Fiorentina-spiller kollapser på banen i Serie A

22-årige Edoardo Bove blev kørt væk i ambulance, efter at italieneren kollapsede på banen mod Inter i Serie A.



Den italienske midtbanespiller Edoardo Bove kollapsede pludselig midt på banen kort inde i Fiorentinas Serie A-opgør mod Inter søndag.

Den 22-årige Fiorentina-spiller var i gang med at bøje sig ned for at tage sin støvle af, da han faldt sammen på græstæppet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det stoppede spillet, og med det samme farede spillere, trænere og folk fra den medicinske stab hen mod Bove for at yde hjælp. Spillerne stod samlet i en ring om Bove, mens behandlingen pågik. Flere af dem var i tårer.

Italieneren endte med at blive kørt væk med ambulance. Herefter blev spillerne af dommeren bedt om at forlade banen og gå i omklædningsrummet.

Ifølge Sky Sport Italia blev den kollapsede fodboldspiller kørt til Careggi-hospitalet i nærheden af stadionet i Firenze.

Da han blev kørt væk fra stadionet, trak han stadig vejret, men han var ikke ved bevidsthed. Senere kom han til bevidsthed, meddeler det italienske medie.

Søndag aften kan Fiorentina komme med en opløftende opdatering.

– Indledende undersøgelser af hjernen og hjertet kan udelukke, at der er sket skader på centralnervesystemet, skriver Fiorentina på den sociale platform X.

I første omgang blev opgøret suspenderet på ubestemt tid, men siden blev det besluttet, at den ikke skal færdigspilles søndag. Det er ikke fastsat, hvornår den i stedet skal afvikles, og om den skal starte forfra.

Det var åbenlyst den korrekte beslutning ikke at lade de chokerede spillere genoptage kampen, siger Inter-formand Giuseppe Marotta.

– Fodbold er et fællesskab, og da den her episode opstod, hjalp spillere og dommere helt naturligt hinanden med at træffe en spontan beslutning om at udskyde kampen, siger Marotta til Sky Sport Italia.

En lang række af Serie A’s klubber har efterfølgende brugt deres sociale mediekanaler til at sende støttebeskeder rettet mod Edoardo Bove. Det samme har den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen, der i sidste sæson var holdkammerat med Bove i AS Roma.

Der var spillet lige over et kvarter, da kollapset fandt sted. På det tidspunkt var stillingen 0-0.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

OB siger farvel til seks spillere

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Ringet op af Brøndby-træner

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Det er aldrig sket før

‘Det drømmer alle om’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fik blackout på Brøndby Stadion

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie