Fælder hård dom over Jesper Lindstrøm

Den italienske presse er ikke begejstret for Jesper Lindstrøms præstationen i lørdagens Serie A-kamp mellem Lecce og Napoli, hvor danskeren startede inde for første gang for de italienske mestre.



Jesper Lindstrøm har fået en lidt svær start i Napoli, hvor den danske landsholdsstjerne indtil nu har fået begrænset spilletid hos de italienske mestre. 

I lørdagens udekamp mod Lecce fik Lindstrøm endelig chancen fra start, men her formåede den tidligere Brøndby-profil ikke at imponere den italienske presse. 

I La Gazzetta dello Sport fremhæves Jesper Lindstrøm som Napolis dårligste spiller i 4-0-sejren, hvor danskeren har fået karakteren 5. 

– Han er stadig ved at falde til, men han er også nødt til at bruge hovedet. I stedet for at holde sin plads ude til højre bliver han ved med at bevæge sig ind centralt. Sendte bolden i sidenettet, da han fik chancen i feltet. Det var okay, at han blev taget ud, lyder dommen fra La Gazzetta dello Sport. 

Også Tuttomercatoweb peger på Lindstrøm som en af Napolis dårligste i Lecce-kampen, hvor danskeren blev udskiftet efter 58 minutter. 

– Kom ikke ind med kraft i duellerne, og det virker til, at han endnu ikke har tilpasset sig bevægelsesmønstrene på sit nye hold. Indtrykket er, at han stadig har brug for mere tid, skriver Tutttomercatoweb, der har givet Lindstrøm karakteren 5,5. 

Virgilio Sport giver også Lindstrøm karakteren 5,5 og peger dermed på danskeren som Napolis svageste. 

– I sin første kamp fra start formåede han ikke at stråle, og han virker stadig ikke rigtig tilpasset til offensiven. Han gjorde det dog godt defensivt, hvor han hjalp Di Lorenzo, skriver Virgilio Sport. 

Den napolitanske avis Il Mattino er også hård ved Lindstrøm, idet avisen konkluderer, at det er hårdt at følge Lindstrøm, idet danskeren ikke holder sin position på kanten, men i stedet driver lidt tilfældigt rundt. 





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!