Morten Frendrup har i den grad imponeret i denne sæson.
Danskeren har været en vigtig faktor for Genoa, hvor han svinger taktstokken den defensive del af midtbanen.
Og det er noget, der er blevet bemærket andre steder i støvlelandet. Tidligere er det blevet beskrevet, at AC Milan skulle være interesseret i den danske landsholdsspiller, men nu skulle Juventus også have meldt sig på banen blandt klubber, der kæmper om Morten Frendrups gunst.
Ifølge det italienske medie Tuttosport er den tidligere Brøndby-spiller udset til at overtage Nicolò Fagiolis plads i Juventus. Torino-klubben vil gerne styrke sin økonomi, og i den sammenhæng ser de en mulighed for at sende Fagioli afsted, mens de vil hente Morten Frendrup ind for en mindre transfersum, end hvad de får for den italienske midtbanespiller.
Mediet beskriver, at Juventus håber at lande en aftale, hvor de i starten lejer den danske landsholdsspiller, men i aftalen skal der være indbygget en klausul, der gør, at de senere hen skal købe danskeren fri. Her håber Den gamle dame, at de kan forhandle sig frem til en pris på 15-16 millioner euro for danskeren.
I sidste weekend scorede Morten Frendrup sit første sæson mål for Genoa, i den forbindelse modtog danskeren stor ros fra Tuttosport.
– Sammen med Bedelj (Milan Badelj, red.) er han kongen af midtbanen. Du kan finde ham overalt, og han har genvundet sin bedste form. Han er essentiel for dette hold, lyder ordene.
Morten Frendrup spiller søndag middag sin kamp nummer 104 for Genoa, når de møder Udinese på udebane.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Zanka ville spille gratis for FC København
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT