Dansker-forening i Italien: Vi var ikke wonderkids

Thomas Kristensen og Andreas Jungdals venskab går mange år tilbage, og derfor er det ret spøjst, at de nu begge er professionelle i Italien.



Der har efterhåden etableret sig en sand danskerkoloni i italiensk fodbold. 

Simon Kjær har efterhånden italiensk blod i sine årer, men den nye generation af spillere er også i gang med at sætte sit præg i støvlelandet. Morten Frendrup har udviklet sig til en nøglespiller. Gustav Isaksen viser sig flot frem. Jesper Lindstrøm kæmper med det, men måske det bliver bedre under en ny træner, og der er snak om, at Bologna vil købe Victor Kristiansen permanent for et stort millionbeløb. 

Det er meget hyggeligt, og det er næsten hver kamp, man spiller, at så møder man en dansker.

Thomas Kristensen
Udinese

Så må man bestemt ikke glemme Thomas Kristensen, der er fast mand i Udinese efter sit sommerskifte fra AGF for efterhånden nogle måneder siden. Netop Thomas Kristensen har Tipsbladet fået lov til at tale med om livet sydpå og om danskerkolonien, og det er bestemt en koloni, hvor man har noget med hinanden at gøre, kan han melde.

– Det er meget hyggeligt, og det er næsten hver kamp, man spiller, at så møder man en dansker. Jeg hygger mig lidt med dem efter og får et indblik i deres hverdag. Det er fedt, at der er så mange danskere hernede på nuværende tidspunkt at sparre med. Også mange nye, så der er mange ting, man kan snakke om i forhold til at falde til og sådan nogle ting, fortæller 'TK' og fortsætter:

– Nogle har jeg et tættere forhold til – dem fra U21. Simon Kjær havde jeg ikke snakket med, før vi mødte Milan herhjemme, og vi fik en god snak efter kampen.

Thomas Kristensen (nummer tre fra højre på bagerste række) kender Victor Kristiansen, Gustav Isaksen og Morten Frendrup, der alle spiller i Italien, fra sin tid på U21-landsholdet.

Han må være en, der kan give nogle gode råd?

– Ja, helt sikkert. Han kom med en masse godbidder i forhold til at falde på plads. Han kom selv herned i en ung alder. Det er helt basic elementer som at lære sproget så hurtigt, man kan, og ellers holde benene på jorden og arbejde koncentreret om tingene.

Spillede sammen i Vejle
Thomas Kristensen går til italiensk to timer om ugen, og han indrømmer, at det er et svært sprog at lære. Hans tætteste danskerkammerat er dog ingen af de omtalte spillere, som gør sig i Serie A. 

Vi skal i stedet et hop ned i rækkerne til Serie B, hvor Andreas Jungdal vogter buret hos Cremonese, der i sommer hentede ham på en fri transfer, efter kontrakten med AC Milan var løbet ud. De to kender hinanden rigtig godt, og det venskab går efterhånden mange år tilbage.

– Vi spillede sammen i Vejle, dengang jeg gik på efterskole dernede og har begge to haft en lidt sjov vej til succes. Vi har haft et langt venskab efterhånden. Vi var ikke nogle wonderkids på den måde som små, og vi har begge arbejdet os til det, og lige pludselig står vi her på den store scene sammen.

Thomas Kristensen erkender, at det er specielt, at de to nu spiller professionelt i samme land. 

Byttede trøje med Bisseck
Danskerforbindelsen er altså stærk for Thomas Kristensen, men det er AGF-forbindelsen så sandelig også. Han følger stadig sin tidligere klub tæt, og så er det heldigt, at han har én, som han kan tale gamle dage med i Italien.

For AGF solgte også Yann Bisseck til italiensk fodbold sidste sommer, og de to holder faktisk stadig kontakten. Faktisk var de på banen samtidig, da Inter slog Udinese med hele 4-0 tilbage i december, hvilket i øvrigt var Bissecks første Serie A-start for klubben.

– Vi har altid haft et godt bånd og har hjulpet hinanden. Vi har ikke været i tvivl om, at vi på et tidspunkt nok skulle mødes på en højere hylde. At det skete så hurtigt er fedt. Vi snakkede efter kampen og byttede trøje. Han gjorde det sgu godt mod os.

Du gav ikke nogle fifs til holdkammeraterne?

– Nej, griner 'TK' og fortsætter: I mine øjne er han en komplet forsvarsspiller, og når han lige får noget spilletid, er jeg ikke i tvivl om, at den mand nok skal rykke det hele rundt.

Yann Bisseck har en Udinese-trøje med efternavnet "Kristensen" bagpå liggende derhjemme.

De to tidligere AGF-profiler holder da også kontakten ved lige udenfor banen. Her taler de jævnligt i telefon sammen og sparrer om nogle ting sammen. Så må 'TK' bare håbe, at han næste gang ikke får en lige så stor røvfuld til Bissecks suveræne Inter-mandskab.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Chok – forlænger med Brøndby

Kan købes til spotpris

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Froholdt med klar transfermelding

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Her er FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie