Gustav Isaksen hyldes efter helterolle

Gustav Isaksen får stor ros af Lazios cheftræner efter danskerens matchvinderrolle mod Napoli søndag aften.



Der var topkamp i Serie A søndag aften, hvor Napoli tog imod Lazio, og her endte det med en dansk matchvinder på Stadio Diego Armando Maradona.

Ved stillingen 0-0 blev Gustav Isaksen i det 79. minut sendt i dybden af Tijjani Noslin, hvorefter den danske landsholdsspiller tog et træk ind i banen og sparkede bolden forbi Napoli-keeper Alex Meret på forrygende vis.

Flere scoringer kom der ikke i Napoli, og efter den flotte udesejr var Lazio-cheftræner Marco Baroni klar med stor ros til sin danske matchvinder.

– Gustav Isaksen skal spille frit, for han har masser af kvalitet. Jeg er glad for hans mål i dag, men han skal gøre disse ting med endnu større overbevisning. Jeg vil have, at mine spillere er villige til at tage risici, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Baroni.

Med sejren over Antonio Contes tropper ligger Gustav Isaksen og Lazio aktuelt på femtepladsen, blot tre point fra Atalanta, der lige nu ligger på førstepladsen i Serie A.

– Vi er glade. Vi slog et stærkt hold, der fortjener deres placering (Napoli ligger nummer to, red.). Vi læste kampen og håndterede den rigtig godt, lød det fra Marco Baroni efter søndagens vigtige sejr.

Gustav Isaksen var selvsagt også i tophumør efter sejren mod Napoli.

– Det var vigtigt at score, men de tre point var virkeligt vigtige, især efter kampen mod Parma (hvor Lazio tabte 3-1, red.). Jeg er glad for målet, men mest af alt for pointene, som var meget vigtige. Baroni siger altid til mig, at skal jeg udfordre mand-mod-mand. Os angribere skal være modige og sparke på mål. Det er sådan, vi skal spille, og i dag gik det godt for os, lød det, ifølge DAZN, fra Gustav Isaksen.

Scoringen mod Gustav Isaksen var danskerens anden Serie A-scoring i denne sæson.





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Brasiliansk boost før Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

VM’s mest uskønne kamp

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Storklub forhørte sig på FCK-boss