Gustav Isaksen hyldes efter helterolle

Gustav Isaksen får stor ros af Lazios cheftræner efter danskerens matchvinderrolle mod Napoli søndag aften.



Der var topkamp i Serie A søndag aften, hvor Napoli tog imod Lazio, og her endte det med en dansk matchvinder på Stadio Diego Armando Maradona.

Ved stillingen 0-0 blev Gustav Isaksen i det 79. minut sendt i dybden af Tijjani Noslin, hvorefter den danske landsholdsspiller tog et træk ind i banen og sparkede bolden forbi Napoli-keeper Alex Meret på forrygende vis.

Flere scoringer kom der ikke i Napoli, og efter den flotte udesejr var Lazio-cheftræner Marco Baroni klar med stor ros til sin danske matchvinder.

– Gustav Isaksen skal spille frit, for han har masser af kvalitet. Jeg er glad for hans mål i dag, men han skal gøre disse ting med endnu større overbevisning. Jeg vil have, at mine spillere er villige til at tage risici, lød det, ifølge Tuttomercatoweb, fra Marco Baroni.

Med sejren over Antonio Contes tropper ligger Gustav Isaksen og Lazio aktuelt på femtepladsen, blot tre point fra Atalanta, der lige nu ligger på førstepladsen i Serie A.

– Vi er glade. Vi slog et stærkt hold, der fortjener deres placering (Napoli ligger nummer to, red.). Vi læste kampen og håndterede den rigtig godt, lød det fra Marco Baroni efter søndagens vigtige sejr.

Gustav Isaksen var selvsagt også i tophumør efter sejren mod Napoli.

– Det var vigtigt at score, men de tre point var virkeligt vigtige, især efter kampen mod Parma (hvor Lazio tabte 3-1, red.). Jeg er glad for målet, men mest af alt for pointene, som var meget vigtige. Baroni siger altid til mig, at skal jeg udfordre mand-mod-mand. Os angribere skal være modige og sparke på mål. Det er sådan, vi skal spille, og i dag gik det godt for os, lød det, ifølge DAZN, fra Gustav Isaksen.

Scoringen mod Gustav Isaksen var danskerens anden Serie A-scoring i denne sæson.






TransferLIVE: Arthur Israel til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Schweiz – Canada

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Frederiksen renser ud

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Portugal – Usbekistan

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Colombia – DR Congo

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos