Dorgu og co. fik bank af Inter

Lecce og Patrick Dorgu var aldrig for alvor i nærheden af point hjemme mod Inter i den italienske Serie A.



Det ligner efterhånden et parløb i toppen af Serie A mellem Napoli og Inter om det italienske mesterskab.

Inter vandt søndag aften uden de store problemer med 4-0 ude over Lecce, der havde Patrick Dorgu med i hele kampen.

Med sejren halede Inter ind på Napoli, som lørdag vandt 2-1 hjemme over Juventus og topper ligaen med 53 point. Inter har 50 point for en kamp færre end Napoli.

Nærmeste forfølger er Atalanta på tredjepladsen med 46 point, så Bergamo-mandskabet kan stadig nå at blande sig helt i toppen.

Lecce kommer med sikkerhed ikke til at blande sig i toppen, men skal i stedet koncentrere kræfterne om at undgå nedrykning.

Lige nu er Lecce placeret lige over nedrykningsstregen med et point ned til Verona, der har spillet en kamp færre.

Allerede efter seks minutter scorede Inters midtbanespiller Davide Frattesi til 1-0 efter et oplæg af angriberen Marcus Thuram.

Patrick Dorgu var placeret som back i kampen mod Inter, og det slap han ikke ret godt fra ved Inters andet mål.

Det var den danske landsholdsspiller, som mistede bolden, og kort efter hamrede Inter-angriberen Lautaro Martínez den op i hjørnet.

Dorgu, der på rygtebørsen er sat i forbindelse med Manchester United, leverede også nogle gode offensive aktioner, men Lecce manglede den sidste skarphed i front.

I anden halvleg leverede Inters wingback Denzel Dumfries en solopræstation og øgede til 3-0 efter 57 minutter, inden den indskiftede angriber Mehdi Taremi cementerede sejren på et straffespark.

I næste spillerunde i Serie A skal Inter møde lokalrivalerne fra AC Milan, som tidligere lørdag var i store problemer hjemme mod Parma. Men Milan endte med at vinde 3-2 efter to mål i tillægstiden.

Milan er nede på sjettepladsen og har meget langt op til mesterskabskampen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel klarmelder stor profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen