Gustav Isaksen hyldes efter helterolle

Gustav Isaksen får stor ros af Lazios cheftræner efter danskerens matchvinderrolle mod Napoli søndag aften.



Der var topkamp i Serie A søndag aften, hvor Napoli tog imod Lazio, og her endte det med en dansk matchvinder på Stadio Diego Armando Maradona.

Ved stillingen 0-0 blev Gustav Isaksen i det 79. minut sendt i dybden af Tijjani Noslin, hvorefter den danske landsholdsspiller tog et træk ind i banen og sparkede bolden forbi Napoli-keeper Alex Meret på forrygende vis.

Flere scoringer kom der ikke i Napoli, og efter den flotte udesejr var Lazio-cheftræner Marco Baroni klar med stor ros til sin danske matchvinder.

– Gustav Isaksen skal spille frit, for han har masser af kvalitet. Jeg er glad for hans mål i dag, men han skal gøre disse ting med endnu større overbevisning. Jeg vil have, at mine spillere er villige til at tage risici, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Baroni.

Med sejren over Antonio Contes tropper ligger Gustav Isaksen og Lazio aktuelt på femtepladsen, blot tre point fra Atalanta, der lige nu ligger på førstepladsen i Serie A.

– Vi er glade. Vi slog et stærkt hold, der fortjener deres placering (Napoli ligger nummer to, red.). Vi læste kampen og håndterede den rigtig godt, lød det fra Marco Baroni efter søndagens vigtige sejr.

Gustav Isaksen var selvsagt også i tophumør efter sejren mod Napoli.

– Det var vigtigt at score, men de tre point var virkeligt vigtige, især efter kampen mod Parma (hvor Lazio tabte 3-1, red.). Jeg er glad for målet, men mest af alt for pointene, som var meget vigtige. Baroni siger altid til mig, at skal jeg udfordre mand-mod-mand. Os angribere skal være modige og sparke på mål. Det er sådan, vi skal spille, og i dag gik det godt for os, lød det, ifølge DAZN, fra Gustav Isaksen.

Scoringen mod Gustav Isaksen var danskerens anden Serie A-scoring i denne sæson.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Officielt: FC København sælger stjerne

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud