Fiorentina-spiller kollapser på banen i Serie A

22-årige Edoardo Bove blev kørt væk i ambulance, efter at italieneren kollapsede på banen mod Inter i Serie A.



Den italienske midtbanespiller Edoardo Bove kollapsede pludselig midt på banen kort inde i Fiorentinas Serie A-opgør mod Inter søndag.

Den 22-årige Fiorentina-spiller var i gang med at bøje sig ned for at tage sin støvle af, da han faldt sammen på græstæppet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det stoppede spillet, og med det samme farede spillere, trænere og folk fra den medicinske stab hen mod Bove for at yde hjælp. Spillerne stod samlet i en ring om Bove, mens behandlingen pågik. Flere af dem var i tårer.

Italieneren endte med at blive kørt væk med ambulance. Herefter blev spillerne af dommeren bedt om at forlade banen og gå i omklædningsrummet.

Ifølge Sky Sport Italia blev den kollapsede fodboldspiller kørt til Careggi-hospitalet i nærheden af stadionet i Firenze.

Da han blev kørt væk fra stadionet, trak han stadig vejret, men han var ikke ved bevidsthed. Senere kom han til bevidsthed, meddeler det italienske medie.

Søndag aften kan Fiorentina komme med en opløftende opdatering.

– Indledende undersøgelser af hjernen og hjertet kan udelukke, at der er sket skader på centralnervesystemet, skriver Fiorentina på den sociale platform X.

I første omgang blev opgøret suspenderet på ubestemt tid, men siden blev det besluttet, at den ikke skal færdigspilles søndag. Det er ikke fastsat, hvornår den i stedet skal afvikles, og om den skal starte forfra.

Det var åbenlyst den korrekte beslutning ikke at lade de chokerede spillere genoptage kampen, siger Inter-formand Giuseppe Marotta.

– Fodbold er et fællesskab, og da den her episode opstod, hjalp spillere og dommere helt naturligt hinanden med at træffe en spontan beslutning om at udskyde kampen, siger Marotta til Sky Sport Italia.

En lang række af Serie A’s klubber har efterfølgende brugt deres sociale mediekanaler til at sende støttebeskeder rettet mod Edoardo Bove. Det samme har den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen, der i sidste sæson var holdkammerat med Bove i AS Roma.

Der var spillet lige over et kvarter, da kollapset fandt sted. På det tidspunkt var stillingen 0-0.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku