Gustav Isaksen matchvinder i vital udesejr

Gustav Isaksen startede på bænken for Lazio, men han kom ind og snuppede en hovedrolle med kampens enlige mål.



Den danske landsholdsspiller Gustav Isaksen scorede for Lazio, der søndag aften vandt 1-0 ude over Atalanta i Serie A.

Isaksen indledte kampen på bænken, men den formstærke kantspiller kom ind fra anden halvlegs start.

Og den tidligere FC Midtjylland-spiller skulle kun bruge lidt under ti minutter til at score til 1-0 efter et koks i Atalantas forsvar.

Holdkammeraten Fisayo Dele-Bashiru stod for assisten, da han headede bolden hen til en helt fri Isaksen, der glidende kunne sparke bolden i nettet med sit fjerde ligamål i denne sæson.

Forsvarsspilleren Oliver Provstgaard, der i starten af februar skiftede til Lazio fra Vejle, kom ind og fik sin debut for Rom-klubben.

Provstgaard kom på banen efter 68 minutter og var med til at holde Atalanta fra scoringer i slutfasen.

Med sejren er Lazio placeret på sjettepladsen med 55 point efter 31 kampe. Atalanta har tre point mere på tredjepladsen i den tætte topstrid i Serie A.

Med sejren er Lazio stadig med i kampen om at slutte i top-4, der giver adgang til næste sæsons Champions League.

Det var det tredje nederlag i træk for Atalanta, der ser ud til at være gået helt i stå.

Lazio var ikke den eneste klub fra Rom, som var i aktion søndag og havde en dansker som indskifter. Roma spillede i søndagens sene kamp 1-1 hjemme mod Juventus.

For romerne kom den danske midtstopper Victor Nelsson på banen efter 72 minutter ved stillingen 1-1, og han var med til at holde Juventus fra flere scoringer i kampen.

Manuel Locatelli havde bragt Juventus foran på en smuk helflugter i første halvleg. I anden halvleg udlignede den indskiftede Roma-angriber Eldor Shomurodov til slutresultatet 1-1.

Roma har på syvendepladsen 53 point efter 31 kampe og mistede dermed en anelse terræn i forhold til lokalrivalerne fra Lazio.

Juventus er placeret på femtepladsen med 56 point lige foran de to Rom-klubber.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Fredericia er nærmest rykket ned

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Ruben Amorim favorit til dette job



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Monstersalg: FC København-boss jubler

Tragiske omstændigheder inden El Clásico