Fiorentina-spiller kollapser på banen i Serie A

22-årige Edoardo Bove blev kørt væk i ambulance, efter at italieneren kollapsede på banen mod Inter i Serie A.



Den italienske midtbanespiller Edoardo Bove kollapsede pludselig midt på banen kort inde i Fiorentinas Serie A-opgør mod Inter søndag.

Den 22-årige Fiorentina-spiller var i gang med at bøje sig ned for at tage sin støvle af, da han faldt sammen på græstæppet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det stoppede spillet, og med det samme farede spillere, trænere og folk fra den medicinske stab hen mod Bove for at yde hjælp. Spillerne stod samlet i en ring om Bove, mens behandlingen pågik. Flere af dem var i tårer.

Italieneren endte med at blive kørt væk med ambulance. Herefter blev spillerne af dommeren bedt om at forlade banen og gå i omklædningsrummet.

Ifølge Sky Sport Italia blev den kollapsede fodboldspiller kørt til Careggi-hospitalet i nærheden af stadionet i Firenze.

Da han blev kørt væk fra stadionet, trak han stadig vejret, men han var ikke ved bevidsthed. Senere kom han til bevidsthed, meddeler det italienske medie.

Søndag aften kan Fiorentina komme med en opløftende opdatering.

– Indledende undersøgelser af hjernen og hjertet kan udelukke, at der er sket skader på centralnervesystemet, skriver Fiorentina på den sociale platform X.

I første omgang blev opgøret suspenderet på ubestemt tid, men siden blev det besluttet, at den ikke skal færdigspilles søndag. Det er ikke fastsat, hvornår den i stedet skal afvikles, og om den skal starte forfra.

Det var åbenlyst den korrekte beslutning ikke at lade de chokerede spillere genoptage kampen, siger Inter-formand Giuseppe Marotta.

– Fodbold er et fællesskab, og da den her episode opstod, hjalp spillere og dommere helt naturligt hinanden med at træffe en spontan beslutning om at udskyde kampen, siger Marotta til Sky Sport Italia.

En lang række af Serie A’s klubber har efterfølgende brugt deres sociale mediekanaler til at sende støttebeskeder rettet mod Edoardo Bove. Det samme har den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen, der i sidste sæson var holdkammerat med Bove i AS Roma.

Der var spillet lige over et kvarter, da kollapset fandt sted. På det tidspunkt var stillingen 0-0.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Aston Villa – Nottingham Forest

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’