Endnu en storklub jagter Frendrup

Der er stor interesse for Morten Frendrup, og nu melder en ny Serie A-klub sig på banen i kampen om danskeren.



Morten Frendrup har i den grad imponeret i denne sæson.

Danskeren har været en vigtig faktor for Genoa, hvor han svinger taktstokken den defensive del af midtbanen.

Og det er noget, der er blevet bemærket andre steder i støvlelandet. Tidligere er det blevet beskrevet, at AC Milan skulle være interesseret i den danske landsholdsspiller, men nu skulle Juventus også have meldt sig på banen blandt klubber, der kæmper om Morten Frendrups gunst.

Ifølge det italienske medie Tuttosport er den tidligere Brøndby-spiller udset til at overtage Nicolò Fagiolis plads i Juventus. Torino-klubben vil gerne styrke sin økonomi, og i den sammenhæng ser de en mulighed for at sende Fagioli afsted, mens de vil hente Morten Frendrup ind for en mindre transfersum, end hvad de får for den italienske midtbanespiller.

Mediet beskriver, at Juventus håber at lande en aftale, hvor de i starten lejer den danske landsholdsspiller, men i aftalen skal der være indbygget en klausul, der gør, at de senere hen skal købe danskeren fri. Her håber Den gamle dame, at de kan forhandle sig frem til en pris på 15-16 millioner euro for danskeren.

I sidste weekend scorede Morten Frendrup sit første sæson mål for Genoa, i den forbindelse modtog danskeren stor ros fra Tuttosport.

– Sammen med Bedelj (Milan Badelj, red.) er han kongen af midtbanen. Du kan finde ham overalt, og han har genvundet sin bedste form. Han er essentiel for dette hold, lyder ordene.

Morten Frendrup spiller søndag middag sin kamp nummer 104 for Genoa, når de møder Udinese på udebane.







LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

FC Midtjylland – Viborg FF

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson med hård kritik

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’