Dorgu og co. fik bank af Inter

Lecce og Patrick Dorgu var aldrig for alvor i nærheden af point hjemme mod Inter i den italienske Serie A.



Det ligner efterhånden et parløb i toppen af Serie A mellem Napoli og Inter om det italienske mesterskab.

Inter vandt søndag aften uden de store problemer med 4-0 ude over Lecce, der havde Patrick Dorgu med i hele kampen.

Med sejren halede Inter ind på Napoli, som lørdag vandt 2-1 hjemme over Juventus og topper ligaen med 53 point. Inter har 50 point for en kamp færre end Napoli.

Nærmeste forfølger er Atalanta på tredjepladsen med 46 point, så Bergamo-mandskabet kan stadig nå at blande sig helt i toppen.

Lecce kommer med sikkerhed ikke til at blande sig i toppen, men skal i stedet koncentrere kræfterne om at undgå nedrykning.

Lige nu er Lecce placeret lige over nedrykningsstregen med et point ned til Verona, der har spillet en kamp færre.

Allerede efter seks minutter scorede Inters midtbanespiller Davide Frattesi til 1-0 efter et oplæg af angriberen Marcus Thuram.

Patrick Dorgu var placeret som back i kampen mod Inter, og det slap han ikke ret godt fra ved Inters andet mål.

Det var den danske landsholdsspiller, som mistede bolden, og kort efter hamrede Inter-angriberen Lautaro Martínez den op i hjørnet.

Dorgu, der på rygtebørsen er sat i forbindelse med Manchester United, leverede også nogle gode offensive aktioner, men Lecce manglede den sidste skarphed i front.

I anden halvleg leverede Inters wingback Denzel Dumfries en solopræstation og øgede til 3-0 efter 57 minutter, inden den indskiftede angriber Mehdi Taremi cementerede sejren på et straffespark.

I næste spillerunde i Serie A skal Inter møde lokalrivalerne fra AC Milan, som tidligere lørdag var i store problemer hjemme mod Parma. Men Milan endte med at vinde 3-2 efter to mål i tillægstiden.

Milan er nede på sjettepladsen og har meget langt op til mesterskabskampen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB – Vejle Boldklub

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Fortsætter vild målform

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads