Endnu en storklub jagter Frendrup

Der er stor interesse for Morten Frendrup, og nu melder en ny Serie A-klub sig på banen i kampen om danskeren.



Morten Frendrup har i den grad imponeret i denne sæson.

Danskeren har været en vigtig faktor for Genoa, hvor han svinger taktstokken den defensive del af midtbanen.

Og det er noget, der er blevet bemærket andre steder i støvlelandet. Tidligere er det blevet beskrevet, at AC Milan skulle være interesseret i den danske landsholdsspiller, men nu skulle Juventus også have meldt sig på banen blandt klubber, der kæmper om Morten Frendrups gunst.

Ifølge det italienske medie Tuttosport er den tidligere Brøndby-spiller udset til at overtage Nicolò Fagiolis plads i Juventus. Torino-klubben vil gerne styrke sin økonomi, og i den sammenhæng ser de en mulighed for at sende Fagioli afsted, mens de vil hente Morten Frendrup ind for en mindre transfersum, end hvad de får for den italienske midtbanespiller.

Mediet beskriver, at Juventus håber at lande en aftale, hvor de i starten lejer den danske landsholdsspiller, men i aftalen skal der være indbygget en klausul, der gør, at de senere hen skal købe danskeren fri. Her håber Den gamle dame, at de kan forhandle sig frem til en pris på 15-16 millioner euro for danskeren.

I sidste weekend scorede Morten Frendrup sit første sæson mål for Genoa, i den forbindelse modtog danskeren stor ros fra Tuttosport.

– Sammen med Bedelj (Milan Badelj, red.) er han kongen af midtbanen. Du kan finde ham overalt, og han har genvundet sin bedste form. Han er essentiel for dette hold, lyder ordene.

Morten Frendrup spiller søndag middag sin kamp nummer 104 for Genoa, når de møder Udinese på udebane.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Kroatien – Ghana

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AaB dæmper superligaforventninger



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Uruguay – Spanien

Senegal – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Kap Verde – Saudi-Arabien