Det ligner efterhånden et parløb i toppen af Serie A mellem Napoli og Inter om det italienske mesterskab.
Inter vandt søndag aften uden de store problemer med 4-0 ude over Lecce, der havde Patrick Dorgu med i hele kampen.
Med sejren halede Inter ind på Napoli, som lørdag vandt 2-1 hjemme over Juventus og topper ligaen med 53 point. Inter har 50 point for en kamp færre end Napoli.
Nærmeste forfølger er Atalanta på tredjepladsen med 46 point, så Bergamo-mandskabet kan stadig nå at blande sig helt i toppen.
Lecce kommer med sikkerhed ikke til at blande sig i toppen, men skal i stedet koncentrere kræfterne om at undgå nedrykning.
Lige nu er Lecce placeret lige over nedrykningsstregen med et point ned til Verona, der har spillet en kamp færre.
Allerede efter seks minutter scorede Inters midtbanespiller Davide Frattesi til 1-0 efter et oplæg af angriberen Marcus Thuram.
Patrick Dorgu var placeret som back i kampen mod Inter, og det slap han ikke ret godt fra ved Inters andet mål.
Det var den danske landsholdsspiller, som mistede bolden, og kort efter hamrede Inter-angriberen Lautaro Martínez den op i hjørnet.
Dorgu, der på rygtebørsen er sat i forbindelse med Manchester United, leverede også nogle gode offensive aktioner, men Lecce manglede den sidste skarphed i front.
I anden halvleg leverede Inters wingback Denzel Dumfries en solopræstation og øgede til 3-0 efter 57 minutter, inden den indskiftede angriber Mehdi Taremi cementerede sejren på et straffespark.
I næste spillerunde i Serie A skal Inter møde lokalrivalerne fra AC Milan, som tidligere lørdag var i store problemer hjemme mod Parma. Men Milan endte med at vinde 3-2 efter to mål i tillægstiden.
Milan er nede på sjettepladsen og har meget langt op til mesterskabskampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT