Dorgu og co. fik bank af Inter

Lecce og Patrick Dorgu var aldrig for alvor i nærheden af point hjemme mod Inter i den italienske Serie A.



Det ligner efterhånden et parløb i toppen af Serie A mellem Napoli og Inter om det italienske mesterskab.

Inter vandt søndag aften uden de store problemer med 4-0 ude over Lecce, der havde Patrick Dorgu med i hele kampen.

Med sejren halede Inter ind på Napoli, som lørdag vandt 2-1 hjemme over Juventus og topper ligaen med 53 point. Inter har 50 point for en kamp færre end Napoli.

Nærmeste forfølger er Atalanta på tredjepladsen med 46 point, så Bergamo-mandskabet kan stadig nå at blande sig helt i toppen.

Lecce kommer med sikkerhed ikke til at blande sig i toppen, men skal i stedet koncentrere kræfterne om at undgå nedrykning.

Lige nu er Lecce placeret lige over nedrykningsstregen med et point ned til Verona, der har spillet en kamp færre.

Allerede efter seks minutter scorede Inters midtbanespiller Davide Frattesi til 1-0 efter et oplæg af angriberen Marcus Thuram.

Patrick Dorgu var placeret som back i kampen mod Inter, og det slap han ikke ret godt fra ved Inters andet mål.

Det var den danske landsholdsspiller, som mistede bolden, og kort efter hamrede Inter-angriberen Lautaro Martínez den op i hjørnet.

Dorgu, der på rygtebørsen er sat i forbindelse med Manchester United, leverede også nogle gode offensive aktioner, men Lecce manglede den sidste skarphed i front.

I anden halvleg leverede Inters wingback Denzel Dumfries en solopræstation og øgede til 3-0 efter 57 minutter, inden den indskiftede angriber Mehdi Taremi cementerede sejren på et straffespark.

I næste spillerunde i Serie A skal Inter møde lokalrivalerne fra AC Milan, som tidligere lørdag var i store problemer hjemme mod Parma. Men Milan endte med at vinde 3-2 efter to mål i tillægstiden.

Milan er nede på sjettepladsen og har meget langt op til mesterskabskampen.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tango tæmmer vikinger 

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Vejle dummer sig i premieren mod AB