Gustav Isaksen hyldes efter helterolle

Gustav Isaksen får stor ros af Lazios cheftræner efter danskerens matchvinderrolle mod Napoli søndag aften.



Der var topkamp i Serie A søndag aften, hvor Napoli tog imod Lazio, og her endte det med en dansk matchvinder på Stadio Diego Armando Maradona.

Ved stillingen 0-0 blev Gustav Isaksen i det 79. minut sendt i dybden af Tijjani Noslin, hvorefter den danske landsholdsspiller tog et træk ind i banen og sparkede bolden forbi Napoli-keeper Alex Meret på forrygende vis.

Flere scoringer kom der ikke i Napoli, og efter den flotte udesejr var Lazio-cheftræner Marco Baroni klar med stor ros til sin danske matchvinder.

– Gustav Isaksen skal spille frit, for han har masser af kvalitet. Jeg er glad for hans mål i dag, men han skal gøre disse ting med endnu større overbevisning. Jeg vil have, at mine spillere er villige til at tage risici, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Baroni.

Med sejren over Antonio Contes tropper ligger Gustav Isaksen og Lazio aktuelt på femtepladsen, blot tre point fra Atalanta, der lige nu ligger på førstepladsen i Serie A.

– Vi er glade. Vi slog et stærkt hold, der fortjener deres placering (Napoli ligger nummer to, red.). Vi læste kampen og håndterede den rigtig godt, lød det fra Marco Baroni efter søndagens vigtige sejr.

Gustav Isaksen var selvsagt også i tophumør efter sejren mod Napoli.

– Det var vigtigt at score, men de tre point var virkeligt vigtige, især efter kampen mod Parma (hvor Lazio tabte 3-1, red.). Jeg er glad for målet, men mest af alt for pointene, som var meget vigtige. Baroni siger altid til mig, at skal jeg udfordre mand-mod-mand. Os angribere skal være modige og sparke på mål. Det er sådan, vi skal spille, og i dag gik det godt for os, lød det, ifølge DAZN, fra Gustav Isaksen.

Scoringen mod Gustav Isaksen var danskerens anden Serie A-scoring i denne sæson.





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

‘Sort uheld’ i Viborg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Er han løsningen i AGF?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni