Drømmer om Zinedine Zidane

Flere i storklubben drømmer om, at den næste cheftræner bliver Zinedine Zidane.



Han vandt tre Champions League-titler i streg.

Zinedine Zidane leverede store resultater i sin tid hos Real Madrid, hvor han gik fra succes til succes.

Den tidligere franske fodboldstjerne trak sig dog tilbage i 2021 og har ikke siden haft et job som cheftræner. Lige siden har hans navn dog altid været et, der kommer i spil, når der i diverse storklubber skal udpeges en ny cheftræner, og netop dette er tilfældet igen.

La Gazzetta dello Sport skriver nemlig, at Juventus formentlig kommer til at give deres nuværende cheftræner, Thiago Motta, sparket i den nærmeste fremtid. Her skulle der ifølge den velinformerede avis blandt klubbens ledelse være en stor drøm om, at erstatningen kunne blive Zinedine Zidane, der selv spillede fem sæsoner i klubben.

Selvom det på mange måder ville være oplagt, tyder det ikke på, at de lander den franske legende, der formentlig skal overtage sin egen nations landshold efter den kommende VM-slutrunde.

I stedet skriver La Gazzetta dello Sport, at Roberto Mancini skulle være det mest realistiske bud på en ny cheftræner i klubben.

Roberto Mancinis seneste job var som landstræner for Saudi-Arabien, men han har været ledig på markedet siden oktober måned sidste år, så det ville være en oplagt ansættelse for den sovende kæmpe, der ikke har vundet mesterskabet i siden 2020.

Juventus er i denne sæson hægtet fuldstændig af mesterskabskampen i Serie A, hvor de aktuelt kæmper for at holde sig inde omkring de pladser, der kan sende dem med i næste års Champions League-turnering.





EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Køber Mads Bidstrup til spotpris

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Lurer på varm VM-profil

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Får afvist bud på dansk profil

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

De lurer på Kjærgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent