Dansker ser rødt før mulig landsholdsdebut

Forud for sin mulige landsholdsdebut blev Lecce-spilleren Patrick Dorgu udvist for en hård tackling i Serie A.



Den danske teenager Patrick Dorgu fik ikke verdens bedste optakt til en mulig landsholdsdebut.

Lørdag aften blev 19-årige Dorgu, der til daglig spiller for Lecce i den italienske Serie A, sendt tidligt i bad i ligakampen mod Cagliari som følge af en overilet tackling.

Kort før pausen forsøgte danskeren at erobre bolden, men endte med at træde hårdt ned på Cagliari-spilleren Matteo Pratis vrist.

Modstanderen vred om på foden og rullede sig efterfølgende i græsset i smerte, inden han senere måtte udskiftes.

Dorgu blev i første omgang tildelt et gult kort for forseelsen.

Men efter at have set hændelsen igennem på video omstødte dommeren sin beslutning og fremviste i stedet det røde kort for Dorgu, som måtte forlade banen i skuffelse.

Lecce har tabt de to første ligakampe i sæsonen, men var forinden udvisningen kommet foran 1-0 i hjemmebaneopgøret, og den stilling holdt i hele anden halvleg trods en mand mindre på banen.

Patrick Dorgu er en blandt fem mulige debutanter i den trup, som den midlertidige trænerduo, Lars Knudsen og Daniel Agger, har udtaget til Danmarks kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.

Gustav Isaksen, der også er en del af den danske landsholdstrup, var i aktion for Lazio senere lørdag aften, da Rom-klubben spillede 2-2 hjemme mod AC Milan.

Fra anden halvlegs start kom Isaksen på banen, og den danske kantspiller var med til at vende 0-1 til en 2-1-føring efter scoringer af Lazio-angriberne Taty Castellanos og Boulaye Dia.

Milans indskiftede stjernespiller Rafael Leão sørgede for udligningen til slutresultatet 2-2 efter 72 minutter.

Drama var der i Napoli, som balancerede på randen af nederlag mod oprykkerne fra Parma indtil tillægstiden. Parma var længe foran 1-0, men så slog hjemmeholdet til to gange til slut og vandt.

Den indskiftede og nyindkøbte Napoli-angriber Romelu Lukaku udlignede til 1-1 to minutter inde i tillægstiden, inden Frank Anguissa blev matchvinder fire minutter senere for Antonio Contes tropper.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

På blokken til stort landstrænerjob

AGF – Brøndby IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

I dag er det sidste chance for FC København

Nu taler Messi

Dansk stjerne i milliontransfer