Den danske landsholdsspiller Gustav Isaksen scorede for Lazio, der søndag aften vandt 1-0 ude over Atalanta i Serie A.
Isaksen indledte kampen på bænken, men den formstærke kantspiller kom ind fra anden halvlegs start.
Og den tidligere FC Midtjylland-spiller skulle kun bruge lidt under ti minutter til at score til 1-0 efter et koks i Atalantas forsvar.
Holdkammeraten Fisayo Dele-Bashiru stod for assisten, da han headede bolden hen til en helt fri Isaksen, der glidende kunne sparke bolden i nettet med sit fjerde ligamål i denne sæson.
Forsvarsspilleren Oliver Provstgaard, der i starten af februar skiftede til Lazio fra Vejle, kom ind og fik sin debut for Rom-klubben.
Provstgaard kom på banen efter 68 minutter og var med til at holde Atalanta fra scoringer i slutfasen.
Med sejren er Lazio placeret på sjettepladsen med 55 point efter 31 kampe. Atalanta har tre point mere på tredjepladsen i den tætte topstrid i Serie A.
Med sejren er Lazio stadig med i kampen om at slutte i top-4, der giver adgang til næste sæsons Champions League.
Det var det tredje nederlag i træk for Atalanta, der ser ud til at være gået helt i stå.
Lazio var ikke den eneste klub fra Rom, som var i aktion søndag og havde en dansker som indskifter. Roma spillede i søndagens sene kamp 1-1 hjemme mod Juventus.
For romerne kom den danske midtstopper Victor Nelsson på banen efter 72 minutter ved stillingen 1-1, og han var med til at holde Juventus fra flere scoringer i kampen.
Manuel Locatelli havde bragt Juventus foran på en smuk helflugter i første halvleg. I anden halvleg udlignede den indskiftede Roma-angriber Eldor Shomurodov til slutresultatet 1-1.
Roma har på syvendepladsen 53 point efter 31 kampe og mistede dermed en anelse terræn i forhold til lokalrivalerne fra Lazio.
Juventus er placeret på femtepladsen med 56 point lige foran de to Rom-klubber.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT