Den danske landsholdsspiller Gustav Isaksen scorede for Lazio, der søndag aften vandt 1-0 ude over Atalanta i Serie A.
Isaksen indledte kampen på bænken, men den formstærke kantspiller kom ind fra anden halvlegs start.
Og den tidligere FC Midtjylland-spiller skulle kun bruge lidt under ti minutter til at score til 1-0 efter et koks i Atalantas forsvar.
Holdkammeraten Fisayo Dele-Bashiru stod for assisten, da han headede bolden hen til en helt fri Isaksen, der glidende kunne sparke bolden i nettet med sit fjerde ligamål i denne sæson.
Forsvarsspilleren Oliver Provstgaard, der i starten af februar skiftede til Lazio fra Vejle, kom ind og fik sin debut for Rom-klubben.
Provstgaard kom på banen efter 68 minutter og var med til at holde Atalanta fra scoringer i slutfasen.
Med sejren er Lazio placeret på sjettepladsen med 55 point efter 31 kampe. Atalanta har tre point mere på tredjepladsen i den tætte topstrid i Serie A.
Med sejren er Lazio stadig med i kampen om at slutte i top-4, der giver adgang til næste sæsons Champions League.
Det var det tredje nederlag i træk for Atalanta, der ser ud til at være gået helt i stå.
Lazio var ikke den eneste klub fra Rom, som var i aktion søndag og havde en dansker som indskifter. Roma spillede i søndagens sene kamp 1-1 hjemme mod Juventus.
For romerne kom den danske midtstopper Victor Nelsson på banen efter 72 minutter ved stillingen 1-1, og han var med til at holde Juventus fra flere scoringer i kampen.
Manuel Locatelli havde bragt Juventus foran på en smuk helflugter i første halvleg. I anden halvleg udlignede den indskiftede Roma-angriber Eldor Shomurodov til slutresultatet 1-1.
Roma har på syvendepladsen 53 point efter 31 kampe og mistede dermed en anelse terræn i forhold til lokalrivalerne fra Lazio.
Juventus er placeret på femtepladsen med 56 point lige foran de to Rom-klubber.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED