Den danske landsholdsspiller Gustav Isaksen scorede for Lazio, der søndag aften vandt 1-0 ude over Atalanta i Serie A.
Isaksen indledte kampen på bænken, men den formstærke kantspiller kom ind fra anden halvlegs start.
Og den tidligere FC Midtjylland-spiller skulle kun bruge lidt under ti minutter til at score til 1-0 efter et koks i Atalantas forsvar.
Holdkammeraten Fisayo Dele-Bashiru stod for assisten, da han headede bolden hen til en helt fri Isaksen, der glidende kunne sparke bolden i nettet med sit fjerde ligamål i denne sæson.
Forsvarsspilleren Oliver Provstgaard, der i starten af februar skiftede til Lazio fra Vejle, kom ind og fik sin debut for Rom-klubben.
Provstgaard kom på banen efter 68 minutter og var med til at holde Atalanta fra scoringer i slutfasen.
Med sejren er Lazio placeret på sjettepladsen med 55 point efter 31 kampe. Atalanta har tre point mere på tredjepladsen i den tætte topstrid i Serie A.
Med sejren er Lazio stadig med i kampen om at slutte i top-4, der giver adgang til næste sæsons Champions League.
Det var det tredje nederlag i træk for Atalanta, der ser ud til at være gået helt i stå.
Lazio var ikke den eneste klub fra Rom, som var i aktion søndag og havde en dansker som indskifter. Roma spillede i søndagens sene kamp 1-1 hjemme mod Juventus.
For romerne kom den danske midtstopper Victor Nelsson på banen efter 72 minutter ved stillingen 1-1, og han var med til at holde Juventus fra flere scoringer i kampen.
Manuel Locatelli havde bragt Juventus foran på en smuk helflugter i første halvleg. I anden halvleg udlignede den indskiftede Roma-angriber Eldor Shomurodov til slutresultatet 1-1.
Roma har på syvendepladsen 53 point efter 31 kampe og mistede dermed en anelse terræn i forhold til lokalrivalerne fra Lazio.
Juventus er placeret på femtepladsen med 56 point lige foran de to Rom-klubber.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Offentliggøres i dag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT