Dansker ser rødt før mulig landsholdsdebut

Forud for sin mulige landsholdsdebut blev Lecce-spilleren Patrick Dorgu udvist for en hård tackling i Serie A.



Den danske teenager Patrick Dorgu fik ikke verdens bedste optakt til en mulig landsholdsdebut.

Lørdag aften blev 19-årige Dorgu, der til daglig spiller for Lecce i den italienske Serie A, sendt tidligt i bad i ligakampen mod Cagliari som følge af en overilet tackling.

Kort før pausen forsøgte danskeren at erobre bolden, men endte med at træde hårdt ned på Cagliari-spilleren Matteo Pratis vrist.

Modstanderen vred om på foden og rullede sig efterfølgende i græsset i smerte, inden han senere måtte udskiftes.

Dorgu blev i første omgang tildelt et gult kort for forseelsen.

Men efter at have set hændelsen igennem på video omstødte dommeren sin beslutning og fremviste i stedet det røde kort for Dorgu, som måtte forlade banen i skuffelse.

Lecce har tabt de to første ligakampe i sæsonen, men var forinden udvisningen kommet foran 1-0 i hjemmebaneopgøret, og den stilling holdt i hele anden halvleg trods en mand mindre på banen.

Patrick Dorgu er en blandt fem mulige debutanter i den trup, som den midlertidige trænerduo, Lars Knudsen og Daniel Agger, har udtaget til Danmarks kampe i Nations League mod Schweiz og Serbien i september.

Gustav Isaksen, der også er en del af den danske landsholdstrup, var i aktion for Lazio senere lørdag aften, da Rom-klubben spillede 2-2 hjemme mod AC Milan.

Fra anden halvlegs start kom Isaksen på banen, og den danske kantspiller var med til at vende 0-1 til en 2-1-føring efter scoringer af Lazio-angriberne Taty Castellanos og Boulaye Dia.

Milans indskiftede stjernespiller Rafael Leão sørgede for udligningen til slutresultatet 2-2 efter 72 minutter.

Drama var der i Napoli, som balancerede på randen af nederlag mod oprykkerne fra Parma indtil tillægstiden. Parma var længe foran 1-0, men så slog hjemmeholdet til to gange til slut og vandt.

Den indskiftede og nyindkøbte Napoli-angriber Romelu Lukaku udlignede til 1-1 to minutter inde i tillægstiden, inden Frank Anguissa blev matchvinder fire minutter senere for Antonio Contes tropper.

/ritzau/



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skidt melding

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Har I tabt sutten, Brøndby?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Endelig godt nyt

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige