Fælder hård dom over Jesper Lindstrøm

Den italienske presse er ikke begejstret for Jesper Lindstrøms præstationen i lørdagens Serie A-kamp mellem Lecce og Napoli, hvor danskeren startede inde for første gang for de italienske mestre.



Jesper Lindstrøm har fået en lidt svær start i Napoli, hvor den danske landsholdsstjerne indtil nu har fået begrænset spilletid hos de italienske mestre. 

I lørdagens udekamp mod Lecce fik Lindstrøm endelig chancen fra start, men her formåede den tidligere Brøndby-profil ikke at imponere den italienske presse. 

I La Gazzetta dello Sport fremhæves Jesper Lindstrøm som Napolis dårligste spiller i 4-0-sejren, hvor danskeren har fået karakteren 5. 

– Han er stadig ved at falde til, men han er også nødt til at bruge hovedet. I stedet for at holde sin plads ude til højre bliver han ved med at bevæge sig ind centralt. Sendte bolden i sidenettet, da han fik chancen i feltet. Det var okay, at han blev taget ud, lyder dommen fra La Gazzetta dello Sport. 

Også Tuttomercatoweb peger på Lindstrøm som en af Napolis dårligste i Lecce-kampen, hvor danskeren blev udskiftet efter 58 minutter. 

– Kom ikke ind med kraft i duellerne, og det virker til, at han endnu ikke har tilpasset sig bevægelsesmønstrene på sit nye hold. Indtrykket er, at han stadig har brug for mere tid, skriver Tutttomercatoweb, der har givet Lindstrøm karakteren 5,5. 

Virgilio Sport giver også Lindstrøm karakteren 5,5 og peger dermed på danskeren som Napolis svageste. 

– I sin første kamp fra start formåede han ikke at stråle, og han virker stadig ikke rigtig tilpasset til offensiven. Han gjorde det dog godt defensivt, hvor han hjalp Di Lorenzo, skriver Virgilio Sport. 

Den napolitanske avis Il Mattino er også hård ved Lindstrøm, idet avisen konkluderer, at det er hårdt at følge Lindstrøm, idet danskeren ikke holder sin position på kanten, men i stedet driver lidt tilfældigt rundt. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

‘Et af de største danske resultater’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jubler over store FC København-nyheder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA