Morten Frendrup har i den grad imponeret i denne sæson.
Danskeren har været en vigtig faktor for Genoa, hvor han svinger taktstokken den defensive del af midtbanen.
Og det er noget, der er blevet bemærket andre steder i støvlelandet. Tidligere er det blevet beskrevet, at AC Milan skulle være interesseret i den danske landsholdsspiller, men nu skulle Juventus også have meldt sig på banen blandt klubber, der kæmper om Morten Frendrups gunst.
Ifølge det italienske medie Tuttosport er den tidligere Brøndby-spiller udset til at overtage Nicolò Fagiolis plads i Juventus. Torino-klubben vil gerne styrke sin økonomi, og i den sammenhæng ser de en mulighed for at sende Fagioli afsted, mens de vil hente Morten Frendrup ind for en mindre transfersum, end hvad de får for den italienske midtbanespiller.
Mediet beskriver, at Juventus håber at lande en aftale, hvor de i starten lejer den danske landsholdsspiller, men i aftalen skal der være indbygget en klausul, der gør, at de senere hen skal købe danskeren fri. Her håber Den gamle dame, at de kan forhandle sig frem til en pris på 15-16 millioner euro for danskeren.
I sidste weekend scorede Morten Frendrup sit første sæson mål for Genoa, i den forbindelse modtog danskeren stor ros fra Tuttosport.
– Sammen med Bedelj (Milan Badelj, red.) er han kongen af midtbanen. Du kan finde ham overalt, og han har genvundet sin bedste form. Han er essentiel for dette hold, lyder ordene.
Morten Frendrup spiller søndag middag sin kamp nummer 104 for Genoa, når de møder Udinese på udebane.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TRANSFER