Der har efterhåden etableret sig en sand danskerkoloni i italiensk fodbold.
Simon Kjær har efterhånden italiensk blod i sine årer, men den nye generation af spillere er også i gang med at sætte sit præg i støvlelandet. Morten Frendrup har udviklet sig til en nøglespiller. Gustav Isaksen viser sig flot frem. Jesper Lindstrøm kæmper med det, men måske det bliver bedre under en ny træner, og der er snak om, at Bologna vil købe Victor Kristiansen permanent for et stort millionbeløb.
Det er meget hyggeligt, og det er næsten hver kamp, man spiller, at så møder man en dansker.
Thomas KristensenUdinese
Så må man bestemt ikke glemme Thomas Kristensen, der er fast mand i Udinese efter sit sommerskifte fra AGF for efterhånden nogle måneder siden. Netop Thomas Kristensen har Tipsbladet fået lov til at tale med om livet sydpå og om danskerkolonien, og det er bestemt en koloni, hvor man har noget med hinanden at gøre, kan han melde.
– Det er meget hyggeligt, og det er næsten hver kamp, man spiller, at så møder man en dansker. Jeg hygger mig lidt med dem efter og får et indblik i deres hverdag. Det er fedt, at der er så mange danskere hernede på nuværende tidspunkt at sparre med. Også mange nye, så der er mange ting, man kan snakke om i forhold til at falde til og sådan nogle ting, fortæller 'TK' og fortsætter:
– Nogle har jeg et tættere forhold til – dem fra U21. Simon Kjær havde jeg ikke snakket med, før vi mødte Milan herhjemme, og vi fik en god snak efter kampen.
Thomas Kristensen (nummer tre fra højre på bagerste række) kender Victor Kristiansen, Gustav Isaksen og Morten Frendrup, der alle spiller i Italien, fra sin tid på U21-landsholdet.
Han må være en, der kan give nogle gode råd?
– Ja, helt sikkert. Han kom med en masse godbidder i forhold til at falde på plads. Han kom selv herned i en ung alder. Det er helt basic elementer som at lære sproget så hurtigt, man kan, og ellers holde benene på jorden og arbejde koncentreret om tingene.
Spillede sammen i Vejle
Thomas Kristensen går til italiensk to timer om ugen, og han indrømmer, at det er et svært sprog at lære. Hans tætteste danskerkammerat er dog ingen af de omtalte spillere, som gør sig i Serie A.
Vi skal i stedet et hop ned i rækkerne til Serie B, hvor Andreas Jungdal vogter buret hos Cremonese, der i sommer hentede ham på en fri transfer, efter kontrakten med AC Milan var løbet ud. De to kender hinanden rigtig godt, og det venskab går efterhånden mange år tilbage.
– Vi spillede sammen i Vejle, dengang jeg gik på efterskole dernede og har begge to haft en lidt sjov vej til succes. Vi har haft et langt venskab efterhånden. Vi var ikke nogle wonderkids på den måde som små, og vi har begge arbejdet os til det, og lige pludselig står vi her på den store scene sammen.
Thomas Kristensen erkender, at det er specielt, at de to nu spiller professionelt i samme land.
Byttede trøje med Bisseck
Danskerforbindelsen er altså stærk for Thomas Kristensen, men det er AGF-forbindelsen så sandelig også. Han følger stadig sin tidligere klub tæt, og så er det heldigt, at han har én, som han kan tale gamle dage med i Italien.
For AGF solgte også Yann Bisseck til italiensk fodbold sidste sommer, og de to holder faktisk stadig kontakten. Faktisk var de på banen samtidig, da Inter slog Udinese med hele 4-0 tilbage i december, hvilket i øvrigt var Bissecks første Serie A-start for klubben.
– Vi har altid haft et godt bånd og har hjulpet hinanden. Vi har ikke været i tvivl om, at vi på et tidspunkt nok skulle mødes på en højere hylde. At det skete så hurtigt er fedt. Vi snakkede efter kampen og byttede trøje. Han gjorde det sgu godt mod os.
Du gav ikke nogle fifs til holdkammeraterne?
– Nej, griner 'TK' og fortsætter: I mine øjne er han en komplet forsvarsspiller, og når han lige får noget spilletid, er jeg ikke i tvivl om, at den mand nok skal rykke det hele rundt.
Yann Bisseck har en Udinese-trøje med efternavnet "Kristensen" bagpå liggende derhjemme.
De to tidligere AGF-profiler holder da også kontakten ved lige udenfor banen. Her taler de jævnligt i telefon sammen og sparrer om nogle ting sammen. Så må 'TK' bare håbe, at han næste gang ikke får en lige så stor røvfuld til Bissecks suveræne Inter-mandskab.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
MEDIE
Afviser kæmpebud
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL