Jesper Lindstrøm har fået en lidt svær start i Napoli, hvor den danske landsholdsstjerne indtil nu har fået begrænset spilletid hos de italienske mestre.
I lørdagens udekamp mod Lecce fik Lindstrøm endelig chancen fra start, men her formåede den tidligere Brøndby-profil ikke at imponere den italienske presse.
I La Gazzetta dello Sport fremhæves Jesper Lindstrøm som Napolis dårligste spiller i 4-0-sejren, hvor danskeren har fået karakteren 5.
– Han er stadig ved at falde til, men han er også nødt til at bruge hovedet. I stedet for at holde sin plads ude til højre bliver han ved med at bevæge sig ind centralt. Sendte bolden i sidenettet, da han fik chancen i feltet. Det var okay, at han blev taget ud, lyder dommen fra La Gazzetta dello Sport.
Også Tuttomercatoweb peger på Lindstrøm som en af Napolis dårligste i Lecce-kampen, hvor danskeren blev udskiftet efter 58 minutter.
– Kom ikke ind med kraft i duellerne, og det virker til, at han endnu ikke har tilpasset sig bevægelsesmønstrene på sit nye hold. Indtrykket er, at han stadig har brug for mere tid, skriver Tutttomercatoweb, der har givet Lindstrøm karakteren 5,5.
Virgilio Sport giver også Lindstrøm karakteren 5,5 og peger dermed på danskeren som Napolis svageste.
– I sin første kamp fra start formåede han ikke at stråle, og han virker stadig ikke rigtig tilpasset til offensiven. Han gjorde det dog godt defensivt, hvor han hjalp Di Lorenzo, skriver Virgilio Sport.
Den napolitanske avis Il Mattino er også hård ved Lindstrøm, idet avisen konkluderer, at det er hårdt at følge Lindstrøm, idet danskeren ikke holder sin position på kanten, men i stedet driver lidt tilfældigt rundt.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE