Fælder hård dom over Jesper Lindstrøm

Den italienske presse er ikke begejstret for Jesper Lindstrøms præstationen i lørdagens Serie A-kamp mellem Lecce og Napoli, hvor danskeren startede inde for første gang for de italienske mestre.



Jesper Lindstrøm har fået en lidt svær start i Napoli, hvor den danske landsholdsstjerne indtil nu har fået begrænset spilletid hos de italienske mestre. 

I lørdagens udekamp mod Lecce fik Lindstrøm endelig chancen fra start, men her formåede den tidligere Brøndby-profil ikke at imponere den italienske presse. 

I La Gazzetta dello Sport fremhæves Jesper Lindstrøm som Napolis dårligste spiller i 4-0-sejren, hvor danskeren har fået karakteren 5. 

– Han er stadig ved at falde til, men han er også nødt til at bruge hovedet. I stedet for at holde sin plads ude til højre bliver han ved med at bevæge sig ind centralt. Sendte bolden i sidenettet, da han fik chancen i feltet. Det var okay, at han blev taget ud, lyder dommen fra La Gazzetta dello Sport. 

Også Tuttomercatoweb peger på Lindstrøm som en af Napolis dårligste i Lecce-kampen, hvor danskeren blev udskiftet efter 58 minutter. 

– Kom ikke ind med kraft i duellerne, og det virker til, at han endnu ikke har tilpasset sig bevægelsesmønstrene på sit nye hold. Indtrykket er, at han stadig har brug for mere tid, skriver Tutttomercatoweb, der har givet Lindstrøm karakteren 5,5. 

Virgilio Sport giver også Lindstrøm karakteren 5,5 og peger dermed på danskeren som Napolis svageste. 

– I sin første kamp fra start formåede han ikke at stråle, og han virker stadig ikke rigtig tilpasset til offensiven. Han gjorde det dog godt defensivt, hvor han hjalp Di Lorenzo, skriver Virgilio Sport. 

Den napolitanske avis Il Mattino er også hård ved Lindstrøm, idet avisen konkluderer, at det er hårdt at følge Lindstrøm, idet danskeren ikke holder sin position på kanten, men i stedet driver lidt tilfældigt rundt. 





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Zanka ville spille gratis for FC København

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

USA – Australien

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’