Dansker raser over kæmpetransfer: Det må stoppe nu

Den tidligere Fiorentina-spiller Per Krøldrup har været meget svært ved at forstå, hvorfor Firenze-klubben har valgt at sælge Nico Gonzalez til lige præcis ærkerivalerne fra Juventus.



Efter publiceringen af denne artikel, er Tipsbladet blevet gjort opmærksomme på, at citaterne stammer fra en falsk Per Krøldrup-instragramprofil. Det er altså ikke den tidligere danske fodboldspiller, der har udtalt nedenstående citater. Tipsbladet beklager. 

Den argentinske kantspiller Nico Gonzalez, som Thomas Frank sidste sommer kæmpede hårdt for at hente til Brentford, skiftede i den forgangne weekend fra Fiorentina til Juventus. 

Og det er et salg, der skæpper rigtigt godt i klubkassen i Firenze. Samlet set skal Juventus nemlig betale i omegnen af 300 millioner kroner for den 26-årige Nico Gonzalez. 

Alligevel er der tale om en transfer, der ikke ligefrem behager alle. Blandt dem, der absolut ikke jubler over weekendens handel, er den tidligere danske landsholdsspiller Per Krøldrup, der selv tørnede ud for Fiorentina fra 2006 til 2012. 

– Hvis vi fortsætter med at sælge nøglespillere til vores klassiske rivaler, så kommer vi aldrig til at opnå noget. Hvis de ønsker at komme væk (jeg ved ikke, om det er tilfældet), så bliver vi nødt til at sælge dem til en klub i en anden liga. 

– Jeg forstår, at Fiorentina i visse tilfælde bliver nødt til at sælge spillere (for at kunne fortsætte med at hente og betale for gode spillere, som man gør nu), men man bliver nødt til at stoppe med at sælge til den klassiske rival. På den her måde bliver vi med at styrke rivalen på den samme måde som altid, lyder det på Instagram fra Per Krøldrup, der opnåede 33 landskampe for Danmark. 

Nico Gonzalez er langt fra den eneste profil, der har taget turen fra Fiorentina i Juventus i årenes løb.

Legenden Roberto Baggio foretog samme skifte tilbage i 1990, hvilket medførte voldsom vrede blandt Fiorentinas fans, mens stjernespillere som Federico Chiesa og Dusan Vlahovic også har skiftet Fiorentina ud med Juventus i de senere år. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s Europa League-modstander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Rangerer AGF over Lech Poznan

Denne klub drømmer om Højbjerg

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

England – Kroatien

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord