Gustav Isaksen hyldes efter helterolle

Gustav Isaksen får stor ros af Lazios cheftræner efter danskerens matchvinderrolle mod Napoli søndag aften.



Der var topkamp i Serie A søndag aften, hvor Napoli tog imod Lazio, og her endte det med en dansk matchvinder på Stadio Diego Armando Maradona.

Ved stillingen 0-0 blev Gustav Isaksen i det 79. minut sendt i dybden af Tijjani Noslin, hvorefter den danske landsholdsspiller tog et træk ind i banen og sparkede bolden forbi Napoli-keeper Alex Meret på forrygende vis.

Flere scoringer kom der ikke i Napoli, og efter den flotte udesejr var Lazio-cheftræner Marco Baroni klar med stor ros til sin danske matchvinder.

– Gustav Isaksen skal spille frit, for han har masser af kvalitet. Jeg er glad for hans mål i dag, men han skal gøre disse ting med endnu større overbevisning. Jeg vil have, at mine spillere er villige til at tage risici, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Baroni.

Med sejren over Antonio Contes tropper ligger Gustav Isaksen og Lazio aktuelt på femtepladsen, blot tre point fra Atalanta, der lige nu ligger på førstepladsen i Serie A.

– Vi er glade. Vi slog et stærkt hold, der fortjener deres placering (Napoli ligger nummer to, red.). Vi læste kampen og håndterede den rigtig godt, lød det fra Marco Baroni efter søndagens vigtige sejr.

Gustav Isaksen var selvsagt også i tophumør efter sejren mod Napoli.

– Det var vigtigt at score, men de tre point var virkeligt vigtige, især efter kampen mod Parma (hvor Lazio tabte 3-1, red.). Jeg er glad for målet, men mest af alt for pointene, som var meget vigtige. Baroni siger altid til mig, at skal jeg udfordre mand-mod-mand. Os angribere skal være modige og sparke på mål. Det er sådan, vi skal spille, og i dag gik det godt for os, lød det, ifølge DAZN, fra Gustav Isaksen.

Scoringen mod Gustav Isaksen var danskerens anden Serie A-scoring i denne sæson.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Flere slagter dansker efter grim aktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn