Efter publiceringen af denne artikel, er Tipsbladet blevet gjort opmærksomme på, at citaterne stammer fra en falsk Per Krøldrup-instragramprofil. Det er altså ikke den tidligere danske fodboldspiller, der har udtalt nedenstående citater. Tipsbladet beklager.
Den argentinske kantspiller Nico Gonzalez, som Thomas Frank sidste sommer kæmpede hårdt for at hente til Brentford, skiftede i den forgangne weekend fra Fiorentina til Juventus.
Og det er et salg, der skæpper rigtigt godt i klubkassen i Firenze. Samlet set skal Juventus nemlig betale i omegnen af 300 millioner kroner for den 26-årige Nico Gonzalez.
Alligevel er der tale om en transfer, der ikke ligefrem behager alle. Blandt dem, der absolut ikke jubler over weekendens handel, er den tidligere danske landsholdsspiller Per Krøldrup, der selv tørnede ud for Fiorentina fra 2006 til 2012.
– Hvis vi fortsætter med at sælge nøglespillere til vores klassiske rivaler, så kommer vi aldrig til at opnå noget. Hvis de ønsker at komme væk (jeg ved ikke, om det er tilfældet), så bliver vi nødt til at sælge dem til en klub i en anden liga.
– Jeg forstår, at Fiorentina i visse tilfælde bliver nødt til at sælge spillere (for at kunne fortsætte med at hente og betale for gode spillere, som man gør nu), men man bliver nødt til at stoppe med at sælge til den klassiske rival. På den her måde bliver vi med at styrke rivalen på den samme måde som altid, lyder det på Instagram fra Per Krøldrup, der opnåede 33 landskampe for Danmark.
Nico Gonzalez er langt fra den eneste profil, der har taget turen fra Fiorentina i Juventus i årenes løb.
Legenden Roberto Baggio foretog samme skifte tilbage i 1990, hvilket medførte voldsom vrede blandt Fiorentinas fans, mens stjernespillere som Federico Chiesa og Dusan Vlahovic også har skiftet Fiorentina ud med Juventus i de senere år.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER