Han vandt tre Champions League-titler i streg.
Zinedine Zidane leverede store resultater i sin tid hos Real Madrid, hvor han gik fra succes til succes.
Den tidligere franske fodboldstjerne trak sig dog tilbage i 2021 og har ikke siden haft et job som cheftræner. Lige siden har hans navn dog altid været et, der kommer i spil, når der i diverse storklubber skal udpeges en ny cheftræner, og netop dette er tilfældet igen.
La Gazzetta dello Sport skriver nemlig, at Juventus formentlig kommer til at give deres nuværende cheftræner, Thiago Motta, sparket i den nærmeste fremtid. Her skulle der ifølge den velinformerede avis blandt klubbens ledelse være en stor drøm om, at erstatningen kunne blive Zinedine Zidane, der selv spillede fem sæsoner i klubben.
Selvom det på mange måder ville være oplagt, tyder det ikke på, at de lander den franske legende, der formentlig skal overtage sin egen nations landshold efter den kommende VM-slutrunde.
I stedet skriver La Gazzetta dello Sport, at Roberto Mancini skulle være det mest realistiske bud på en ny cheftræner i klubben.
Roberto Mancinis seneste job var som landstræner for Saudi-Arabien, men han har været ledig på markedet siden oktober måned sidste år, så det ville være en oplagt ansættelse for den sovende kæmpe, der ikke har vundet mesterskabet i siden 2020.
Juventus er i denne sæson hægtet fuldstændig af mesterskabskampen i Serie A, hvor de aktuelt kæmper for at holde sig inde omkring de pladser, der kan sende dem med i næste års Champions League-turnering.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER