Endnu en storklub jagter Frendrup

Der er stor interesse for Morten Frendrup, og nu melder en ny Serie A-klub sig på banen i kampen om danskeren.



Morten Frendrup har i den grad imponeret i denne sæson.

Danskeren har været en vigtig faktor for Genoa, hvor han svinger taktstokken den defensive del af midtbanen.

Og det er noget, der er blevet bemærket andre steder i støvlelandet. Tidligere er det blevet beskrevet, at AC Milan skulle være interesseret i den danske landsholdsspiller, men nu skulle Juventus også have meldt sig på banen blandt klubber, der kæmper om Morten Frendrups gunst.

Ifølge det italienske medie Tuttosport er den tidligere Brøndby-spiller udset til at overtage Nicolò Fagiolis plads i Juventus. Torino-klubben vil gerne styrke sin økonomi, og i den sammenhæng ser de en mulighed for at sende Fagioli afsted, mens de vil hente Morten Frendrup ind for en mindre transfersum, end hvad de får for den italienske midtbanespiller.

Mediet beskriver, at Juventus håber at lande en aftale, hvor de i starten lejer den danske landsholdsspiller, men i aftalen skal der være indbygget en klausul, der gør, at de senere hen skal købe danskeren fri. Her håber Den gamle dame, at de kan forhandle sig frem til en pris på 15-16 millioner euro for danskeren.

I sidste weekend scorede Morten Frendrup sit første sæson mål for Genoa, i den forbindelse modtog danskeren stor ros fra Tuttosport.

– Sammen med Bedelj (Milan Badelj, red.) er han kongen af midtbanen. Du kan finde ham overalt, og han har genvundet sin bedste form. Han er essentiel for dette hold, lyder ordene.

Morten Frendrup spiller søndag middag sin kamp nummer 104 for Genoa, når de møder Udinese på udebane.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mexico – Sydkorea

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho