. minut sparkede gæsterne i front, overlod de mere af initiativet til Napoli, der havde bolden meget, men ikke skabte de store målchancer.
Gæsterne stolede på holdets defensive organisation og stillede sig længere tilbage på egen banehalvdel, som kampen skred frem.
Det var tydeligt, at Napoli havde det svært mod det lavtstående Inter-hold. Så snart værterne nærmede sig gæsternes felt, blev der lukket af.
Billing blev med ti minutter tilbage bragt i spil, og Napoli gik samtidig over til at spille mere primitivt, og det virkede.
Danskeren blev spillet helt fri i feltet. Hans første forsøg blev afvist af Josep Martinez i gæsternes mål, men midtbanespilleren var vaks og skrabede sin egen returbold i kassen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Smider Salah-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Patrick Dorgu er med
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
NYHEDER